www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Stanislav BurdysKdyž 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.

V této prvníDaniel Zinke z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.

Úvod » Reportáže » Karel Kutlvašr - Armádní generál, čestný funkcionář SK Hradec Králové

Karel Kutlvašr - Armádní generál, čestný funkcionář SK Hradec Králové

Generál Karel Kutlvašr - Předseda Čestného  výboru SK Hradec Králové, velitel Pražského povstání a politický vězeň

Karel Kutlvašr pocházel ze šesti dětí sedláka Josefa Kutlvašra. Vychodil dvouletou obchodní školu a nastoupil nejprve u firmy Jenč v Humpolci a později v Kyjevě u firmy Vielwart a Dědina.    V srpnu 1914 se přihlásil do České družiny na Rusi, kde působil jako rozvědčík. Po bitvě u Zborova, kde padl jeho bratr František a on sám byl zraněn, se stal velitelem praporu. Již 25. února 1919 byl ministrem vojenství M. R. Štefánikem povýšen do hodnosti podplukovníka a jmenován velitelem 1. pluku. V Rusku poznal svou budoucí manželku Jelizavetu, se kterou se vrátil do nově vzniklého Československa s legiemi až v roce 1920. Hodnost plukovníka obdržel v roce 1923 a v roce 1928 se stal ve 33 letech nejmladším brigádním generálem v ČSR.

V letech 1934 - 39 působil v Hradci Králové, kde velel 4. pěší divizi. V tomto období se aktivně zúčastňoval sportovních podniků ve městě, pravidelně navštěvoval především zápasy fotbalistů SK Hradec Králové na hřišti U nemocnice. V prosinci roku 1936 byl zvolen do nového výboru SK Hradec Králové, do funkce „Předsedy Čestného výboru". Později ho již plně vytěžovaly úkoly, které z jeho funkce velitele 4. pěší divize a koordinátora výstavby pohraničních opevnění v severovýchodních Čechách vyplývaly (především na Náchodsku a Vamberecku). V době mobilizace v roce 1938 velel Hraniční oblasti 35 s velitelstvím ve Vamberku.

Po obsazení Československa 15. března 1939 byl penzionován, ale ihned se zapojil do práce odbojové organizace Obrana národa, v jejichž řídících složkách působil celou válku. V posledních dnech války, 5. května 1945, byl jmenován velitelem povstaleckých jednotek v oblasti Prahy. Za to, že 8. května dojednal podmínky kapitulace nacistických jednotek v Praze („nepočkal na Koněva a jeho tanky") výměnou za jejich volný průjezd městem do amerického zajetí na demarkační linii byl po únoru 1948 perzekvován. Ve vykonstruovaném procesu byl 16. května 1949 odsouzen za velezradu na doživotí. Z vězení byl propuštěn v roce 1960 po amnestii, ale ještě jako důchodce s podlomeným zdravím musel pracovat coby hlídač a noční vrátný.

Zemřel při zdravotní prohlídce 2. října 1961 v nemocnici v Motole. V roce 1968 komunisté sice zrušili všechna jeho obvinění, ale plně rehabilitován byl až po listopadu 1989.

Generál Karel Kutlvašr byl pohřben na pražských Olšanských hřbitovech. Jeho hrob najdete nedaleko od hlavního vchodu. Když se zastavíte, můžete vzpomenout, že i tento hrdina se zasloužil o historii našeho klubu.

Datum narození: 27. ledna 1895
Místo narození: Michalovice (u Havlíčkova Brodu)
Datum úmrtí: 2. října 1961
Místo úmrtí: Praha

Zdroje:

Tomáš Rademacher (17.1.2022)

Fotografie

Generál Karel Kutlvašr - oficiální portrét

Generál Karel Kutlvašr - oficiální portrét

Kutlvašr zvolen předsedou čestného výboru SK HK v prosinci 1936

Kutlvašr zvolen předsedou čestného výboru SK HK v prosinci 1936

SK HK 1934 - v roce Kutlvašrova příchodu do Hradce Králové

SK HK 1934 - v roce Kutlvašrova příchodu do Hradce Králové

Karel Kutlvašr v době Pražského povstání v květnu 1945

Karel Kutlvašr v době Pražského povstání v květnu 1945

12.8.2021 - OLŠANY HROB GENERÁL KUTLVAŠR

12.8.2021 - OLŠANY HROB GENERÁL KUTLVAŠR