Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » 1962 - I Juventus v Hradci prohrál… !!!

1962 - I Juventus v Hradci prohrál… !!!

Je květen 1962, po 23. kole je prvoligová soutěž přerušena. Celý svět se chystá do Chile, kde 30. května začíná mistrovství světa. I s naší účastí. Hradec hraje premiérově Středoevropský pohár a co soupeř, to kvalita.

13. května zahajuje v Budapešti zápasem s Ferencvárosem. Po prohraném poločase hradečtí překvapivě vítězí 2:1 brankami Schmidta a Kománka. Po týdnu vidí Hradec odvetu. 7000 diváků je zklamáno hrou hostí, domácí jsou daleko lepším mužstvem, jen střelba se příliš nedaří. Vítězství 1:0 zajistí ve 20. minutě Šonka hlavou. V dresu hostí nastupují dva reprezentanti.
Dezso Novak - obránce, 23 let, 9x reprezentoval Maďarsko, zlato z OH 1964, 1968, bronz 1960
Jeno Dalnoki - obránce, 30 let, 14x reprezentoval Maďarsko, zlato OH 1952, bronz OH 1960

27.května hraje Hradec v Turíně s Juventusem. Za umělého osvětlení, což hradeckým hráčům vůbec nesvědčí. I tak ale sehrají naprosto vyrovnaný zápas ve kterém rozhodčí až příliš „tlačí" domácím. Od první minuty hradečtí prohrávají, když od ležícího Kománka dostane míč jiný směr a končí v Jindrově brance. V 15. minutě Kvaček po přihrávce Schmidta prudkou ranou vyrovnává. Castano dává druhou branku domácích, vyrovnává Pokorný. Pak Kvačkovi neuzná rozhodčí regulární branku. Těsně před koncem poločasu vyráží Jindra prudkou střelu, Stacchini vrací míč do branky, tam se objevuje Runštuk a míč vykopává. Ale rozhodčí branku uznává... . Ke konci zápasu se ještě zraní Černý a Hradec dohrává v deseti. Nejlepším na hřišti je John Charles.

Záběr z hradeckého zápasu proti Juventusu uveřejněný v tehdejším měsíčníku Kopaná.3.června je 11 000 diváků v Hradci zvědavo na první start italských fotbalistů v Hradci. Vědí, že Omar Sivori určitě hrát nebude - je s italskou reprezentací na MS v Chile. Snad tedy uvidí alespoň Johna Charlese. Ale Charles nenastoupí, ovšem sestava Italů je i tak nabita hvězdami.

Roberto Anzolin - brankář, 24 let, v Juventusu 1961-70, 230 zápasů, 1x reprezentace, náhradník na MS 1966
Ernesto Castano - obránce, 23 let, v Juventusu 1958-70, 265 zápasů, 7x reprezentačně, účastník ME 1968
Giancarlo Bercellino - obránce, 21 let, 6x reprezentačně, účastník ME 1968
Benito Sarti - obránce, 26 let, v Juventusu 1959-68, 205 zápasů, 6x reprezentačně
Flavio Emoli - záložník, 28 let, 3x mistr Itálie, 2x vítěz poháru, 2x reprezentačně
Bruno Mazzia - záložník, 21 let
Gino Stacchini - útočník, 24 let, v Juventusu 1955-67, 236 zápasů, 6x reprezentačně
Jorge Humberto Rosa - útočník, 30 let, Argentinec, 10 let v italské lize, Sampdoria, Padova, Juventus, Napoli.
Salvatore Calvanese - útočník, 28 let, Argentinec, v italské lize 1959-67, Genoa, Catania, Atalanta, Catania - pro zápasy STEP půjčen z Catanie.
Bruno Nicolé - útočník, 22 let, v Juventusu 1957-63, 141 zápasů, 8x reprezentačně.
Giorgio Rossano - útočník, 23 let, reprezentoval Itálii na LOH 1960.
V této sestavě nastupuje Juventus na hradecký trávník.

Hradečtí posílají na hřiště tyto hráče: Jindra - Černý, Pičman, Runštuk - Krejčí, Kománek - Kvaček, Pokorný, Šonka, Tauchen, Zikán.

Italové se v Hradci představí jako zkušené mužstvo, výborně technicky vybavené. Jsou rychlí, skvěle ovládají míč. Vynikající byl v útoku Nicolé, jehož úniky dělaly hradeckým zadákům velké starosti. Hradec postaví proti technice a rychlosti obětavost, zpomalování hry, bojovnost. Ve znamenité formě chytá Jindra, v záloze vyniká Krejčí, v útoku se daří Pokornému se Zikánem. Utkání je vyrovnané, hosté hrají někdy až přehnaně tvrdě, na což doplatí v 67. minutě vyloučením Sarti. I když celý druhý poločas hustě prší, vidí diváci výborný zápas. Branky Pokorného v prvním a Tauchena ve druhém poločase přinášejí slavné vítězství 2:0.

Po čtyřech odehraných zápasech je Hradec druhý se šesti body, pouze o skóre za Dynamem Záhřeb. A tento tým hraje 10. června v Hradci Králové. I jeho sestava je plná zvučných jmen.
Gordan Irovič - brankář, 28 let, náhradník na MS 1958
Jusip Šikič - obránce, 33 let, v Dynamu 1953-62, 153 zápasů
Mirko Braun - obránce, 20 let, 3x reprezentoval Jugoslávii
Željko Perušič - obránce, 26 let, 27x reprezentoval Jugoslávii, účastník ME 1960
Rudolf Belin - záložník, 20 let, v Dynamu 1959-70, 191 zápasů, účastník ME 1968
Ivan Šantek - záložník, 30 let, 6x reprezentoval Jugoslávii, účastník MS 1958
Slaven Zambata - útočník, 22 let, 31x reprezentoval Jugoslávii a vstřelil 21 branek, účastník OH 1964
Luka Lipošinovič - útočník, 29 let, v Dynamu 1950-65, 410 zápasů, 13x reprezentoval Jugoslávii, účastník MS 1958
A tři další útočníci : Cvetkovič, Petrunič, Rudič.

8000 diváků vidí bojovné utkání, domácí mají hlavně v prvním poločase převahu, ale musí dotahovat jednobrankový náskok hostí. Kvaček, Tauchen a Zikán střílí branky domácích, za Dynamo 2x Zambata.

Situace je jasná, Hradci stačí v Záhřebu remíza k vítězství ve skupině a k postupu do semifinálových bojů. 17. června, v ten slavný den, kdy naši reprezentanti hrají v Chile finále mistrovství světa s Brazílií, za stálého deště, bojují hradečtí o potřebnou remízu. Po prohraném poločase za Hradec vyrovná Tauchen, ale penalta v posledních vteřinách hry zhatí sen o dalším postupu....

A tak jen pro pořádek. Vítězem tohoto ročníku STEP se stává Vasas Budapešť, který ve finále poráží FC Bologna s výsledky 5:1 a 1:2.

A pro Hradec zůstane vzpomínka na vítězství nad hvězdným Juventusem, v zápase zapsaném navždy v historii klubu jako vítězství nad evropským gigantem. Možná, že jediné... V roce 1961 remíza s Barcelonou, v roce 1962 vítězství nad Juventusem. Lepší soupeře Hradec ve své historii zřejmě neměl.... .