www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » 50 let od legendárního zápasu se Spartou

50 let od legendárního zápasu se Spartou

12. srpna uplyne 50 let kdy na Všesportovní stadion v Malšovicích přišla největší návštěva v historii hradeckého fotbalu. Kdo tehdy zápas mezi Spartakem Hradec Králové a Spartou Praha viděl, nikdy nezapomene. Ale nechme vyprávět knihu Černobílá historii:

„Snad k tomu přispěly dramatické okolnosti postupu, snad se projevila netrpělivost po pětiletém čekání na ligu. Jistě hrálo roli i to, že prvním soupeřem z elitní úrovně, kterého měl Hradec na Všesportovním stadionu přivítat, byla Sparta. Každopádně bylo s blížícím se datem výkopu jasné, že to bude velká událost. Vstupenky z předprodeje mizely, u hotelu Paříž postávaly hloučky fanoušků, kteří donekonečna diskutovali o nadcházejícím úvodu sezóny. „Cigaretové špačky bys tam mohl zametat pomalu dvakrát za večer,“ poznamenává Pochodeň, v níž sekretář Spartaku Zdeněk Pešát podle průběhu prodeje odhadoval návštěvu na osmnáct tisíc. Vyřizoval totiž i písemné objednávky mimohradeckých fanoušků. „Broumov, Hlinsko, Skuteč, Trutnov, Borohrádek, Svratka, dokonce i Brno atd. Všechno po padesáti lístcích pro autobus,“ vypočítával.

To, co se dělo v sobotu 12. srpna, však daleko překonalo sekretářovo očekávání. Pořadatelé museli odstranit reklamy, aby viděli i lidé, kteří si museli sednou rovnou za plot. Na Všesportovním stadionu byla hlava na hlavě, prodalo se všech 30 tisíc vstupenek a další tisíce lidí se dostaly dovnitř bez lístku. Nejodvážnější dohady tvrdily, že přišlo 36 tisíc diváků. Začátek zápasu byl stanoven na 17.00, ale kdo přišel kolem druhé hodiny, na podélných tribunách už místo nesehnal. I hráči zůstali koukat s otevřenou pusou, když dorazili z předzápasového soustředění ve Vyhlídce u Náchoda.

Úvodní

„Když jsme přijížděli autobusem, nemohli jsme se dostat na Malšák,“ kroutí hlavou ještě dnes Rolko. „Byl to neskutečný zážitek, musel jsem k nám na vesnici shánět čtyřicet lístků. A to je vesnice, která má sto čísel!“ upozorňuje. Mezi diváky se objevily i tehdejší „celebrity“: Spartě přijeli fandit herci Karel Effa a František Filipovský, Hradecké hnal kupředu mimo jiné Josef Bek.

Na Všesportovním stadionu to vřelo od úvodního hvizdu, z davu přímo čišela euforie z konce pětiletého čekání na ligu. Ve druhé minutě Kramerius vyhodil balón Plockovi, ten poslal dlouhou přihrávku do pravé strany na Schmidta… „Stáhl jsem to k lajně, viděl jsem, jak se všichni tlačí před branku. Tak jsem se nerozmýšlel, že bych to někde zasekl, dal jsem míč před bránu a trefil jsem Iva Lubase,“ líčí Schmidt.

„Byl to nejrychlejší a první gól sezóny. Člověk stál tam, kde má stát, žádná rána ze třiceti metrů do šibenice. Celá ta masa lidí se zvedla, většina jich byla do půl těla, začalo to úplně neskutečně bouřit…“ raduje se ještě dnes Lubas.

Druhý gól skvěle hrajících domácích přidal Kuchař bombou z přímého volného kopu podél zdi, Jiří Kislinger v bráně Sparty na střelu vůbec nedokázal zareagovat. Až ve druhém poločase dokázali Letenští snížit, když Jurkaninovu střelu nešťastně tečoval do vlastní brány právě Kuchař. Dvougólové vedení vrátil Votrokům Schmidt, jehož ránu z úhlu si brankář hostí sám srazil do branky a při krkolomném zákroku si ještě o tyč ošklivě narazil stehno. Tomáš Stránský pak po Jurkaninově centru snížil na 3:2, ale to bylo všechno. Hradec se ten srpnový večer proměnil v město radosti. Kdo z fanoušků chtěl probrat překvapivý výsledek u piva, musel dlouho hledat volné místo.

„Už po prvním gólu to byl řev, jaký jsem už pak v životě nezažil,“ vzpomíná Jan Rolko. „A když jsem šel po zápase ze stadionu domů, nemohl jsem dojít. Autobusy na mě troubily, lidí mávali, zastavovali mě a gratulovali“, popisuje euforii pod Bílou věží.

Jan Rolko JAN "BARRY" ROLKO

Tento fotbalista patřil ve své době k nejlepším stoperům, kteří v historii hradeckého fotbalu na tomto důležitém postu kdy hráli. Vždyť také ten nejslavnější na tomto místě, bývalý reprezentant Jiří Hledík, vždy považoval Honzu za svého nástupce ... číst dále >>>

Ta výhra nad Spartou byla vrcholem pro celý pracně budovaný tým. Podzim pokračoval v rytmu vynikajících výkonů a výher na domácím hřišti a vysokých porážek na hřištích soupeřů. Doma ještě Votroci zopakovali erupce radosti, když porazili Slovan Bratislava nabitý reprezentanty 1:0. Slavii zdolali 2:0, jeden z gólů dal Finger přímo z rohu. Po výhře nad Teplicemi 1:0, 7. října 1972, byli Votroci na šokujícím čtvrtém místě, patnáct podzimních kol zakončili se ziskem patnácti bodů na desátém místě.

35 tisíc diváků – legendární vítězství nad Spartou Praha 3:2. Na snímku zleva stoper Kuchař, klečící Fišer, neúspěšný Sparťan Jurkanin, s jedničkou náš brankář Kramerius a nad ním vše kontrolující Rolko

Legendární vítězství nad Spartou Praha 3:2. Na snímku zleva stoper Rolko, uprostřed akrobaticky zasahující Fišer a vpravo s trojkou další stoper Václav Kuchař

Text: Jiří Rádl (19.7.2022)