Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 28. díl: 1929 - 1. část

28. díl: 1929 - 1. část

Začátkem roku sužovaly Hradec velké mrazy. Vrcholným dnem byla neděle 3. února, kdy teplota klesla až na minus 25 stupňů. Bylo mnoho poruch na vodovodech, mráz dokonce v aleji roztrhl i kmen lípy.

V novinách se objevila zpráva, že hráči Balcar, Vinklář a Šimek přestupují do SK Slavie Hradec. Vedení klubu oznámilo, že se zprávy nezakládají na pravdě a svolalo na neděli 3. března do Adalbertina schůzi, které se zúčastnili všichni hráči, a na které Josef Balcar prohlásil, že se těší na novou sezónu a na spolupráci s novými hráči. Posilami byli především útočníci Josef Tichý z AFK Pardubice, dále Karel Šulc, Kareš, Oplt a Kakač.

Eda Chloupek, který vykonával vojenskou povinnost v Praze, dostal souhlas, aby mohl dále hrát za svůj mateřský klub. JUC.Kopečný byl pověřen vedením dorostu SK Hradec Králové. V neděli 24. března zahájil SK Hradec Králové jarní sezónu s Čechií Kolín, která přijela do Hradce skvěle připravena a zaslouženě zvítězila 4:2 (1:1). Domácí bez brankáře Kotíka, kterého nahradil Michal. Nově zařazení záložníci Kakač a Oplt zatím na první mužstvo nestačili. V útoku to neklapalo, výborný Tichý nemohl ukázat své umění. I tak vstřelil branku, druhou přidal Balcar.

Velikonoční svátky byly ve znamení zápasů o pohár starosty města Hradce Králové Františka Ulricha. V neděli 31. března na hradeckém hřišti hostoval tým SK Pardubice a diváci viděli zcela vyrovnaný zápas, který ještě čtyři minuty před koncem byl nerozhodný 2:2. Nešťastně nastřelená ruka Balcara znamenala penaltu a vedoucí branku hostí.  Deprimovaní domácí pak v poslední minutě inkasovali počtvrté. Konečný výsledek SK Hradec-SK Pardubice 2:4 (0:1), střelci gólů Schiessl a Slezák.

Druhý den, za nepříznivého počasí, byl sehrán v Pardubicích odvetný zápas, ze kterého si hostující SK Hradec odvezl drtivou porážku 0:5 (0:2). A to brankář Kotík byl hrdinou zápasu a schytal i nemožné. Hradec hrál celý druhý poločas bez vyloučeného Balcara.

Byla zahájena mistrovská soutěž SVŽF. Během dubna odehrál SK Hradec čtyři mistrovské zápasy, všechny vítězné. V neděli 7. dubna vyhrál v Červeném Kostelci 6:3 (4:2), třikrát skóroval Tichý, jednou Slezák, Šulc a Mareš. O týden později porazil na domácím hřišti stejného soupeře 4:1 (2:0). Výborně se uvedl nový obránce Kareš, nezmar Petrovický nastoupil na levém křídle a skvěle si rozuměl s Tichým, který se trefil dvakrát. Po brance přidali Šulc a Vazač. 21. dubna Hradec porazil SK Třebechovice 5:1 (3:0), když zářil Tichý, střelec čtyř branek.

Čtvrtou výhru v řadě přidal SK Hradec na svém hřišti v zápase s Jaroměří, kterou porazil 3:1 (0:0). Hrál v sestavě: Kotík-Kareš, Balcar-Černkovič, Bína, Vazač-Tamchyna, Schiessl, Tichý, Slezák, Petrovický. Dvě branky dal Tichý, jednu Tamchyna.

Na středu 1. května si SK Hradec pozval na svoje hřiště profesionální ligový tým Čechii Karlín. Ta zanechala v Hradci velmi dobrý dojem, nejlepší řadou byl útok. Zápas skončil remízou 3:3 (0:1), za domácí skórovali Tichý, Tamchyna a Vazač.

S velkým napětím bylo očekáváno hradecké derby se Slavií, které se odehrálo v neděli 5. května. SK Hradec nastoupil v silně kombinované sestavě, s celou náhradní obranou, v sestavě: Michal-Tamchyna, Chloupek-Černkovič, Schiessl, Bína-Adamíra, Jičín, Slezák, Tichý a Šulc. Utkání skončilo pro Slavii těžkou porážkou 7:1 (4:1). Dvě branky dal Slezák, po jedné Jičín, Adamíra, Tichý a Chloupek.

O týden později se hrál v Hradci, na těžkém a blátivém terénu, přátelský zápas s mužstvem SK Dvůr Králové. Domácí vedli již 6:2, pak soupeře podcenili a umožnili hostům čestný výsledek. SK Hradec-SK Dvůr Králové 6:5 (5:2).

SK Hradec Králové hostil o svatodušních svátcích výborné říšsko-německé mužstvo AC Allemania Breslau. Výprava, ve které bylo 25 osob, se cítila v Hradci velmi spokojena a její vystupování bylo vzorné. Domácí vyhráli oba zápasy. V neděli 19. května 5:3 (2:2) a v pondělí 20. května 5:1 (1:1). V neděli večer uspořádal klub na počest hostí v hotelu Adalbertinum společnou večeři, kde se sešlo mimo celého výboru a prvního mužstva mnoho přátel a příznivců.  Po projevech vzájemného sportovního přátelství setrvala celá společnost v družné zábavě do pozdních večerních hodin.

První mistrovský bod ztratil SK Hradec v neděli 26. května v Novém Bydžově. Vlastně ho získal, protože v prvním poločase mužstvo domácích hrubě podcenil a v polovině zápasu prohrával 0:2. Ve druhé polovině se hra zcela změnila, Hradec měl drtivou převahu a bombardoval branku domácích. Ovšem domácí gólman byl skvělý a dovolil pouze vyrovnání, které zařídili Vazač a Šulc.

Výborný výkon domácích viděli diváci na hradeckém hřišti ve čtvrtek 30. května, kde se odehrál zápas o pohár starosty města dr. Františka Ulricha. Mistr Čech, SK Náchod, předvedl v Hradci velmi dobrý výkon, ale ten nestačil ani na čestnou branku. Ještě do poločasu skóroval Tichý z přihrávky Petrovického a Šulc. Byla to velice cenná výhra, která mužstvo povzbudila na mistrovské hradecké derby s místní Olympií. Hrálo se v neděli 2. června a na hřišti se objevily týmy v těchto sestavách. SK Hradec: Kotík-Chloupek, Balcar-Bína, Chyrchel, Černkovič-Petrovický, Adamíra, Slezák, Tichý, Šulc. SK Olympia Hradec: Trnka-Trnka, Muzikant-Mácha, Souček, Skalický-Česák, Vacek, Příhoda, Sýkora, Stránský. Již v první minutě dostal domácí do vedení Tichý. Ve čtvrté minutě tentýž hráč neproměnil penaltu, další penalta se kopala ve 25. minutě, ale Kotík střelu chytil. Konečně další penaltu, ve 39. minutě, Tichý dal a poločas skončil výhrou domácích 2:0. Hned ve 46. minutě zahrál obránce Olympie rukou a Šulc z další penalty zvýšil na konečných 3:0 pro SK Hradec, což znamenalo, dvě kola před koncem mistrovské soutěže, vedení v tabulce.

Jenže hned o týden později tu byla komplikace. Mužstvo SK Dvůr Králové vybojovalo v Hradci cenný bod za remízu 2:2 (1:1). Střelci domácích branek byli Tichý a Chyrchel. Diváci se zlobili na rozhodčího Víta z Nového Bydžova, který v 59. minutě neuznal regulérní branku Šulce. V tabulce před posledním kolem měl SK Hradec 14 bodů a skóre 32:11, druhý SK Náchod měl 12 bodů a skóre lepší-37:12. A v posledním kole jel Hradec do Náchoda, k titulu stačila remíza.

Hradečtí jeli v neděli 16. června do Náchoda s trochou nervozity, ale s velkým odhodláním. Nástup měli skvělý. Již ve 3. minutě brankami Slezáka a Tichého vedli 2:0. Útok stíhal útok a ve 14. minutě to již bylo 4:0 pro Hradec, góly přidali Petrovický a Adamíra. Vše vypadalo na katastrofální porážku domácích. Jenže pak rozhodčí Motl zcela bezdůvodně nařídil proti Hradci penaltu, domácí vstřelili první branku a nadechli se k ohromnému náporu, ze kterého ještě dvakrát skórovali. Poločas tak skončil výsledkem 4:3 pro Hradec. Po změně stran chtěl Náchod za každou cenu vyrovnat, ale obrana Hradce odolala a z rychlého protiútoku pátou brankou Slezák rozhodl zápas a tím i zisk titulu mistra severovýchodočeské župy fotbalové. Náchodské publikum roztrpčeno neúspěchem domácích málem inzultovalo rozhodčího i hráče Hradce, z nichž někteří nějakou tu ránu utržili...

Na závěr první poloviny sezóny odehrál SK Hradec dva zápasy s mistrem středočeské župy, mužstvem AFK Kolín. Zápas v Hradci, v sobotu 29. června se nevydařil, sám Chloupek zavinil tři branky a domácí prohráli 2:5 (2:2). V neděli se hrála v Kolíně odveta, Hradec byl po celý zápas lepší, ale za stavu 2:2, v 75. minutě, mu rozhodčí neuznal vedoucí branku. Deprimovaní hosté nerozhodný výsledek neudrželi a prohráli 2:3.

Ve čtvrtek 4. července přišla pohroma. Větrná smršť, jakou Hradec Králové nezažil od 13. století, co se stal městem, vyvrátila vysoké topoly, duby i jiné stromy, přelámala kmeny a větve. Vichřice demolovala střechy, z nádražní budovy létaly plechy 50 metrů daleko. Od pátku do neděle bylo odvezeno obecními povozy z ulic města 137 velkých fůr rozbité krytiny.

To nebylo vše, protože až od neděle se začalo s překládáním střech a odklízením rozbitých tašek z půd a dvorků.

Osvěta lidu: „Větrná smršť neušetřila ani oblíbený hostinec „U lípy" u lesa na Hrázce. Zlomila stoletou dutou lípu, podle níž hostinec zván byl U lípy a položila ji na verandu. Vyvrátila i ostatní lípy v zahradě. Hostinského V.Zezuláka, který stál na protějším poli a viděl, jak stará lípa padá, smršť porazila, při čemž se zranil v obličeji. „

V sobotu 6. července se měl v Hradci Králové hrát zápas s mužstvem SK Pardubice, pro nepříznivé počasí byl odložen. A tak se hrálo v neděli v Pardubicích, Hradec v sestavě: Kotík-Chloupek, Kareš-Bína, Chyrchel, Schiessl-Šulc, Horák, Slezák, Tichý, Novotný. Pod dojmem nedávných událostí podal SK Hradec nejhorší výkon sezóny a prohrál 1:5 (1:4). Omluvou může být, že většina hráčů, často celé noci, pracovala na opravách po celém Hradci.
V odvetě 14. července domácí SK Hradec zvítězil 3:2 (3:1), dvěma brankami Šulce a Tichého. Zápas se hrál v rychlém tempu, mužstvo Pardubic předčilo domácí rychlostí a sehraností. Byl to odvetný zápas poháru Svobody, do druhého kola postoupil tým SK Pardubice.

Bez Kotíka, Kareše a Slezáka podnikl SK Hradec ve dnech 27. a 28. července zájezd do Německa, kde ve Vratislavi sehrál dva přátelské zápasy. Nad týmem SC Alemannia Breslau zvítězil 3:2, dvakrát střílel Šulc, jednou Novotný, s mužstvem Sportfreunde Breslau prohrál 1:3, jediným střelcem byl Šulc. Zápasům byl po oba dny přítomen československý konzul s několika členy úřadu, zúčastnil se i závěrečného banketu na počest hradeckých. Zájezd se vydařil, SK Hradec vzorně reprezentoval.

Kotík ohlásil přestup do SK Náchod a obdržel od mateřského klubu šesti měsíční karenční lhůtu.

Text: Jiří Rádl (28.10.2023)