www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Trenér Miroslav Koubek

Trenér Miroslav Koubek

Trenér Miroslav KoubekHlavní trenér A-týmu FC Hradec Králové Miroslav Koubek získal v tomto měsíci cenu Václava Jíry v hlavní kategorii společně s dřívějším dlouholetým arbitrem Ivanem Grégrem a dalším koučem, Josefem Kontou. Dočkal se tak vyznamenání od Fotbalové asociace České republiky za celoživotní přínos pro tuzemský fotbal.

Kouče Votroků cena velice potěšila. „Chci poděkovat pánům z asociace za nominaci. Když jsem dostal mail, tak mi spadla brada. Musel jsem si ho přečíst dvakrát, abych se přesvědčil, že je to pravda. Moc si toho vážím,“ uvedl Miroslav Koubek na slavnostním vyhlášení.

Prvního září oslavil trenér Miroslav Koubek narozeniny. Největšího trenérského úspěchu dosáhl v roce 2015, kdy dovedl Plzeň k mistrovskému titulu a sám se stal nejlepším trenérem ligové sezony. Ve své hráčské kariéře nastupoval v brance. Pět let chytal za druholigové Kladno a od roku 1978 strávil čtyři sezony ve Spartě.

V Týdeníku GÓL vyšel v únoru 1979 o Miroslavu Koubkovi článek s názvem:

Naučil se čekat

Sparta byla vždycky pro brankáře vysokých postav. Začal to už František Peyr který přišel za první světové války na Letnou jako obránce, protože však hrál jako brankář vodní pólo, předělali ho i na gólmana na suchu. Vypráví se, že za Spartu chtěl chytat i František Plánička, ale když viděli, že nemá předepsaný počet centimetrů, poslali ho domů. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, ale těch dlouhánů bylo rozhodně víc.

Jednou z výjimek je i Miroslav Koubek. Přišel do Sparty v lednu 1978, když odcházel Poštulka do Interu a ve sparťanské brance vládl dlouhán Cepo.

„Na roli druhého brankáře jsem si zvykl na Kladně. Byl jsem tam téměř pět let a většinou jen ve stínu nestárnoucího a pořád výborného Šreiera. Rozhodovala momentální forma, a tak jsem dlouhá období jenom čekal. Ani mě to nenapadlo, že bych se na Letné mohl uplatnit. Za svého působení na Kladně jsem odehrál na sedmdesát zápasů a zdálo se mi, že nejsem ani hotovým brankářem. Po počátečních kontaktech se Spartou ve mně vzbuzovala i role náhradníka pocit velké zodpovědnosti.“

Kromě několika přátelských zápasů dostal první ligovou příležitost na jeden poločas proti Teplicím 11. března 1978. Branku nedostal, připsal si první ligovou výhru 3:1. Skutečnou a vydařenou premiéru prožil teprve v jarním derby na Slavii o čtyři dny později. Utkání skončilo 1:1, dostal jediný gól z penalty. To jaro odchytal sedm zápasů.
V úvodních pěti kolech podzimní ligy 1978 inkasoval Cepo 11 gólů, a tak opět proti Slavii dal trenér Rubáš příležitost Koubkovi. A sparťanský gólman chytil příležitost za pačesy. Odchytal pak všech zbývajících deset zápasů. A nikoliv průměrně. V tomto období dostala Sparta jen sedm ligových gólů, z toho dva z penalty. Koubkovy výkony byly vesměs spolehlivé, vychytal čtyři nuly. Společně se Stromšíkem a Kéketim se umístil na třetím místě v hodnocení brankářů za Michalíkem a Semanem.

Utkání šestého kola na podzim 1978, v němž měl Koubek svou obnovenou ligovou premiéru, bylo pro Spartu nesmírně důležité. Mužstvo bylo tehdy s jediným bodem na posledním místě tabulky a pro Koubka to byla po dlouhé době znovu příležitost. Na vítězství 1:0 se hned tak nezapomene.

„Mohli jsme dát snad více gólů, ale také Slavia měla příležitosti, zvlášť s Patlejchovou střelou z malého vápna jsem měl plné ruce práce. Pak jsme prohráli dost nešťastně v Košicích 0:1, ale to další už bylo příjemné, v sedmi zápasech za sebou jsme neprohráli. Na co si nejraději vzpomínám? V Brně jsem zmařil vyloženou šanci Pešicemu, který postupoval už úplně sám k naší brance, Tupcovi z Teplic jsem za stavu 0:0 chytil penaltu a dobré to snad bylo i v Plzni, v Trnavě a ve druhém poločase proti Ostravě.“

V zimě odešel do Prešova Cepo a přišel slavistický, vysoký a robustní Stárek. Koubek se Stárkem měli k sobě blízko už před šesti lety. Koubek začínal v žactvu Unionu Žižkov, v dorostu chytal za Admiru 8 a vojákoval v Dukle Slaný. Pak dostal nabídku ze Slavie, ale v Edenu byl vedle Stárka ještě Zlámal, a proto dal Koubek přednost druholigovému Kladnu.

„Mezi mnou a Stárkem vznikl přátelský vztah. Naší snahou je vytvořit podobnou dvojici, jakou kdysi představovali Kramerius s Koubou. Máme za sebou náročnou zimní přípravu a kvalitní individuální trénink brankářů, a tak si myslím, že jaro by nemuselo být špatné.“

Miroslav Koubek - brankář Sparty Praha

Miroslav Koubek v nejvyšší soutěži odehrál 35 utkání, inkasoval 37 branek a vychytal 12 čistých kont.  Do ligy vstoupil v sezóně 1977/78 za Spartu a za jiný klub v nejvyšší soutěži nehrál.

Když 11. března 1978 nastupoval ke své ligové premiéře, na hřiště ho v dresu Sparty doprovázel Antonín Princ.

Když 14. prosince 1980 odehrál za Spartu svůj poslední zápas, hrálo se tenkrát v Mladé Boleslavi a Sparta porazila Tatran Prešov 4:0, představila se na hřišti sestava: Koubek-Ščasný, Kotek, Straka, Caudr-Pollák, Berger, Josef Jarolím-Kotal, Vratislav Chaloupka, Raška.

V premiéře i v derniéře ho provázeli bývalí, či budoucí hráči Hradce Králové, poslední ligový zápas odchytal v Mladé Boleslavi, kde nyní s týmem FC Hradec Králové slaví velké trenérské úspěchy.

A s Hradce Králové se potkal i jako brankář. Poprvé proti Hradci chytal v sobotu 30. března 1974 na Kladně, hrálo se 19. kolo druhé fotbalové ligy a utkání skončilo remízou 1:1 (0:1).

Hradec v sestavě: Capoušek-Fišer, Hůlka, Rolko, Hrůša-Plocek, Musil, Franc-Lubas (Skácel), Schmidt a Skořepa, byl po celý zápas lepší, Koubka překonal Skořepa.

Podruhé proti Hradci nastoupil Miroslav Koubek v pátek 9. května 1975 na Všesportovním stadionu v Malšovicích. Domácí se potáceli na spodku tabulky a ten den snaha zachránit pro město ligu je vybičovala k bojovnému výkonu.

Sestava: Cholenský-Šmolka, Kuchař, Rolko, Skořepa-Urban (Dehner), Hůlka, Trnečka-Pinkas, Schmidt, V. Michálek měla po celý zápas převahu a Koubek si zachytal. Hradec brankami Pinkase a Rolka zvítězil 2:0, ale na konci soutěže měl o bod méně než Kladno a sestoupil.

Text: Jiří Rádl (24.9.2022)
Fotografie: Archiv Sportu pod Bílou věží