Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 30. díl: 1930 - 1. část

30. díl: 1930 - 1. část

V neděli 9.února sněmovala po celý den v Hradci Králové Východočeská župa footballová. Bylo konstatováno, že župa má 912 amatérských hráčů, 12 profesionálních (Náchod) a 219 dorostenců. Presidentovi T.G. Masarykovi byl zaslán blahopřejný telegram k jeho 80. narozeninám. Dramatické volby se protáhly až do půl páté, předsedou byl zvolen JUDr.Klier, prvním a druhým místopředsedou Jandák a Bergman. Bylo provedeno rozlosování mistrovských zápasů, v prvním kole se přijede do Hradce Hronov. Novým hráčem SK Hradec se od 1. února stal obránce Muzikant z místní Olympie. 23. února byla zahájena nová sezóna dvojzápasem. První tým v sestavě: Michal-Muzikant, Chloupek-Šafr, Kareš, Bernášek-Novotný, Vacek, Bošek, Slezák, Adamíra porazil SK Hořice 6:0. Tři branky dal Vacek, jednu Slezák, Bošek a Novotný. Nenastoupil Balcar, který byl po nemoci, Josef Tichý měl stále zastavenou činnost a Chyrchel byl mimo Hradec. Kapitánem byl zvolen Chloupek. Druhé mužstvo porazilo SK Nový Hradec Králové 11:1 a představilo se ve složení: Čáp-Kraus, Tamchyna-Šulc Fr. Šimek, Vazač-Vinklář, Bína, Kykal, Tichý Oldřich a Jičín. Za zraněného Tichého nastoupil do druhého poločasu Karel Šulc. Vynikli Tamchyna a Vinklář, který dal čtyři branky.

V dalším přípravném zápase zvítězil SK Hradec nad SK Slavoj Mladá Boleslav 5:1 a tři branky dal omilostněný Josef Tichý. V neděli 9. března viděli diváci velice pěkný zápas, když soupeřem domácích bylo mužstvo SK Čechie Praha VIII. Utkání skončilo remízou 3:3, branky Slezák J.Tichý a Jičín. První porážku si Hradec připsal o týden později, když na svém stadionu podlehl týmu SK Slavoj Praha VIII. 5:6 (2:5). V obraně chyběl Muzikant a bylo to znát. Na levém křídle nastoupil Oldřich Tichý, i když ještě nebyl úplně zdráv. Jeho jmenovec Josef neproměnil penaltu. Dvakrát skóroval Vacek, jednou Slezák, O.Tichý a Jičín. Oldřich Tichý se v Hradci příliš neohřál, ohlásil přestup do AFK Pardubice.

V neděli 30. března zahájil SK Hradec v Hronově mistrovskou sezónu. Před slabou návštěvou skončil zápas velkým úspěchem domácích, remízou 4:4. Hradeckým hrála špatně obrana, ani brankář Michal neměl svůj den. Třikrát se trefil Josef Tichý, jednou Slezák.

Po tomto „experimentu", který skončil málem ostudnou porážkou, SK Hradec v zápase s profesionální Čechií Karlín přidal a výsledkem byla skvělá výhra 7:2. Chytal Michal, dále Balcar, Chloupek-Černkovič, Chyrchel, Bernášek-Heller, J.Tichý, Bošek, Slezák, Jičín. Poprvé nastoupil Balcar a ač bez tréninku, zahrál výborně. Stejně exceloval Tichý, který nastřílel pět branek, další přidali Slezák a Jičín.

Vítězná sestava se nemění, tak bylo i v neděli 13. dubna, kdy rekordní návštěva viděla ve Dvoře Králové výhru hostujícího SK Hradec 4:1 (2:1). Ten pokračoval ve výborném výkonu z minulé neděle a po celý zápas byl lepším týmem. Dvě branky dal Tichý, dalšími střelci byli Bošek a Slezák. Stavba ohrady na hřišti SK Hradec Králové byla v plném proudu, před dalším zápasem byla hotová. Velikonoční svátky se nesly ve znamení dvou derby zápasů s mužstvem SK Pardubice o pohár „Východočeských měst". V neděli 20. dubna v Pardubicích přišlo 2000 diváků. První poločas byl v režii hostujícího Hradce, který vedl brankou Slezáka. Domácí hned v první minutě druhé půle vyrovnali a v 80. minutě vedli 5:1. Tichý už jen korigoval výsledek na konečných 5:2 pro SK Pardubice. Na Velikonoční pondělí se hrála v Hradci odveta. Tedy, měla se hrát. Protože se nedostavil nominovaný rozhodčí, dohodly se oba kluby, že odehrají zápas přátelský. Domácí nastoupili bez Chyrchela, kterého nahradil Vacek. A ten se stal hrdinou zápasu, který SK Hradec vyhrál 6:1. Vacek vstřelil všechny branky a po zápase ho nadšení diváci odnesli na ramenou. Ale zápas zase tak jednoznačný nebyl. Hosté vedli, až těsně na konci poločasu Vacek vyrovnal.

V dalším mistrovské zápase, v hradeckém derby, porazil na svém hřišti SK Hradec SK Slavii Hradec vysoko 8:1 (2:1). Dvě branky dali Vacek, Tichý a Slezák, jednu Bošek a Jičín. První máj oslavili hradečtí diváci na hřišti SK Hradec, kde viděli jedno z nejlepších mužstev v republice-AFK Bohemians. Hosté se předvedli ve výborném světle, podali skvělý výkon a hráli vzácně fair. A tak divákům nevadila zasloužená prohra 1:4.

Čtvrtý mistrovský zápas odehrál SK Hradec na svém hřišti v neděli 4. května. Jeho soupeřem, v hradeckém derby, byla místní Olympia. SK Hradec: Michal-Chloupek, Balcar-Kareš, Chyrchel, Černkovič-Jičín, Tichý, Bošek, Vacek a Slezák. I když měl domácí celek od začátku zápasu převahu, skončil poločas bez branek. V 55. minutě otevřel skóre Tichý, který o pět minut později byl vyloučen. V 67. minutě kopal penaltu Vacek, jeho střelu brankář vyrazil, ale Vacek vrátil míč do sítě a rozhodl tak o výhře domácích i o prvním místě v tabulce.

Své vedoucí postavení potvrdil SK Hradec další neděli, kdy porazil AFK Nový Bydžov vysoko 7:0 (3:0). Mnoho dalších šancí, stejně jako i penaltu, neproměnil. Dvě branky dali Tichý, Bošek a Šulc, jednu přidal Slezák.

Ten den byl svátek na Novém Hradci, kde při příležitosti desetiletého trvání klubu se hrál mistrovský zápas s SK Hořice a celý zápas filmoval továrník Petrof.

Střelecký koncert hradeckých pokračoval i v neděli 18. května a domácí v mistrovském zápase porazili AFK Chlumec 11:3 (5:2). Branky: 4 Vacek, 3 Šulc, 2 Bošek, 1 Slezák, 1 Jičín. Po šesti odehraných zápasech byl Hradec na prvním místě s dvoubodovým náskokem na druhé Třebechovice.

Souboj o první místo se odehrál na horké třebechovické půdě v neděli 25. května. Dobře připravený SK Hradec po celé utkání kontroloval hru a zvítězil 3:2 (2:1) brankami Slezáka, Šulce a Boška. Odsunul tím Třebechovice až na třetí místo a vytvořil si náskok tří bodů na druhý Dvůr Králové.

Náskok si SK Hradec udržel i po osmém kole, i když pouze šťastně remizoval s SK Jaroměř 2:2 (0:1). Hosté se představili jako velmi houževnatý a důrazný soupeř. Bylo rozhodnuto. SK Hradec se stal vítězem severovýchodočeské župy a postoupil do celostátního mistrovství.

Slavnosti k oslavě 25 let trvání klubu byly zahájeny v sobotu 7. června. V klubové místnosti v Adalbertinu se sešli hráči všech generací a při dobré náladě a hudbě se přetřásali různé historky.

V neděli se konala slavnostní valná hromada, kterou řídil čestný výbor za předsednictví doktora Kliera. Projevy měli delegáti severovýchodočeské župy, soudcovské odbočky z Hradce a Pardubic, zástupce velitele pěšího pluku č.4, zástupci klubů. Při valné hromadě se za značné pozornosti přítomných konala i výstava klubových trofejí.

