www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Stanislav BurdysKdyž 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.

V této prvníDaniel Zinke z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.

Úvod » Sporty » Házená » Kronika házenkářského oddílu Rudá hvězda Hradec Králové

S Rudou hvězdou na hrudi

Kronika házenkářského oddílu Rudá hvězda Hradec Králové 1974 – 1990

Kronika Rudé hvězdy oddíl házenéJedním z mnoha klubů, které v Hradci Králové psaly historii házené, byla jednoznačně i Rudá hvězda Hradec Králové. Autoru těchto řádek byla díky spolupráci bývalých hráčů, pánů Romana Dundy a Romana Šádka, zapůjčena kronika mládežnických týmů házené v Rudé hvězdě Hradec Králové. Mapuje původně vzniklý Tělovýchovný kroužek při ZDŠ Šimkova ulice v Hradci Králové, z kterého se později přetransformoval do házenkářských oddílů při TJ Rudá hvězda Hradec Králové. Kronika zahrnuje období let 1974 až 1990. Klubem za tuto dobu prošla celá řada zajímavých osobností, která se později prosadila v různých, i mimosportovních oborech. Kroniku psal jeden z trenérů a zároveň funkcionářů, Ing. Vladimír Šádek.

Pojďme přimhouřit oči, představme si televizní seriál „Vyprávěj" a pojďme si číst v zažloutlých stránkách této dobové kroniky.

1972

Podzim
Sláva Uřídil vyslyšel volání kluků ze Slezského předměstí, navštěvujících ZDŠ v Šimkově ulici. Projednal s ředitelkou Androvou založení tělovýchovného kroužku a možnost využívat 2x týdně tělocvičny v ZDŠ Šimkova. Dětí bylo hodně a tak brzy našel další vedoucí - Jardu Burdu a Vláďu Šádka. Později se přidal i Vojta Seďa, kterého zaměstnání bohužel později odvelelo do Brna. Ovšem bylo třeba získat házenkářského odborníka - získali Miloše Cuberku. Posledním vedoucím byl Gusta Krafka. Občas vypomohl i Petr Němeček.

Začínalo se výcvikem obratnosti, vytrvalosti a později i základy míčových her. Vytvořil se dobrý kolektiv. Zpestřením činnosti byly sobotní výlety na kolech do okolí Hradce Králové. Pořádali různé hry a závody, opékali buřty a v okolí Hradce Králové objevili krásnou říční zátoku, kterou nazvali „Želví". Přesnou lokaci Vám dnes „pod nátlakem" sdělí pouze bývalí hráči, pamětníci začátků. Aby tehdejší vedoucí svým svěřencům stačili, začali i oni ve večerních hodinách sportovat, což jim až na pár přetržených achilovek šlo k duhu.

1974

Po dvou letech příprav dochází ke specializaci, to jest zaměření na házenou. Všichni se stali členy oddílu RH HK. To vše zařídil Sláva Uřídil. Byla vytvořena dvě mužstva mladších žáků, přičemž hlavním trenérem se stal Uřídil, jednatelem Cuberka, hospodářem Burda. Bylo rozhodnuto, že kroniku oddílu bude psát Vláďa Šádek. Začaly opravdové tréninky a první zápasy.

V nově zakoupených žlutých dresech nastoupili proti prvnímu soupeři, Slavii Hradec Králové - mládežnickému oddílu při ZDŠ SNP. Pánové Cuberka a Burda absolvovali školení trenérů 3. třídy. Trenérem prvního družstva se stal Cuberka, asistentem Šádek. Burda trénoval druhé mužstvo, asistoval mu Krafka.

1974 - Základ oddílu házené

1974 - oddíl házené Rudé hvězdy hradec Králové

1975

19. 4. 1975 první mistrovské utkání!!!
Klub byl přilosování mimo soutěž do jarní části krajského přeboru (soupeři byli například Chrudim, Havlíčkův Brod, či Ledeč nad Sázavou). První sestava: Tyrych, Zelenka, Cuberka, Seďa, Zíb, Burda + Šádek (náhradníci: Krafka, Vondráček, Doubravský). Po 2 prohrách s Chrudimí a s Havlíčkovým Brodem porazili doma Ledeč nad Sázavou 4:2 (Tyrych 3, Zelenka 1), čímž získali své historicky první klubové vítězství.

18. 5. 1975 - zájezd do Náchoda
účast na prvoligovém zápase mužů Náchod - Prešov (14:19). V létě do RH HK přišli i kluci, vedeni Alešem Pozdílkem - oddíl měl již 50 žáků.

Zároveň děda Jardy Burdy a kronikář klubu složili klubovou hymnu na motivy písně Kolíne, Kolíne: „Házená, házená, je pro nás jak zrozená....nadělá nám radosti, přestože jsme dorosti....házená, házená.......".

8. 7. 1975 Havlíčkův Brod
turnaj mladších žáků - nejlepší střelec Tyrych 14 branek a vítězství v turnaji (první cena: nový míč na házenou a sportovní vlajky)

15. 8. 1975 soustředění PT Krajské správy SNB u Budislavi
ve stanech

V září začala mistrovská utkání - nejlepší střelci Čapek, Zelenka, Dostál

Po podzimu RH HK „A" - 2 místo - 22 bodů - za Náchodem (Zelenka, Tyrych - nejlepší střelci)

1975 - RH HK házená

1976

leden - 25. výročí založení TJ RH HK (již 10. 12. 1975 slavnostní schůze k výročí)
pozvánku na akci podepsal pplk. Dr. J. Kroulík, předseda TJ Rudá hvězda.

13. - 14. 3. - „zahraniční" zájezd na turnaj do Ostravy
ubytování v přepychovém hotelu Krajské správy SNB Ostrava - výsledky - 3. místo za VŽKG, ale před Baníky z Karviné a Ostravy. V Pochodni (tehdejší krajský deník, pozn. autora) 7. 4. 1976 píše autor: "Ještě o nich uslyšíme" - hodnotí rok činnosti oddílu s dvanácti družstvy.

Od 20. 5.
začíná vycházet občasník „Házenkářská hvězdička" (zpravodaj oddílu házené RH HK), později měsíčník, jehož poslední číslo vyšlo v prosinci 1990.

22. 5.
poprvé se hrálo na asfaltu gymnázia J. K. Tyla (hřiště uvnitř dvora školy, dodnes slouží pro malou kopanou, pozn. autora).

Konečná tabulka Okresního přeboru mladších žáků 1975-76 - 2. místo za Náchodem (nejlepší střelci Zelenka 83, Tyrych 61, Zasadil 54)

12. 6. - memoriál Járy Čančíka
turnaj starších žáků v Mladé Boleslavi

Léto - tradiční soustředění v Budislavi

20. - 21. 11. turnaj v Ostravě
druhé místo za VŽKG.

17. 12.
výroční členská schůze v restauraci Severka, byla vystavena maketa budoucí sportovní haly RH HK na Háječku.

RH HK házená - žáči 1976

Zpravodaj - první číslo 1976

RH HK házená - starší žáci 1976

1977

23. 2.
udělení titulu vzorný oddíl 3. stupně

únor
významný úspěch mladších žáků - první místo na turnaji v Kolíně (před Baníkem Ostrava)

duben
zahájeny brigády na stavbě haly

1.5.
oddíl házené získal prémii 2.000,- Kč za nejlepšího účastníka z TJ RH v prvomájovém průvodu (zástupce házenkářů, malý Martin Šádek, předal závazek jednoty vedoucímu tajemníkovi KV KSČ Františku Tesařovi k 60. výročí VŘSR)

Léto - opět soustředění Budislav

Bilance podzimu
turnaj k výročí VŘSR - 1. Náchod, 2. Prešov, 3. Bohemians, 4. RH HK Krajský přebor starší žáci RH HK „A" - 2. místo

1978

První máj
„moc jsme se snažili, skandovali, hesla nesli, ale v soutěži oddílů RH HK jsme byli až na druhém místě za orientačním během" - trochu smutné konstatování kronikáře....

15.- 16. 4.
turnaj starších žáků o Šarišský pohár v Prešově (4. místo z osmi účastníků - za Prešovem, Lovosicemi a výběrem Slovenska)

"KONEČNĚ SE TO STALO!!! TO BYL URAGÁN!"
pod těmito titulky se skrýval úspěch mladších žáků pod vedením pp. Burdy a Šimka - stali se krajskými přeborníky (před Náchodem a Jičínem)

Léto
velký turnaj v Kopřivnici (špička mládežnické házené v ČSSR)

Říjen
turnaj starších žáků na Bohemians v Praze - 3. místo za Duklou Praha a Bohemians Praha.

5.11.
turnaj v Šumperku - vítězství před slovenskými Malackami.

RH HK házená - dorost 1978

RH HK házená - starší žáci A 1978

RH HK házená - minižáci 1978

1979

2. 2.
oddíl házené obdržel čestný titul "Vzorný oddíl 2. stupně"

28. 3.
zemřel při dopravní nehodě osmatřicetiletý Jaroslav Burda - jeden z trenérů.

5. - 7. 4. - první mezinárodní zájezd
celé akci velel Dr. Kroulík (byli hosty bašty německé házené - Dynama Magdeburg) - nocleh ve družebním Stassfurtu, v turnaji 2. místo - prohráli jen 8:10 s Dynamem Stassfurt, ale skončili před favorizovaným před Magdeburgem, celkem sehráno 14 utkání (bilance 10-2-2). Zajímavá byla otevřená slova kronikáře: "po prohlídce Magdeburgu jsme vtrhli do obchodního domu. Těžko jsme hledali, za co utratit marky. Vysvobodila nás sportovní prodejna - hlavně krásné dresy, které nás okouzlily". Kluci si odnesli vzpomínky na celý život.

starší žáci se stali krajskými přeborníky

24. - 27. 5.
Přijeli přátelé z NDR (V Hradci ubytováni na VŠ kolejích, jídlo na krajské správě SNB), ve městě vesele nakupovali, trenéři měli exkurzi ve Východočeském pivovaru. Následovalo posezení v restauraci Metuje a sekretariátu Rudé hvězdy.

Červen
přebor starších žáků ČSR - 7. místo - zvítězila Škoda Plzeň.

Podzim - klubová brigáda
sběr řepy - odpracováno 300 brigádnických hodin

2. 12.
mladší žáci RH HK hráli předzápas PMEZ Dukla Praha - Sittardia Sittard (byť v tištěném programu bylo uvedeno, že v předzápase nastoupí dorosty RH a Dukly Praha, nakonec došlo ke změně).

13. 12. - výroční schůze v restauraci Severka
nejlepšími házenkáři roku byli vyhlášení: dorost „A" - Jajčík, dorost "B" - Martin Šádek, starší žáci "A" Malý, starší žáci „B" Kalousek.

Kronikář chválil i Bráta, Tyrycha a Zelenku.

Od tohoto roku byl redaktorem "Házenkářské hvězdičky" Honza Pilař.

Tablo - Krajský přeborník starších žáků 1978

1980

"Hvězdička" začala vycházet jako měsíčník.

Začátek února
druhý zájezd do NDR.

Zahájen krajský přebor (v soutěžích osm družstev)

15. 3.
Memoriál Jiřího Skály v Šumperku (turnaj starších žáků) - RH HK na druhém místě za ZDŠ Malacky.

10. 5. - národní finále minižáků
RH HK na 4 místě za vítěznou Tatrou Kopřivnice.

"A" starší žáci - trenér K. Bauer - krajským přeborníkem

Srpen
žákovské turnaje za účasti družebního Dynama Stassfurt

Listopad 1980
tradiční turnaj VŘSR

Nejlepší házenkáři 1980
dorost „A" P. Zíb, dorost „B" - M. Eliáš

Problémy byly na letním hřišti u ZDŠ Štefcova
položen byl nový asfalt, ale kronikář odvážně komentoval: „Zemětřesení v Itálii napáchalo určitě menší spoušť, než n. p. Stavby silnic".

1981

Na rozdíl od minulosti výrazně stoupla účast klubu na turnajích. Dorostenci se zúčastnili Českého poháru dorostu.

Únor
tradiční turnaj ve Stassfurtu

Budovala se hala na Háječku (část v březnu otevřena za účasti soudruhů Květoslavy Solničkové, plk. Antonína Valtra, Františka Váni a dalších. Dle novin „Nové Hradecko" měl být v červenci otevřen celý areál.

Květen - Velký úspěch mladších žáků!!!
„ P. Metelka (otec hráče) zastavil v pražském metru pojízdné schody a později i dopravu (dle „Večerní Prahy" byl přiskřípnutý ve dveřích vagónu)". Zřejmá souvislost s prvním místem RH HK na turnaji mladších žáků na Bohemians Praha. P. Cmero byl vyhlášen nejlepším brankářem. Dle kroniky „tento úspěch pochopí až příští generace".

Titulek ve „Sportu" - „Nekřičte na děti":
až do celostátního deníku Sport se dostal trenér minižáků Miloš Cuberka - redaktor Sportu Velíšek neměl odvahu ho jmenovat, ale dle kronikáře by se měl nad svým chováním zamyslet. „Doma taky křičíš???", ptal se kronikář.

Opět turnaje VŘSR a prosincová členská schůze, jak jinak...

Na konci roku oddílu udělen titul "Vzorný oddíl 1. stupně"

Tablo - Krajský přebor mladších žáků 1980/81

1982

Opět oslavy MDŽ, články v Pochodni hovoří, že házenkáři RH „Patří ke krajské špičce - házenkářská líheň v RH HK".

Oslavy 1. Máje
prémie za vzornou reprezentaci není zmíněna...

Dorostenci zvítězili v krajském přeboru a poprvé v historii oddílu postoupili do první ligy.

Letní příprava dorostu na ligu
„za zavřenými dveřmi" v Pardubicích.

28. 8.
první zápas v první dorostenecké lize - RH HK - Tatra Smíchov 14:10.

Historicky první branku v nejvyšší soutěži vsítil Martin Krafka. Po podzimu v tabulce osmé místo z deseti účastníků. Tabulku vedla Dukla Praha.

Podzim
tíživá finanční situace celé TJ. Klub nepořádal, ani se nezúčastňoval turnajů kvůli úsporám - je to zajímavé, klub byl přece v gesci Ministerstva vnitra, faktem ale zůstává, že náklady na 1. dorosteneckou ligu byly vysoké.

 

1983

Zimní příprava (tělocvičny ZDŠ Štefcova, Kukleny, J. K. Tyla)

Tradiční MDŽ
tentokrát v divadle Drak.

Prvomájový průvod, házenkáři RH HK opět na čele.

Červen
spartakiádní turnaj vítězů krajských přeborů mladších žáků.

Výsledky - sezóna 1982/83:

Muži (trenér J. Bauer) - 5. místo v krajském přeboru

Starší dorost (K. Bauer, vedoucí G. Krafka) - 7. místo v dorostenecké lize

Podzim - starší dorost - soustředění v domácí hale

muži - 5. místo v krajském přeboru (Slavia HK přebor vedla)

sestava: J. Bauer (trenér + kapitán), J. Jajčík, M. Krafka, M. Cuberka - tito tři narukovali 4. 4. 1983 do Vimperka, M. Eliáš, P. Zíb, R. Pek, L. Vejr, M. Plot, R. Burda + M. Šádek

1984

3.3.
konference TJ RH - klub vydává „Hvězdičku", má dvě vývěsní skříňky, ale rezervy měl - bohužel - v plnění podmínek odznaku zdatnosti.

Životní jubilea:
květen - Bohdan Rykl + Sláva Uřídil = 50 let, organizační pracovník Pepík Sedlák = 55 let

Starší dorost
špice 2. ligy, nakonec nepostupové 2. místo za vítězným Pískem

Léto - Tonda Zelenka se stal předsedou oddílu místo Slávy Uřídila - Sláva si uvolnil ruce pro trenérskou práci, ale stal se místopředsedou (výměna postů).

Starší dorost vedl nadále K. Bauer, ale doplnění družstva proběhlo s problémy - „M. Stehlík si propíchl nohu oštěpem, L. Jelínek si zlomil nohu" - oba museli vynechat podzimní sezónu, přesto ale 5. místo (za vedoucí Duklou Praha) bylo úspěchem.

1985

15. 3.
v Osvětové besedě v Malšovicích oslava desetiletého jubilea oddílu.

Červen
pořádání Spartakiádního turnaje mládežnických oddílů

!!! Dosud největší úspěch!!!!
starší žáci - (trenéři Cuberka a Vašata) - přebor ČSR - 2. místo a přebor ČSSR - celkové 4. místo.

Po podzimu druhá dorostenecká liga RH HK
8. místo z 12 týmů - za vedoucím Smíchovem, muži - 7. místo v krajském přeboru za vedoucím Náchodem „B". Za starší žáky začíná nastupovat budoucí hvězda Cvejn.

Vyhlášení házenkářů roku
v minižácích „B" byl nejlepší budoucí fotbalový reprezentant Marek Kulič.

Marek Kulič v roce 1985

1986

"Hvězdička" začíná vycházet v různobarevných mutacích.

Podzim
muži 6. místo v krajském přeboru za vedoucím Jičínem a starší dorost obsadil v 2. dorostenecké lize 6. místo za vedoucími Rokycany.

 

1987

Jaro
muži krajský přebor celkově 6. místo (klidný střed tabulky za vítězným Jičínem)

Prosinec
členská schůze v tradiční Severce

Hráč roku
muži Pavel Jiroušek, starší dorost - Vít Bedrník

1988

Zimní příprava, MDŽ, jarní turnaje.......klasika

Muži 4. místo v krajském přeboru za vítěznou Slávií Hradec Králové, 1. dorostenecká liga mladšího dorostu - 6. místo za vítěznými Vítkovicemi a starší dorost 6. místo v 2. dorostenecké lize - skupina „A" za vítěznými Lovosicemi.

Prosinec
členská schůze

hráči roku - muži P. Věříš a starší dorost „A" J. Kadlec.

1989

„Hvězdička" stále drží formu měsíčníku

23. - 26. 6.
opět Memoriál R. Cerala (mladší žáci - pod vedením trenéra Jana Vítka zvítězili na tomto neoficiálním přeboru ČSR mladších žáků). Kádr týmu: Hemrlík, Konečný, Lebeda, Tichý, Jan Vítek, Jiří Vítek, Junek, Šimek, Bartoš, Pospíšil, Ježek, Špryňar, Gall, Rýgl, Wohlhőffner.

Poté v kronice časová mezera
listopadové a prosincové číslo vyšlo vzhledem k politické situaci dohromady.

Muži po podzimu - 5. místo v krajském přeboru.

1990

Členská schůze za rok 1989 byla až 26. 1. 1990 v přísálí Závodního klubu ZVÚ Koruna. A už v nových společenských podmínkách.

Jak uvedla „Hvězdička" v nedatovaném čísle z podzimu 1990 pod titulkem „Již ne Rudá hvězda", došlo od 1. 7. 1990 ke změně názvu na SKP Hradec Králové (Sportovní klub policie), další titulky „Jak dál" a „Jsme oddíl mládeže" přesně vystihují přelomovou dobu klubu - ze strany „Rudé hvězdy" došlo k (již třetí) nabídce fúze městskému házenkářskému rivalovi Slavii Hradec Králové - nabídka byla Slavií přijata s tím, že „SKP i Slavia bude vychovávat žákovské týmy, výchovu dorostenců bude zajišťovat pouze SKP (proto všichni žáci ze Slavie budou přecházet do SKP). Naproti tomu činnost mužstva mužů bude zajišťovat pouze TJ Slavia a všichni dorostenci SKP po dovršení věku budou přecházet do Slavie HK. Smyslem dohody bylo vytvoření silných dorosteneckých týmů a vytvoření silného týmu mužů pro národní ligu".

Pod titulkem „Jak dál" - dále píše autor o schůzce funkcionářů s rodiči (11. 10. 1990 - hala na Háječku). 93 rodičů seznámil místopředseda Ing. Šádek se složitou finanční situací, která byla v závěru roku 1990 schodková ve výši 40.000,- Kčs. Rodiče i hráči se rozhodli navýšit finanční příspěvky a pomoci oddílu ekonomicky přežít rok 1990.

Devadesátá léta, to už je ale jiná kapitola královéhradecké házené.

TR (17. 2. 2015)


Poděkování autora pánům Romanu Dundovi a Romanu Šádkovi za možnost nahlédnout do kroniky klubu.

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín