Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 14. díl: 1922 - 1. část

14. díl: 1922 - 1. část

Na začátku roku nikdo ani netušil, že tento rok bude patřit k nejskvělejším v dosavadních dějinách klubu, ve kterém se udála jedna významná změna. Dlouholetého předsedu ing. Ježka vystřídal v čele klubu vrchní revident ředitelství státních drah Buršík.

Až v neděli 12. března zahájil SK Hradec fotbalovou sezónu zápasem se Slavojem Žižkov. Na obou mužstvech byl znatelný zimní odpočinek, o výhru 4:1 se brankami podělili dvakrát Vlček, Slezák a Majetič. První mistrovský zápas Východočeské župy SK Hradec zvládnul skvěle, porazil SK Jaroměř 11:2. Sedm branek dal Vlček, většinou po příhrách Petrovického. V sobotu 25. a v neděli 26. března hostoval v Hradci celek Sportklub Alemannia E.V. 1909 Breslau. Tisk konstatoval, že sportu nevadí náhlé rozmary počasí ... Když se odklidily spousty napadaného sněhu, zůstalo bláto, kaluže. Obě mužstva nastoupila vesele a velice rychle si osvojila výhody i nevýhody blátivého hřiště. Mimořádná pracovitost a vytrvalost přinesla domácím velmi cenná vítězství. V sobotu 6:2 a vneděli 9:0.

Rozjetý Hradec porazil 1. dubna v mistrovském zápase AFK Pardubice 5:1. Hrálo se v Pardubicích a po bezbrankovém poločase stříleli branky Valenta a Vlček po dvou, jednu přidal Slezák.

Hned další den se hrál v Hradci přátelský zápas s Moravskou Slavií Brno. Bělohoubek nastoupil za zraněného Majetiče, za Zemana hrál Václav Mácha. Unavení domácí prohráli 3:4, Vlček dal dvě branky, Valenta jednu.

Další mistrovský zápas v Hradci skončil rekordním výsledkem. Domácí rozdrtili SK Chrudim 21:0, poločas 10:0.

Velikonoční svátky 16. a 17. dubna byly ve znamení krásného počasí i výborného fotbalu. V Hradci se představil Wiener Sportklub. V neděli vyhrál 5:2, pondělní odveta dopadla zase lépe pro domácí. Výsledek 8:1 udobřil diváky. Výborně zahráli Valenta, Petrovický, Zeman a Koza.

23. dubna se hrálo další derby. SK Hradec porazil SK Pardubický Team 4:0, dvě branky dal Valenta, jednu Slezák a Vlček. Domácí nastoupili v sestavě: Reichert-Zeman, Balcar-Koza, A.Mácha, Hušák-Petrovický, Slezák, Valenta, Vlček, Bělohoubek.

Senzace jarní sezony se udála dne 7. května na hřišti v Pardubicích! Mistrovský zápas SK Hradec proti SK Pardubice skončil vítězstvím hostí 1:0, gól dal ve 33. minutě Vlček. Minutu před koncem byl vyloučený Bělohoubek.

Tři dny potomto skvělém vítězství stáli hráči SK Hradec na hřišti Sparty na Letné. AC Sparta svého soupeře podcenila, Hradec hrál s velkou bojovností a obětavostí. Ve 37.minutě z přihrávky Bělohoubka vstřelil Slezák vedoucí branku, Sparta vyrovnala až v 86. minutě.

V neděli 14. května se sešla na hřišti SK Dvůr Králové nejvyšší návštěva historie. Na vítězné vlně hrající Hradec zahrál hluboko pod své možnosti, ani malé a hrbolaté hřiště mu nevyhovovalo. Byla z toho mistrovská porážka 1:4, kterou roztrpčení fanoušci dlouho nemohli překousnout. Za týden domácí porazili AFK Kolín 2:0 a alespoň částečně se divákům omluvili.

Poslední mistrovský zápas I. třídy Východočeské župy se hrál v neděli 28. května na hřišti v Hradci Králové. Domácí nastoupili na levém křídle s Benešem, který nahradil Bělohoubka a Václav Mácha nastoupil za Vlčka. SK Kolín byl slabým soupeřem, Domácí ukázali ucelenost a přesnost, před brankou rozhodnost a střeleckou pohotovost. Čtyři branky dal Valenta, tři Slezák, jednu Antonín Mácha. Tímto vítězstvím získal SK Hradec titul mistra a nebýt prohry ve Dvoře, byl mistrovský štít čistý.

SK Hradec Králové v roce 1922

Mistr Západočeské župy SK Slovan Plzeň přijel do Hradce k přátelským zápasům. V neděli 4. června skončilo utkání nerozhodně 5:5, v pondělí 5. června domácí zvítězili 1:0. Jedinou branku popsal dobový tisk takto: „Končila 44. minuta druhé půle a výsledek stále 0:0. Týmž okamžikem zmocňuje se míče Petrovický a žene na křídlo. Držíme hodinky vruce a počítáme již na vteřiny. Nemáme žádné naděje. Co vidíme u Petrovického nejsou kroky, nýbrž skoky. Podal do středu. Valenta už čekal a prudce střelil v 42. vteřině poslední minuty vítězný goal Hradce. Ohlušující potlesk na všech stranách, mládež se hrne k Valentovi."

Ve čtvrtek 15. června podlehl SK Hradec na domácím hřišti týmu SK Hanácká Slavia Kroměříž 2:4. Hosté, po rychlé kombinační hře, zvítězili zaslouženě. Po poločase byl výsledek 0:0, potom se hra Hradce zcela změnila. Balcar, Petrovický, Slezák i Valenta byli k nepoznání, únava se projevila na Václavovi Máchovi, který měl za sebou celodenní práci ve strojírně...

Dne 18. června přivítal na hřišti v Hradci Králové předseda klubu Buršík milé hosty ze Slovenska a po krátkém proslovu jim předal vlajku domácích. I z reakce diváků bylo zřejmé, že tým I.ČsŠK Bratislava vítali sradostí a nadšením. Už v prvním poločase domácí zápas rozhodli, vyhráli ho 4:1. Nově zařazený Vaněk dal dvě branky, jednu Valenta a Václav Mácha. Cenné vítězství 5:2 pečetil v60. minutě Petrovický.

25. června se v Roudnici konaly veslařské závody, na startu se objevil i nově založený V.K. Hradec Králové a skončil na čtvrtém místě. Umístění bylo kladně hodnoceno, hradečtí závodníci získali mnoho cenných zkušeností.

V červenci 1922 se poprvé, za své takřka dvacetileté činnosti, podařilo se Hradci získat soupeře v cizině. Byla to odveta za návštěvu A.C.Allemania Breslau v Hradci, která byla velmi vydařená a poděkovací dopisy svědčily, že nezůstanou dlužníky. Mezi členy klubu byl o tento zájezd veliký zájem, nakonec odjela výprava čítající i s hráči 26 členů. Byl to vskutku poznávací zájezd. Prohlídka na hranicích byla odbyta rychle a za zpěvu národních písní vjížděli do Vratislavi. Na nádraží je vítali krajané, za doprovodu členů A.C.Al. došli do hotelu. Po společné večeři se rozproudila zábava, která trvala až do půl jedné.

V sobotuje očekávali krajané, rozdělili se na několik skupinek a vyrazili na prohlídku města. Při obědě bylo konstatováno, že německá strava příliš nechutná. Odpoledne se hrál zápas s župním mužstvem Dolního Slezska. Hřiště bylo travnaté, nově upravené a velmi měkké, pro hradecké hochy nezvyklý terén. Výhra 4:1 byla zasloužená, dvě branky dali Slezák a Koza. V neděli pokračovala prohlídka města a potom již zápas s S.C. Allemania Breslau. Hrálo se již od půl čtvrté, vzhledem k návratu do vlasti. 6000 diváků bylo nadšeno hrou a výkony jednotlivců. Hradec zvítězil 8:1, hrálo se vzácně fair z obou stran. Hradečtí odjížděli dvěma auty, ostatním bylo propůjčeno auto konzulovo. Obecenstvo utvořilo špalír a hlučně provolávalo „Na zdar!" Bylo to loučení, jaké hráči nikdy a nikde před tím nezažili.