www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie ledního hokeje v Hradci Králové

Historie ledního hokeje v Hradci Králové

Ač je hokej dnes v Hradci Králové mezi fanoušky sportem číslo jedna, byl dlouhá léta ve stínu kopané. Český svaz hockeyový sice před více než sto lety patřil k prvotním členům Ligue Internationale Hockey sur Glace (tedy nynější Mezinárodní federace ledního hokeje). Ale k hraní hokeje je potřeba ledu a ten mnohdy nebyl v mírných zimách k mání, nebo rychle "uplaval".

Reprezentační mužstvo Čech se tedy mnohdy jezdilo připravovat na umělou ledovou plochu do Vídně, někdy hokejisté dokonce poprvé v sezóně bruslili až na evropském šampionátu. I pro novináře a diváky byl kanadský hokej tehdy zvláštní tím, že "branka byla jako jakási klec", "mantinely jako na kulečníku", mohlo se jezdit za branku a přihrávat nebylo tehdy vůbec možno dopředu. Pravidlům tak odlišným od oblíbeného fotbalu zkrátka zpočátku málokdo z diváků rozuměl a to byl pro "kanadu" obrovský handicap.

Proto i v Hradci Králové měl dlouho přednost míč a ještě navíc jen kopaný. Pak se v Hradci pomalu začalo s bandy hokejem, což obnášelo ale znovu jako objekt zájmu míč. Navíc šlo o doplňkový sport fotbalistů. Nic z toho ale samozřejmě neznamená, že by se v Hradci Králové nebruslilo. Klub českých velocipedistů, založený v Hradci Králové před rokem 1900, upravoval v místech pevnostního kavalíru číslo 35 kluziště. Až na počátku třicátých let minulého století začal kanadský hokej zapouštět výrazněji kořeny i mimo Prahu. Z tohoto období existují prvé zmínky o hokeji v Hradci Králové.

Tehdejší periodika - Kraj Královéhradecký a Osvěta lidu mu začínají věnovat pozornost a okolo kluzišť se začínají vedle sportovců vyskytovat i diváci. Právě ve třicátých letech začneme v prvním dílu naše hokejové putování, které nás povede po hradeckých rybnících či zamrzlých pláccích a hřištích, až nakonec skončíme na zimním stadiónu. Nejprve na něm budou hokejisté bruslit pod širým nebem, pak pod střechou.

Seznámíme se s těmi, kteří bavili hradecké hokejové diváky. Už nyní je možno si přečíst článek o prvním československém reprezentantovi z Hradce Králové, kterým byl Jiří Dolana.

Nevynecháme ani další osobnosti. Čtenář bude mnohdy překvapen, jací muži, kteří ovlivnili český a československý hokej, mají vazbu na Hradec Králové. Třeba Pavel Wohl, dlouholetá brankářská opora Sparty Praha a pozdější reprezentační trenér, strávil sezónu 1973-74, která pro něj byla zlomová při přesunu z branky na střídačku, právě v dresu Spartaku Hradec Králové.

Kluziště v místech kavalíru číslo 35

Kluziště v místech kavalíru číslo 35 bylo místem oblíbené zimní kratochvíle občanů Králového Hradce, osvobozovaného od pevnostních pout.


Listina zaznamenávající vznik Ligue internationale hockey sur glace, tedy Mezinárodní hokejové federace.


Jediná dochovaná fotka hradeckých bandy-hokejistů.
Jediná dochovaná fotka hradeckých bandy-hokejistů.


Jeden z prvních článků o kanadském hokeji v dobovém tisku z ledna 1930

Jeden z prvních článků o kanadském hokeji v dobovém tisku z ledna 1930. Zmínka o nedobrém ledu našla odraz v podtitulu knihy, která se věnuje historii hokeje v Hradci Králové a lze ji stále zakoupit.

Více informací o knize „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" včetně možnosti jejího zakoupení >>>

Maxmilián Schiessl

 

Maxmilián Schiessl byl nejen dobrým hokejistou, ale hrál i fotbal za SK Hradec Králové (na snímku) a ligovou fotbalovou soutěž za SK Meteor Praha VIII. Už se asi nikdy nikdo nedozví, zda byl opravdu prvním hokejistou v Hradci Králové, který uměl zvednout puk, jak vyprávěly legendy.

Na začátku byl bandy hokej

Jak jsme si pověděli v úvodu, v Čechách a na Moravě se začínalo na ledě a s hokejkou nejprve s bandy hokejem na ledě. Šlo o hru se zahnutými kratšími holemi a míčkem, na velkém hřišti ohraničeném autovými čarami. V Hradci Králové ale v té době bylo úsilí obyvatel upnuto spíše k bourání pevnosti a budování nového, moderního města. Až na počátku dvacátého století se v našem městě začalo s fotbalem, zpočátku v Kuklenách. O něco později sice reprezentační mužstvo Čech slavilo v hokeji takzvaně kanadském úspěchy na evropských šampionátech. Byl mistrem Evropy v letech 1911 a 1912 a v sestavě byl v roce 1914 i František Rublič, pozdější okresní hejtman v Hradci Králové

Úspěchy mušketýrů s hokejkou, mezi něž lze řadit i Rubliče, ale nestačily k tomu, aby kanadský hokej, tedy hra na ledě s mantinely a pukem, významněji pronikl mimo Prahu. Hráči se rekrutovali z řad fotbalistů, oblékali mnohdy i fotbalová trika, ostatně i samotné reprezentační mužstvo Čech si v počátcích půjčilo dresy od fotbalistů pražské Slávie a brankář Gruss si na jednom z prvních turnajů jen omotal nárt pravé boty šálou, aby mohl vykopávat kotouč. Až v roce 1926, po shlédnutí ukázkového zápasu mezi Slávií Praha a Bruslařským klubem Mladá Boleslav v Pardubicích se hradečtí „sportsmani" odhodlali ke vstupu do Československého svazu ledního hokeje. Zůstalo však jen u přátelských zápasů převážně o nedělích a svátcích, hráči byli navíc samozřejmě odkázáni na příznivé zimy. V roce 1929 vzniká Východočeská hokejová župa, sdružující vedle Bruslařského klubu Hradec Králové, hokejistů z Náchoda a Dvora Králové nad Labem a Pardubic i hráče z Mladé Boleslavi a Kladna, aby byl naplněn svazový požadavek minimálně šesti klubů v župě.

(srpen 2016, PT)

 

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín