Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Kartotéka sportovců » Lyžování » Ing. Květa Merendová-Vokatá

Ing. Květa Merendová-Vokatá

S lyžováním začala ve Zlíně, kde chodila do školy. Po maturitě odešla do Brna, tam v roce 1955 dokončila vysokoškolská studia na Vojenské technické akademii a získala titul inženýrky chemie s vojenskou hodností kapitánky. V roce 1954 začala závodně lyžovat za armádní klub ÚDA Praha.

1954-V neděli 31. ledna se jel na Pustevnách závod ve speciálním slalomu o velkou družstevní cenu. Trať byla 900 metrů dlouhá, měla 56 branek. Jelo se za silného větru a teploty -25 stupňů, což kladlo na všechny závodníky velké fyzické požadavky. Květa obsadila výborné čtvrté místo.

21. března končil přebor republiky ve Špindlerově Mlýně, Květa na stupně vítězů nedosáhla, ve sjezdu obsadila 4-5. místo, v obřím slalomu byla čtvrtá, pátá skončila v trojkombinaci.

1955-8. a 9. ledna se konaly výběrové závody v Tatranské Lomnici, v obřím slalomu skončila Květa devátá. Boje o mistrovské tituly se staly součástí zimní části I. celostátní spartakiády v Tatranské Lomnici. Za účasti prezidenta Zápotockého se jel 8. února závod ve slalomu, ze kterého třiadvacetiletá lyžařka po prvním kole vypadla. Za dva dny si určitě zlepšila náladu, když v obřím slalomu vybojovala bronzovou medaili.

23. února se v lázních Bad Wiessee konal závod ve slalomu za umělého osvětlení-pro naše závodníky zcela neznámá a neobvyklá akce. Květa v prvním kole vynechala branku a byla diskvalifikována. V závěru února se zúčastnila slalomu v Rottachu, ale pád v prvním kole ji ze soutěže vyřadil. Do tohoto roku reprezentovala mužstvo ÚDA Praha. Nastoupila do zaměstnání ve Fotochemě v Hradci Králové, kde byla postupně vedoucí technické kontroly, vedoucí technického rozvoje a vedoucí výroby. Za svoji práci získala řadu ocenění, v roce 1965 jí byl udělen titul „Nejlepší pracovník fotochemického průmyslu."

1956-S reprezentačním celkem se zúčastnila tradičních závodů v Kitzbühelu, ale neprosadila se. Potom začaly olympijské hry v Cortině, ale žádná naše závodnice nebyla nominována.

V neděli 26. února zvítězila v přeboru republiky a získala titul mistryně republiky ve sjezdu v Malé Fatře na Chlebu, už za Hradec Králové.

Od 1.do 4. března se konala velká cena Slovenska v Tatranské Lomnici, ve slalomu byla desátá, ve sjezdu pátá a v trojkombinaci skončila sedmá.

Potom se dočkala svých největších úspěchů. 7. března byly zahájeny XI. zimní akademické hry v Zakopaném. Ve čtvrtek 8. března, za hustého sněžení a silného větru, získala první zlatou medaili ve slalomu. V sobotu 10. března přidala druhou zlatou v obřím slalomu a zlatý hattrick završila vítězstvím ve sjezdu v pondělí 12. března.

Po skončení her se konal v Zakopaném „Memoriál Heleny Marusarzové", Květa obsadila v obřím slalomu páté místo, v trojkombinaci skončila opět pátá.

Na závěr sezóny se konaly na Skalnatém Plese tradiční velikonoční závody, ve slalomu obsadila páté místo.

1957- První výběrové závody reprezentantů se jely 5. ledna na Skalnatém Plese. Květa již jako závodnice Dynama Hradec Králové skončila ve slalomu druhá. V sobotu 19. ledna závodila v Kitzbühlu na trati slavného Hahnenkammu a dojela na 36. místě. Ve středu 23. ledna se jel sjezd žen ve známém lyžařském středisku Bad Gastein za účasti 41 účastnic. Trať byla 2400 metrů dlouhá, měla 22 branek a její výškový rozdíl byl 589 metrů. Byla tvrdá, místy zledovatělá a velmi rychlá. Květa skončila devatenáctá.

Ing. Květa Merendová-Vokatá23. února zahájili v Obermmergau týden zimních sportů. První disciplinou byl slalom mužů i žen. Byla mlha, hustě sněžilo, trať byla nepřehledná, a tak se jelo spíše bezpečně. Květa obsadila skvělé páté místo. O den později, v obřím slalomu, dojela ve čtvrtém nejlepším čase, ale později, pro neprojetí jedné branky, byla diskvalifikována. Závěrečný sjezd se neuskutečnil pro vytrvalý déšť. Ve stejném termínu se jel i přebor republiky ve Vrátné, Květa tak přišla o možnost vybojovat mistrovský titul. 27. února byla na programu na Skalnatém Plese velká cena Slovenska, první ženskou soutěží byl sjezd, který byl velmi náročný. V závěru trati se sil nedostávalo ani Květě a skončila sedmá. Po slunečném dni přišla sněhová vichřice, která celý program posunula a ve slalomu se jí nedařilo.

V Zermattu se v sobotu 16. března konaly lyžařské závody, první se jel slalom, Květa obsadila sedmé místo. O den později, na trati 4,5 km dlouhé, závod ve sjezdu. Naše závodnice si o místo polepšila a přijela na skvělém šestém místě. Ten rok získala i titul mistryně sportu.

1958- Mistrovství republiky ve sjezdových disciplínách se konalo ve dnech 3.-.5. března ve Špindlerově Mlýně. Sjezd se jel v závěrečný den a Květa potvrdila, že stále patří mezi nejodvážnější sjezdařky v republice. Zvítězila s náskokem 3,2 vteřiny a zaslouženě získala zlatou medaili a titul mistryně ČSR.

1959- Na mistrovství republiky ve sjezdových disciplínách byla třetí v obřím slalomu a dvojkombinaci.

1960- Od 10. ledna se konaly na Hrebienku výběrové závody. Ve slalomu skončila třetí, ve sjezdu druhá a další sjezd, který se jel 12. ledna, vyhrála. Na mistrovství republiky ve Vrátné vybojovala v pátek 4. března ve slalomu bronzovou medaili. O den později v obřím slalomu skončila sedmá, závod ve sjezdu byl 6. března pro špatné sněhové podmínky zrušen. Sjezd byl zrušen i o čtrnáct dní později na velké ceně Slovenska s mezinárodní účastí. V neděli 20. března skončila Květa ve slalomu na desátém místě, o den později v obřím slalomu obsadila krásnou devátou příčku.

1961-V devětadvacetiletech, v závěru své bohaté sportovní kariéry, stále dokazovala, jaká je vynikající závodnice. Z mistrovství republiky si odvezla tři medaile. V pátek 3. března získala ve slalomu bronz.  V sobotu 4. března se jel obří slalom.  Byl to závod v „bílé tmě," za husté mlhy. Když prvních osm lyžařek odstartovalo, musel soutěžní výbor pro neregulérní podmínky závod zrušit a po několika hodinách se start opakoval. Z bílé tmy se vynořila stříbrná medaile pro Květu.  V neděli 5. března dovršila medailový hattrick bronzem ve sjezdu. V trojkombinaci zůstala bez medaile-čtvrtá. V roce 1966 se vdala, přestěhovala se do Trutnova a nastoupila do Krkonošských papíren Hostinné do funkce technické náměstkyně. V roce 1984 byla oceněna státním vyznamenáním „Za vynikající práci." Před odchodem do důchodu byla vedoucím ekonomkou akciové společnosti ATIP Trutnov.