Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 15. díl: 1922 - 2. část

15. díl: 1922 - 2. část

Východočeská župa fotbalová pořádala ve dnech 4.-6. srpna v Pardubicích sportovní slavnosti, součástí byl i zápas SK Hradec-SK Pardubice. Uskutečnil se pod hlavičkou meziměstského zápasu Hradec-Pardubice, v každém mužstvu byl jeden hráč z jiného oddílu. Hrálo se v neděli 6. srpna, Hradec zvítězil 4:1 a nastoupil v sestavě: Reichert-Balcar, Zeman-Koza, Mácha, Hušák-Petrovický, Trnka, Valenta, Slezák, Beneš. Jedině Trnka byl z Olympie HK. Dva góly dal Valenta, jeden Mácha a Trnka.

Zápasy pokračovaly v rychlém tempu. O víkendu 12. a 13. srpna Hradec dvakrát porazil SK Rozdělov Kladno 6:3 a 6:2. Za dva dny rozdrtil Polaban Nymburk 8:1, domácí podali skvělý výkon, střelecky exceloval Valenta, autor pěti branek. Skvělý výsledkový týden završila neděle 20. srpna, kdy s porážkou 10:0 odjela z Hradce SK Libeň. Stříleli Valenta a Slezák po třech brankách, Řehák dal dvě, Mácha jednu a do vlastní sítě se trefil i hostující obránce. V neděli 27. srpna, za veliké návštěvy, konal se v Hradci Králové celodenní turnaj o pohár SK Hradec Králové. Zúčastnilo se osm mužstev a turnaj byl spojen s praktickými zkouškami soudců-kandidátů. Domácí SK Hradec nejprve porazil AFK Pardubice 3:0, v semifinále SK Pardubický Team 6:1 a ve finále SK Náchod 4:2, čímž získal i putovní pohár.

2. září sehrál SK Hradec odvetu s ČsŠK Bratislava v Bratislavě. Na zájezd vyrazil bez Beneše, Valenty a Petrovického, ale i tak zahrál výborně, především obrana se vyznamenala. V prvním poločase zajistil vedení Slezák, ve druhém vítězství 2:0 pečetil Řehák. Výhra měla velký ohlas, tisk napsal, že se Hradec dostal na úroveň Sparty, Slavie a Viktorie Žižkov.

Vítězné tažení pokračovalo, v pátek 8. září viděla velká návštěva výhru Hradce na Slavojem Žižkov 4:0, v neděli 10. září, v zápase mistrů svých žup, zvítězil SK Hradec nad Mladoboleslavským SK 4:2. Všechny čtyři branky připravil Petrovický, pro Valentu, Řeháka, Bělohoubka a Slezáka.

Za týden dorazila ke dvojzápasu SK Viktoria Plzeň. Nevstřelila ani branku a prohrála v sobotu 2:0, obě branky dal Valenta, a i v nedělní odvetě byl Valenta jediným střelcem zápasu.

Bez Zemana, Balcara, Valenty a Bělohoubka dokázal SK Hradec zvítězit v sobotu 23. září v Nymburce nad Polabanem 1:0 a hned v neděli na domácím hřišti porazil ČAFK Vinohrady 3:2. Byla to vydřená výhra, hlavně Slezák a Mácha byli viditelně unaveni. Stříleli Řehák, Valenta a Slezák. Zápas stíhal zápas, ve čtvrtek 28. září oplatil SK Hradec jarní porážku soupeři ze Dvora Králové a výhra 5:1 mohla být vyšší.

SK Hradec Králové 1922. Zleva stojí Majetič, Koza, Hušák, Žabrokrtský, Vlček, Balcar, Slezák. Dole zleva Valenta, Petrovický, Reichert, A.Mácha, Bělohoubek.

Fotbalový svátek zažil Hradec Králové v neděli 1. října. Příznivci se těšili na zápas s nejlepším německým klubem republiky DFC Praha. Hosty přivítal již na nádraží předseda SK Hradec vrchní revident Buršík a na hřišti hosty pozdravil starosta města dr. Ulrich. Potom následoval vzájemný pozdrav obou mužstev a výměna odznaků. Zápas začali domácí velkým náporem a za pět minut vedli 2:0. Střelcem branek byl Řehák. Potom se hra vyrovnala, poločas skončil vítězstvím domácích 3:2. Třetí úspěch domácích přidal Slezák. Ve druhém poločase hosté přitlačili, snažili se střílet z každé pozice, ale v 64. minutě unikl Petrovický a z jeho příhry ostrou ranou Beneš vsítil čtvrtý gól. Hosté již pouze snižovali na 4:3, když jim pomohl Koza nešťastnou vlastní brankou. Nejtěžší zápas sezony domácí zvládli, byl hrán ve vysokém tempu a vzácně fair.

I ta nejdelší série jednou končí. V neděli 8. října skončila i ta hradecká. Ke smutku diváků se tak stalo v zápase s SK Pardubice. První poločas skončil výhrou hostujícího celku 5:0, který byl jednoznačně lepším celkem. Pak ale tři minuty po přestávce Beneš snížil a hra Pardubic se zcela změnila. Ostré fauly měly likvidovat Valentu, Petrovického i Slezáka. Soudce Němeček na hru nestačil, i tak ale vyloučil hostům dva hráče. Domácí ještě dvakrát skórovali, ale porážku 3:5 neodvrátili. Za týden se hrála v Pardubicích odveta. Chování hráčů se změnilo, žádné zákeřné fauly se na hřišti neobjevily. SK Hradec kontroloval hru a branky Valenty, Řeháka a Máchy znamenaly cennou výhru 3:0.

Že SK Hradec Králové nebyl jen sport, svědčí dopis od pěveckého sdružení pražských učitelek:

Výbor PSP.učitelek plní svou povinnost a tlumočí Vám upřímné díky všech svých členek za radostné chvíle prožité v útulném, jak jste sami nazvali „Hrádečku". Koncert, který vaší zásluhou a obětavostí byl tak pěkně vypraven, byl i nám osvěžením a radostí. Že jste se opravdu nezištně o náš zájezd k Vám postarali, svědčí odevzdání celého čistého výnosu koncertu pokladně našeho sdružení, ač ve smlouvě bylo jinak stanoveno. Děkujeme srdečně a těšíme se upřímně, až zase jednou s novými písněmi k Vám zavítáme.
S přátelským pozdravem

Za pěvecké sdružení pražských učitelek

Praha 6. října 1922 Podpisy

V závěru roku 1922 bylo rozhodnuto, že bude sehráno tak zvané svazové mistrovství, které ve skutečnosti bylo soutěží pohárovou, vylučovací, a to ještě zvláště předem uzpůsobenou. Župy ČSF byly totiž rozděleny na dvě třídy a do té první, ve které účast byla povinná, zařazeni pouze mistři žup Západočeské, Středočeské, Východočeské, Západomoravské, Hanácké a mistr Slovenska. V prvním kole se měli utkat mistři žup Západočeské, Východočeské, Západomoravské a Hanácké. Dvojice a hřiště stanovil los. Ve II. kole vítězi I. kola, ve třetím vítěz II. kola s mistrem Slovenska a v posledním vítěz III. kola se Spartou, vítězem Středočeské župy.

V I. kole Viktorie Plzeň porazila SK Olomouc 7:2 a SK Hradec v neděli 5. listopadu vyjel do Brna k zápasu s SK Židenice. Hosté byli v Brně přijati velmi srdečně, finanční vyúčtování bylo vzorné. Hradec poslal na hřiště sestavu, která se už v žádném dalším zápase neměnila. Reichert-Balcar, Zeman-Koza, Mácha, Hušák-Petrovický, Slezák, Valenta, Šrůtek a Beneš. Hradec hrál výborně, hlavně Slezák, který vstřelil tři branky. Po jedné se trefili Šrůtek, Mácha a Beneš. Jednoznačné vítězství bylo překvapením a znamenalo velké naděje pro II. kolo. 12. listopadu hostil SK Hradec Viktorii Plzeň, kterou rozdrtil 8:0. Nadšení diváků neznalo mezí, motorem mužstva byla záloha Koza, Mácha, Hušák. Tři branky dal Valenta, dvě Beneš, jednu Šrůtek, Slezák a Zeman.

K rozhodujícímu boji o postup do finále mistrovství ČSR přijel do Hradce celek ČsŠK Bratislava, který postoupil vítězstvím nad Slavií Banská Bystrica na jejím hřišti 2:1. Domácí měli se svým soupeřem dvojnásobnou zkušenost a na svém kontě výhry 5:2 doma a 2:0 v Bratislavě. Skoro všude bylo cítit podceňování, aby bylo dovršeno, o to se přičinil zábavní výbor SK Hradec, který uspořádal v sobotu před zápasem Mikulášskou zábavu...Podle doslechu odešli „hoši" hned po programu kolem půlnoci-prý domů spát. V neděli 26. listopadu počasí fotbalu nepřálo. Voda na hřišti, vítr, sníh. Začátek zápasu měl dvacet minut zpoždění, domácí ve stálém složení, hosté v sestavě: Leichmann-Pechar, Reichardt-Kaulich, Karel Strejček, Dočkal-Dobiáš, Sláva Strejček, Ptáček, Maszlonka, Dron. Začátek zápasu byl ve znamení převahy hostujícího týmu, který se v 8. minutě ujal vedení Dobiášem. Tak také skončil i první poločas za řízení výborného sudího Bryndáče z Kladna. Druhý poločas zahájil Hradec náporem a ve 48. minutě Mácha z penalty vyrovnal. V 61. minutě za bouřlivého jásotu vstřelil vedoucí branku Šrůtek. Za šest minut dorazil do sítě střelu Slezáka Valenta a zvýšil na 3:1. Uplynulo dalších pět minut a po chybě Reicherta hosté snížili. Velký boj rozhodl v 88. minutě hlavou Šrůtek a posunul domácí k historickému úspěchu, do finále mistrovství republiky.