www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Stanislav BurdysKdyž 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.

V této prvníDaniel Zinke z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.

Úvod » Sportoviště » ZMIZELÁ HŘIŠTĚ: fotbalové hřiště Čechie Hradec Králové

ZMIZELÁ HŘIŠTĚ: fotbalové hřiště Čechie Hradec Králové

Začátkem 90. let dvacátého století autor těchto řádků procházel spolu s pamětníky starých časů město, aby zaznamenali místa pro sport dávno ztracená, ale přesto jednou hodna připomenutí.

Jedním z nich bylo místo, pamětníky zvané „hřiště v jámě" na křižovatce současných ulic Šafaříkovy a Gočárovy - přímo proti „Ymce". Na hřišti hrála své zápasy Čechie Hradec Králové, malý klub, který byl na vrcholu koncem první světové války a v prvních letech po vzniku čs. republiky. Předsedou klubu byl František Pilnáček a klub byl líhní budoucích opor nejsilnějšího týmu ve městě, tedy SK Hradec Králové. Jmenujme útočníka Václava ŘEHÁKA, který byl při svém působení ve Francii oporou kultovního Red Star Paris, nebo pozdější oporu v brance, Josefa REICHERTA.

Vraťme se ale k hřišti, z kterého tito hráči vyšli - tyto plácky, malá hřiště, většinou bez ohrady, či plotu, jen s brankami (občas ani nebyly napevno umístěné, nosily se až na zápasy ze skladů, či šaten jednotlivých klubů - kradlo se už tehdy...) měly většinou jepičí život. Souviselo to i s bouřlivým architektonickým rozvojem „Salonu republiky" po roce 1918. „Naše" hřiště Čechie bylo na místě předem plánované bytové zástavby, plánovaných ulic Gočárovy a Šafaříkovy. Když se ale podíváme na letecký záběr z roku 1924, vidíme vlevo nahoře pouze alej v Lipkách a nahoře pouze louky v místě současného Ulrichova náměstí. Pražské předeměstí, tj. všechno „za vodou" od starého města, teprve čekalo na další velký rozvoj a místečko pro fotbalový plácek ještě bylo.

Průvodní text k fotce:	Letecká pohlednice Hradce Králové z roku 1924 – pohled od starého centra nahoru přes řeku na budoucí Ulrichovo náměstí.  Vlevo nad budoucí „ymkou“ vidíme hřiště Čechie „v jámě“.

Letecká pohlednice Hradce Králové z roku 1924 - pohled od starého centra nahoru přes řeku na budoucí Ulrichovo náměstí. Vlevo nad budoucí „ymkou" vidíme hřiště Čechie „v jámě".

Na snímku z roku 1924 je plácek Čechie „v jámě" po těžbě písku na stavby okolních domů ještě zřetelně vidět, ale jeho konec v průběhu dvacátých let byl neodvratný. Tak jako první hřiště Olympie Hradec Králové, které ještě v dvacátých letech bylo v místě vilek u bývalé budovy hradeckého rozhlasu, nebo další hřiště Olympie z 30. let v místě Terminálu MHD. A můžeme jmenovat další. To si ale necháme na další články z volného seriálu „ZMIZELÁ HŘIŠTĚ".

Čechia Hradec Králové kolem roku 1920

Čechie Hradec Králové (bílý dres s červeným „Č" a hvězdou na srdci) spolu s neznámým soupeřem - kolem roku 1920. Ze známých osobností na snímku: předseda František Pilnáček (druhý zleva, vpředu, v klobouku), Václav Řehák ( první zleva v dresu) - slavný útočník SK HK, Josef Reichert (nejvyšší ze všech, vpravo od středu záběru) - tehdy levý obránce Čechie, pozdější brankář SK HK.

(TR) 23.2.2014

Fotografie

Pohlednice z počátku 20. let – vlevo v „dolíku“ branka a písečný plac – hřiště Čechie Hradec Králové. Dům naproti – současná budova Equa banky.

Pohlednice z počátku 20. let – vlevo v „dolíku“ branka a písečný plac – hřiště Čechie Hradec Králové. Dům naproti – současná budova Equa banky.

Čechie Hradec Králové (bílý dres s červeným „Č“ a hvězdou na srdci) spolu s neznámým soupeřem – kolem roku 1920.

Čechie Hradec Králové (bílý dres s červeným „Č“ a hvězdou na srdci) spolu s neznámým soupeřem – kolem roku 1920.

Prostor bývalého fotbalového hřiště Čechie Hradec Králové – foto z 27. června 1993

Prostor bývalého fotbalového hřiště Čechie Hradec Králové – foto z 27. června 1993

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín