Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 31. díl: 1930 - 2. část

31. díl: 1930 - 2. část

První finálový zápas mistrovství českého venkova se hrál v Hradci Králové v neděli 3. srpna a soupeřem domácích byl Mladoboleslavský SK. SK Hradec se představil v sestavě: Michal-Kareš, Balcar-Chloupek, Bína, Pokorný-Jičín, Tichý, Slezák, Kopic, Šulc. Byla to bitva, kterou rozhodli už v prvním poločase Tichý a Slezák. Ve druhém poločase byli vyloučeni dva hráči Mlado SK a hradecký Tichý. Domácí byli po celý zápas lepším mužstvem a výsledek 2:0 byl nadějí do odvety.

Do odvety, 10. srpna, udělal Hradec dvě změny v útoku. Jičína nahradil Heller a Šulce Vacek. Po vyrovnané hře SK Hradec prohrál 1:2 (0:0), což mu ale stačilo, aby se stal mistrem Českého venkova!!! Jedinou, ale velice cennou branku Hradce dal v 70. minutě Vacek.

Pouhých 14 dní měli hradečtí fotbalisté odpočinek. Podzimní sezónu zahájili v neděli 24. srpna porážkou doma s Nuselským SK 1:3 (1:1). Nepřítomnost Tichého a Vacka v útoku byla znát.
Na konci srpna zdolal SK Hradec AFK Chrudim vysoko 8:1 a v brance se poprvé objevila posila ze Slavie Hradec Zlatník.

Osvěta lidu přinesla zajímavý článek: „Člen SK Hradec Králové inž. Max Ippen, který byl dlouhý čas v Americe a pěstoval rugby v nejlepších klubech, usiluje o zavedení tohoto sportu v Hradci Králové. Přihlášky přijímá sekretariát SK Hradec, nebo předseda Rugby sekce Josef Guth. První trénink bude příští týden úterý."

V neděli 7. září utrpěl SK Hradec nejtěžší porážku posledních let. Bez Balcara a Tichého prohrál s Viktorií Žižkov 2:8 (2:5). V 70. minutě byl zraněn brankář Michal a vyměněn Zlatníkem. Branky Šulc a Novotný.

První kolo amatérského celostátního mistrovství sehrál SK Hradec v Karlových Varech s mistrem Německého Svazu FC Karlsbader. Výprava odjela v sobotu 13. září ve 13.hod. a přenocovala v Mariánských Lázních. Po prohlídce lázní odjela do Karlových Varů, kde se o ni výborně postaral český podnik „Arco". Zápas začal v 15.30 hod. a hradečtí nastoupili v sestavě: Kašpar-Kareš, Balcar-Pokorný, Bína, Černkovič-Jičín, Vacek, Slezák, Tichý, Šulc. Výkon, který mužstvo podalo byl imponující, chvílemi exhibiční a slavilo výhru 4:2. Skvělý byl v brance Kašpar, hattrick vsítil Vacek. Celé mužstvo fair hrou a skromným vystupováním výborně reprezentovalo Hradec Králové.

Po vítězství Hradce v Karlových Varech, které bylo překvapením pro sportovní veřejnost, stalo se hradecké mužstvo vážným kandidátem postupu a byly mu přisuzovány nejlepší vyhlídky na konečný triumf v celé soutěži celostátního mistrovství.

Co nikdo nečekal, stalo se skutkem. V neděli 21. září prohrál SK Hradec na svém hřišti odvetný zápas s mužstvem Karlsbader FK 1:4 (0:0). Soudcoval p. Fantl z Liberce, člen německého sboru soudců. V několika případech těžce Hradec poškodil. Neodpískal dvě jasné penalty, ani nesmyslný faul útočníka hostí na brankáře Kašpara, 25 minut před koncem. Kašpar utrpěl vnitřní zranění, ale s velkým sebezapřením zápas dohrál. Následky zranění se však projevily, hosté vstřelili lehce dvě branky. Zklamání hráčů i četného publika bylo veliké.

Špatná nálada se přenesla i do pohárového zápasu v Náchodě, kde SK Hradec prohrál 2:7 s místním SK.

Kdo z diváků pamatoval někdejší zápasy Hradce a Pardubic, musel být v neděli 12. října v Pardubicích zklamán. SK Hradec prožíval herní krizi, a i když již ve třetí minutě brankou Kopice z penalty vedl, prohrál s týmem SK Pardubice 1:4 (1:3). Kašpar mohl dvě branky chytit, obrana Kareš s Látalem několikrát zakolísala, Chyrchel se rozehrál až ve druhém poločase. V útoku debutoval Thieml a byl nejlepší.

