www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Jiří Hledík otec a syn

Jiří Hledík otec a syn

Pamětníci zlaté éry hradeckého fotbalu, kdy se stali v ročníku 1959/60 fotbalisté Spartaku Hradec Králové mistry ligy, stále vzpomínají na tento historický úspěch a mají v paměti ikonu tohoto týmu Jiřího Hledíka. Tento fotbalista dosahoval takových výkonů, že kdyby v době, kdy hrával on, byly takové podmínky jako v dnešní době, tak by zcela určitě oblékal dres těch nejlepších klubových celků v Evropě. Jiří Hledík odehrál celkem 31 zápasů za národní mužstvo.

Jiří Hledík otec a synFotbalista Hledík měl syna Jirku narozeného 29. 6. 1957, ze kterého chtěl mít také fotbalistu. Ale protože malý Jirka měl určité potíže s očima, tak se z něho nikdy fotbalista nestal a jeho otec to prý těžko nesl. Po otci však zdědil sportovního ducha a proto se v mládí věnoval zcela jiným sportům. V roce 1976 jako 19-letý se stal mistrem republiky v branně orientačním běhu družstev. A protože na průmyslové škole prokazoval velice dobré vědomosti, odešel následně studovat do Prahy na ČVUT obor Jaderná energetika. Jiří Hledík dnes bydlí v Dobré Vodě u Českých Budějovic, je ženatý, jeho žena se jmenuje Jindřiška a je ekonomka. Mají spolu 2 děti dceru Aničku a syna Vojtěcha. Pracuje v jaderné energetice, kde působí už celých 32 let. Začínal v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích, prošel spouštěním bloků v Dukovanech a následně pokračoval ve výstavbě, projektování a uvádění do provozu bloků v Temelíně. Spoluvytvářel útvar Centrální inženýring, kde působil jako ředitel sekce Technický rozvoj a správa projektu a dnes pracuje jako manažer odpovědný za design, řízení konfigurace a přípravu dlouhodobého provozu obou českých jaderných elektráren. Jeho koníčky jsou fotografování, lyžování, ale hlavním nábojem je pro něho velice náročný cyklistický ultramaraton, kterému se věnuje asi od svých 46 let. Dnes je mu 59 let a za tu dobu získal spoustu vynikajících výsledků v této velice náročné sportovní disciplíně, která patří určitě k těm nejtěžším na světě. Pro představu, vůbec nejobtížnějším závodem na světě je ultramaraton Race Across America (RAAM), který se jede v USA se startem v Oceanside a s cílem závodu v Annapolis. Závod se jede stylem non stop jako časovka na trati 4 800 km dlouhé, mající převýšením 37 000 m a to vše v časovém limitu 12 dní. Jiří Hledík jel tento závod v roce 2012, kdy mu bylo 55 let, ale ze zdravotních důvodů musel v průběhu tohoto závodu bohužel odstoupit. Zatím jeho největším úspěchem v závodech silničních cyklistických ultramaratonců byl však rok 2008 a 2013, kdy na Mistrovství světa v silničním ultramaratonu ,,Glocknerman" se startem a cílem v Grazu v Rakousku na trati „classic" dlouhé 832 kilometrů mající převýšení 12.500 m skončil v kategorii 50+ 2x na 2. místě. Během 7 let, kdy Jirka jezdil světovou ultramaratonskou sérii UMCA, odjel 10 ultramaratonů v divizi SOLO a 4 se kvalifikoval na RAAM. To je jenom malý výňatek ze všech závodů, ve kterých dosahuje za dobu svého závodění v této náročné disciplíně obdivuhodných výsledků. Jezdí též závody na 24 hodin a ročně najede včetně všech závodů až 14 000 km podle toho, co mu dovolí jeho práce. „Jíra", jak mu všichni kamarádi kolem kol říkají, se ale také věnuje vysokohorské turistice a viz foto je toho jasným důkazem, že jeho sportovní výkony jsou na opravdové úrovni.

Přestože Jiří Hledík ml. se nikdy fotbalem nezabýval a prakticky celý svůj život se věnoval úplně jiným sportům, je otázkou jak by to dopadlo při jeho fyzických předpokladech a vůli, kdyby se nakonec splnilo přání jeho otce, zcela mimořádného fotbalisty a on nakonec skončil u fotbalu. V roce 2017 mu bude 60 let a stále chce pokračovat ve svém oblíbeném sportu ultramaratonu a to v kategorii 60+ a soutěžit dál s těmi nejlepšími světovými esy z alpských zemí a dosahovat těch nejlepších výsledků. Sport pod Bílou věží a všichni pamětníci jeho otce mu to ze srdce přejeme. Přestože od svých 19-let již v Hradci Králové nežije, jsme u nás v Hradci na jeho vrcholné výkony hrdi. Jméno Hledík má proto dalšího úspěšného pokračovatele.

ST (12.10.2016)

Fotografie

Táta a syn Jirka v roce 1960

Táta a syn Jirka v roce 1960

		Jiří Hledík

Jiří Hledík

Jiří Hledík v Temelíně

Jiří Hledík v Temelíně

Jiří Hledík v Alpách v Rakousku

Jiří Hledík v Alpách v Rakousku

Jíra a ultracycling RAAM 2012_průjezd Borrego Springs

Jíra a ultracycling RAAM 2012_průjezd Borrego Springs

Jíra a ultracycling RAAM 2012_průjezd Lake Henshaw

Jíra a ultracycling RAAM 2012_průjezd Lake Henshaw

Jíra a jeho tým na RAA 2013 2.místo v kategorii nad 50 let

Jíra a jeho tým na RAA 2013 2.místo v kategorii nad 50 let