V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
Jedním z nejdůležitějších mezníků v historii královéhradeckého plavání a potažmo i vodního póla bylo otevření krytého plaveckého bazénu v nových Městských lázních v roce 1933. Ty vystavěla vlastním nákladem Spořitelna královéhradecká. Plánovala se i přístavba otevřeného bazénu. V důsledku možnosti i zimního tréninku se královéhradecké závodní plavání a vodní pólo stalo na několik desetiletí lídrem soutěží ve východních Čech a prosazovalo se i v celostátních soutěžích.
Hradeckým plavcům a vodním pólistům však chyběl a stále chybí letní bazén odpovídajících parametrů. Naděje na zlepšení svitla při výstavbě letního koupaliště Flošna otevřeného v roce 2010. Vedení města bohužel preferovalo rekreační vybavení koupaliště a naprosto ignorovalo návrhy plaveckých oddílů a oddílu vodního póla na uplatnění úprav koupaliště dle parametrů pro sportovní soutěže. Dalším negativním faktorem pro královéhradecké vodní sporty je nízký počet bazénů vhodných k soutěžnímu využití s ohledem na aktuální počet obyvatel Hradce Králové a v porovnání s jinými městy. Dnes jediný vyhovující krytý padesátimetrový plavecký bazén postavený v roce 1993 je pro téměř stotisícové město zoufale málo.
Že tento nedostatek vnímalo a mělo tendenci řešit vedení města již před více než padesáti lety dokládá pozapomenutý článek publikovaný v roce 1968 v celostátním odborném periodiku Vodní sporty, kdy Hradec Králové měl o několik desítek tisíc obyvatel méně. Z obsahu článku je patrné, že technické řešené bazénu bylo na svou dobu velice progresivní. A pro upřesnění, plánované umístění bazénu mělo být v prostoru mezi malšovickým fotbalovým stadionem a tokem řeky Orlice. A tento prostor je stále nevyužit....
Text: Jiří Zikmund (18.12.2024)
Foto: Archiv autor