Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Působení Josefa Bicana v Hradci Králové » 3 díl - odvetná část krajského přeboru, rok 1952

Odvetná část krajského přeboru, rok 1952

Sokol Škoda Hradec Králové v Krajském přeboru

Ve středu 18. června 1952 přivítal Sokol Škoda v přátelském zápase vynikajícího soupeře. 6500 diváků se těšilo na vedoucí mužstvo celostátního mistrovství ČKD Sokolovo Praha. Tak se tehdy jmenovala pražská Sparta.

Pro možné pamětníky připomeneme sestavy obou mužstev. Hosté: Roček – Senecký, Zuzánek – Blažejovský, Menclík, Procházka – Sirotek ( Bílek ), Borovička, Hejský, Crha, Pešek. Domácí Škoda : Matys – Andrejsek, Holman, Kosina – Krejčí, Racek – Bednář ( Michálek ), Bořek, Pultar, Pytlík, Markvart. Tedy bez zraněného Bicana a bylo to samozřejmě znát. I přes výborný výkon v prvním poločase, který domácí brankou Pultara vyhráli 1:0, Sokolovo technickou hrou s pohotovou střelbou zápas obrátilo ve své vítězství 3:1.

Hned další neděli byla zahájena odvetná část krajského přeboru. Střelecký koncert Bicana, který dal šest branek, odnesla Kožena Třebechovice. Vítězství 8:1 podpořil ještě Michálek, střelec zbývajících branek. Zajímavostí byl start budoucího hráče Hradce Runštuka v dresu hostí.

29. června vidělo 4000 diváků hradecké derby Sokol Slavia HK – Sokol Škoda HK. Hosté neponechali nic náhodě, už první poločas vyhráli 6:0. Snad proto odstoupil Bican, kterého nahradil Singer. Ve druhém poločase padla už jen jediná branka, konečný výsledek 7:0. Bican dal tři branky, Bořek dvě, Bednář a Michálek po jedné. Dnes těžko uvěřitelné, ale tenkrát normální.

Třetí podzimní kolo se hrálo v sobotu 5. července, čtvrté v neděli 6. července. Tehdejší tisk napsal : "Utkání dvou vedoucích oddílů krajské soutěže, hradecké Škodovky proti Úpolenu Úpice, bylo odloženo."

V neděli tedy škodováci hráli v Hronově, jehož mužstvo den před tím vydřelo vítězství v Nové Pace. A zrodilo se největší překvapení nedělního kola, když odpočatí škodováci podlehli bojovnému týmu domácích 0:1. Bican byl dobře obsazen, ostatní útočníci se neprosadili. Diváci byli nadšeni, přišlo jich 4000.

10. srpna odehrál Hradec odložený zápas s Úpolenem Úpice. Byl to boj o první místo v tabulce, který vidělo 7 000 diváků. Hradec nastoupil v této sestavě: Matys – Andrejsek, Holman, Kosina – Krejčí, Racek – Bořek, Pultar ( Pytlík ), Bican, Markvart, Michálek. Domácí měli skvělý začátek a vedli 3:0. Na konci poločasu si dal Andrejsek hlavou vlastní gól a ve druhém poločase stačily dva ojedinělé útoky hostí a o drama bylo postaráno. Bican vstřelil dvě branky, z toho jednu z penalty, další Bořek a Markvart. Bylo to doslova vydřené vítězství 4:3.

17.srpna 1952 | ZAZ Jaroměř – Škoda Hradec Králové

17.srpna 1952 | ZAZ Jaroměř - Škoda Hradec Králové 2:6 (1:0)
Na přeplněný stadion v Jaroměři (7000 diváků ) nastupují Kosina, Vondrouš, Holman, Bican, Racek, Michálek.

31. srpna se na hradeckém hřišti hrálo jedno z rozhodujících utkání o titul přeborníka kraje. Sokol Škoda hostil Rubenu Náchod, která měla před tímto zápasem o tři body méně. Utkání, kterému přihlíželo 4000 diváků, pokazila bouřka s vytrvalým deštěm. Náchodští se překvapivě od začátku vložili do hry s plnou vervou a až do 15. minuty druhého poločasu měli více ze hry a vedli 2:0. Během poslední půlhodinky se zdařil Hradci dokonalý obrat a v 80. minutě pěkná akce Bicana znamenala perně vybojované vítězství 3:2.

Až 20. kolo definitivně rozhodlo. Úpice, která ztrácela jediný bod, prohrála v Náchodě 2:3 a hradecký Sokol Škoda vybojoval těsné vítězství v Žacléři 4:3. Bican dal dvě branky, po jedné Andrejsek a Bořek.

Poslední kolo krajského přeboru se hrálo 28. září v Jičíně. Obě mužstva nastoupila s několika náhradníky, utkání přineslo hru nevalné úrovně, branku Bednáře a zaslouženou remízu 1:1.

Vítězem krajského přeboru se tedy stalo mužstvo Sokola Škody Hradec Králové.

Ze 22 zápasů bylo 17 vítězných, 3 nerozhodné, 2 porážky a skóre 103 : 24. Mužstvo získalo 37 bodů, o dva více než druhý Úpolen Úpice. Bican vstřelil 46 mistrovských branek, 15 Bořek a 10 Michálek, který byl třetím nejlepším střelcem mužstva. Vítězství v krajském přeboru Hradeckého kraje opravňovalo hradecké fotbalisty k účasti v kvalifikačním turnaji o postup do nejvyšší soutěže.