Uplynul týden a hradečtí diváci nevycházeli z údivu. Jejich mužstvo sehrálo skvělou partii a v odvetě porazilo SK Pardubice 5:0 (1:0). Chytal Kašpar, v obraně Kareš s Látalem, zálohu tvořili Černkovič, Bína, Pokorný a útok hrál ve složení Novotný, Kopic, Bošek, Adamíra a Thieml. Dvě branky dal Kareš, obě z penalt, dvě Kopic a poslední Adamíra.

Začalo pršet, z pondělka 20. října na úterý. Ten den voda stále stoupala, především na Orlici. Jez u Moravského mostu se stal nepropustný, protože se na něj nakupily trosky vojenské plovárny. Rozsáhlé plochy na obou březích Orlice byly zaplaveny. Vojenský oddíl pracoval na odklizení jezu dlouho do noci a teprve ve středu ráno byl jez plně uvolněn a voda začala klesat.

Všechny zápasy v Hradci Králové, které se měly hrát od 26. října do 28. října, byly zrušeny. Velké akce se ale Hradec Králové dočkal. V úterý 28. října byla slavnostně otevřena nová Sokolovna. Přesně dva roky od položení základního kamene. Ten den šel o půl druhé velký průvod Sokolstva a hradeckých občanů od staré Sokolovny, přes Velké náměstí, Ulrichovo náměstí a Čelakovského třídou k nové Sokolovně. Slavnost zahájila Sokolská filharmonie a po proslovech a předání Sokolovny do rukou jednoty, následovala prohlídka Sokolovny. Až do večerních hodin probíhaly ve všech místnostech různé zábavní podniky.

Byla to velká událost v historii Hradce Králové.

V přestupním termínu ohlásili do SK Hradec přestup: poručík Ota Beitl, útočník AFK Chlumec nad Cidlinou a Jirsa, nadějný hráč hradecké Slavie.

V neděli 2. listopadu byli hráči SK Hradec již připraveni na nádraží k odjezdu do Jaroměře, když došla zpráva, že zápas byl odřeknut.

Následující neděli se v Hradci hrálo semifinále poháru úrazového fondu a soupeřem domácích bylo mužstvo SK Třebechovice. Tento zápas překonal vše, co se dosud za 25 let na hradeckém hřišti odehrálo. Domácí nastoupili sebevědomě a brzy vedli 1:0 brankou Kopice. Pak svého soupeře podcenili a po hrubých chybách v obraně v poločase prohrávali 1:3. Velkým náporem zahájili domácí druhý poločas a v 60. minutě Adamíra snížil na rozdíl jediné branky. Potom Slezák z Třebechovic tvrdě srazil unikajícího Kopice a byl vyloučen. Vřít začínalo v třebechovickém publiku. Pro urážku rozhodčího byl vyloučen další třebechovický hráč a vzápětí i třetí. Aby se v zápase nemohlo pokračovat, odcházejí na popud vyloučených další tři hráči, takže na hřišti zbylo pouze pět hráčů SK Třebechovice. Soudce byl nucen v 65. minutě zápas předčasně ukončit. Neukázněná část publika zaplavila hřiště, došlo k potyčkám. Musela zakročit policie, která vyklidila hřiště a zajistila několik pachatelů.

SK Třebechovice podal protest proti úmyslné stranickosti soudce zápasu JUC.Kopečného.

Přátelský zápas v Jaroměři se nakonec uskutečnil, v neděli 16. listopadu SK Hradec prohrál 1:3 (1:1). Nastoupil s několika náhradníky, postrádán byl zejména Kopic, chyběli u Bína, Vacek a Látal.

Poslední utkání roku 1930 sehrál SK Hradec 23. listopadu v Kolíně s místním AFK. Hrálo se o pohár starosty Kolína, a i když celé dopoledne vydatně pršelo, na krásné terénu. Hradec v sestavě: Kašpar-Kareš, Látal-Černkovič, Pokorný, Flekač-Adamíra, Vacek, Bošek, Kopic, Novotný. Zápas se vydařil, Hradec vyhrál 5:3 (2:2). O branky se rozdělili Bošek, Vacek, Kopic, Pokorný a Novotný. Všichni byli rádi, že sezóna skončila.

Valná hromada SK Hradec Králové se konala v sobotu 29. listopadu a byla hojně navštívena, především kvůli debatám o zavedení profesionalismu. Většina funkcionářů hájila stanovisko amatérismu. A jako každý rok se konal v Grand hotelu Urban Silvestr s bohatou tombolou. Velký vojenský orchestr hrál moderní tance, ve slavnostním sále koncertoval Jazz Band.

Text: Jiří Rádl (10.2.2024)