Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
Když 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.
V této první z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.
Sport to samozřejmě není jen hokej a fotbal. Hradec to nejsou jen Lvi či Votroci. Jak ale začít jinak, než hokejem. V březnu 1993 bojoval Milan Bartoň (narozen 1959) jako kapitán HC Stadion se svými spoluhráči o postup do extraligy, hokejem žilo celé město a doma mu vyrůstala malá dcerka Kateřina (narozena 1990), ze kterých dle jejích slov chtěl mít, když už ne hokejistku, tak alespoň fotbalistku. Nakonec zvítězil basketbal a to je dobře. Vždyť na olympijských hrách v Londýně sahaly reprezentantky s rozehrávačkou Bartoňovou v sestavě v zápase s Francií po semifinále.
Ale pojďme zpět na začátek. Po začátcích v rodných Pardubicích si ji vytáhla trenérka Romana Ptáčková do Hradce Králové. V sokolovně na Eliščině nábřeží i jinde pak po předchozích úspěšných turnajích s mládežnickými reprezentačními celky začala nabírat první ligové zkušenosti. Už v 18 letech patřila mezi opory a přesunula se do Prahy, do družstva giganta, euroligového USK. Celek z Folimanky ale později začal sázet spíše na zahraniční hráčky, takže musela vzít zavděk hostováním v partnerském celku VŠ Praha. Před sezónou 2012-13 přestoupila do španělského Cadí La Seu d'Urgell, celku sídlícího ve třinactitisícovém městě na hranicích s Francií, poblíž Andory, kde se nachází olympijský kanál, na němž v roce 1992 zněly nejen chytlavé tóny rockové operní árie Barcelona, ale i československá hymna po vítězství Lukáše Pollerta v závodě singl-kánoí. Ve velice kvalitní španělské lize pyšnící se euroligovými celky Rivas Ecopolis Madrid a Perfumerias Avenida Salamanca vybojoval mnohem skromnější klub čtvrté místo a dostal se i do semifinále poháru. V sezóně 2013-14 hraje Bartoňová Středoevropskou ligu a slovenskou nejvyšší soutěž za Piešťanské Čajky, mimo jiné s Češkou Romanou Stehlíkovou.
Otec Milan, odchovanec Pardubic, je sice mistrem republiky ve vysoce hodnocené kategorii staršího dorostu (1977), ale zřejmě menší postava mu znemožnila výrazněji se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let prosadit v silném ligovém mužstvu Tesly. Ligovou šanci si narozdíl od svého vrstevníka a spoluhráče Evžena Musila nevybojoval ani při angažmá v Kolíně, odešel proto až do slovenského Martina. Mužstvo ZŤS hrálo tehdy na čele Slovenské národní hokejové ligy, ani to mu do ligy nepomohlo. V létě 1986 se objevil v mužstvu Stadiónu Hradec Králové. Prakticky ihned se stal oporou, později i kapitánem. V každé ze sedmi sezón v žlutočerveném dresu patřil mezi nejlepší střelce. Po postupu do extraligy ukončil aktivní kariéru, aniž by si kdy zahrál ligový zápas.
Mimochodem, další zajímavou rodinnou dvojicí jsou basketbalový otec František Burger a úspěšná reprezentantka a euroligistka Ilona.
Text: (PT)