Pěknou úroveň měly odpolední sportovní podniky. Hráli dorostenci, stará garda porazila AFK Kolín 4:1, a v hlavním zápase rozdrtil SK Hradec SV Urfahr Linz 8:0. Mistr Rakouska utrpěl porážku, jakou nepamatoval v celé své historii...

Vydařila se i večerní akce ve dvoraně hotelu. Slavnost zakončil v pondělí 9. června odvetný zápas s Urfahr Linz. Hosté se zlepšili a remíza 2:2 odpovídala dění na hřišti. Jen slabá návštěva kalila radost z krásných slavnostních dnů.

Mezinárodní zápasy netáhnou...
Ani na třetí zápas během jediného týdne se zahraničním soupeřem diváci nepřišli. V sobotu 14. června v Hradci hostoval maďarský celek Somogy FC a po velmi dobré hře remizoval 2:2 (2:0). Domácí oslabeni o Kareše, Chloupka a Balcara měli nejlepší řadu v obraně, kde vynikl nově zařazený Flekač. Síly, které mužstvo vydalo, chyběly hned následující den, kdy SK Hradec zakončil mistrovskou sezónu prohrou 0:4 v Červeném Kostelci.

V neděli 22. června se v Hradci Králové odehrálo první kolo celostátního mistrovství. Soupeřem domácích byl mistr Podbrdské župy, celek SK Český Lev Beroun. Hosté měli nástup a v 15. minutě vsítili první branku. Potom ovládli hru domácí a v poločase vedli 3:2. Druhý poločas byl ve znamení kanonády domácích a výsledkem byla jasná výhra 8:2. Střelecky se dařilo Šulcovi a Tichému, oba se trefili třikrát. Jičín a Slezák přidali zbývající.

Zdálo se, že postup do dalšího kola nemůže nic ohrozit. Opak byl pravdou. 29. června se představil SK Hradec v odvetě v Berouně oslaben o Tichého, kterého zastoupil Flekač. Nahradit ho ovšem nemohl. Brankář Michal nastoupil nemocný, neměl svůj den a pustil, co se dalo. Zásluhou skóre z obou zápasů Hradec postoupil do dalšího kola, i když se bál o výsledek celý zápas a prohrál 1:5 (1:2). Jedinou branku dal Jičín.

Četná návštěva byla v neděli 6. července zvědava, s jakým výkonem se domácí představí ve druhém kole mistrovství. Soupeřem bylo mužstvo SK Český Lev Neštěmice. SK Hradec měl v brance Michala, v obraně hráli Balcar a Chloupek, v záloze Černkovič, Bína a Muzikant a útok hrál ve složení Jičín, Tichý, Slezák, Kopic a Karel Šulc. Po výborném výkonu Hradec zvítězil 4:1 (2:0). O góly se rozdělili Kopic, Tichý, Jičín a Šulc z penalty, když před tím již jednu penaltu Tichý zahodil. Vynikající výkon podal v brance Neštěmic brankář Kašpar.

O týden později se hrála v Neštěmicích odveta. Hradec bez Balcara, s Flekačem v obraně, v záloze se poprvé objevil záložník Rudolf Pokorný, posila ze Slavoje Praha VIII a byl nejlepším hráčem na hřišti. V útoku hrál místo Slezáka Bošek. SK Hradec, i když prohrál 1:3 (1:1), postoupil do finále, střelcem jediné branky byl Tichý.

Následující neděli se hrálo v Hradci druhé kolo poháru Východočeských měst. Ligový Náchod byl pro domácí příliš velké sousto a výsledek 1:5 byl jasný. Senzací byl návrat Reicherta do branky, který, ač úplně bez tréninku, podal slušný výkon. Chyběli Balcar, Chyrchel, Michal, Kopic, Tichý a Kareš.

Přestup do SK Hradec podali brankáři Zlatník (Slavia Hradec) a Kašpar (Český Lev Neštěmice), ale nastoupit mohli až 1. září.

Text: Jiří Rádl (16.1.2024)
Fotografie: Časopis Star, ročník 1930 (ve vlastnictví Sportu pod Bílou věží)