www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 27. díl: 1928 - 2. část

27. díl: 1928 - 2. část

Podzimní sezónu 1928 zahájil SK Hradec v neděli 5. srpna dvojcifernou výhrou nad SK Viktorií Kolín 10:0 (4:0). Střelcem dne byl Hladík, který se trefil pětkrát, dvakrát Slezák, jednou Tamchyna, Jičín a Mácha. Za týden v Hradci hostovalo druhé kolínské mužstvo, Sparta a domů si odvezla o polovinu méně branek-pouze pět. SK Hradec zvítězil 5:0 (2:0), dvě branky daly Vinklář a Tamchyna, jednu Mareš. Kanonáda pokračovala i v neděli 19. srpna, kdy Hradec porazil mistra Severočeské župy Mladoboleslavský SK 7:1 (4:0). Střelecky zazářil Tamchyna, dal pět branek, dvě přidal Hladík.

Přes 2000 diváků dorazilo 26. srpna na zápas, který byl očekáván s velkým napětím. Domácí potvrdili výbornou srpnovou formu a porazili mistra severovýchodočeské župy SK Náchod 2:1 (2:0). Hradec měl mohutný nástup, již ve 20. minutě vedl 2:0, brankami Vazače a Hladíka. V závěru zápasu, když byl vyloučen Mareš, Náchod snížil, ale výborný Michal vyrovnání nedovolil.

Stanislav Schiessl, útočník z týmu Čechie Karlín, přestoupil do Hradce a hned v neděli 2. září měl premiéru v derby s AFK Pardubice. Podal dobrý výkon a dvěma góly přispěl k výhře domácích 5:3 (3:1). Zápas byl velice rušný a napínavý do poslední minuty. Dvě branky přidal Hladík, jednu Mareš.

Z hradecké Slavie dorazila další posila, záložník Černkovič. Hradec se vezl na vítězné vlně, na podzim neměl soupeře. Ani výborné ligové mužstvo ČAFK Vinohrady neuspělo. Domácí šli do boje s elánem a zaslouženě zvítězili 4:1 (2:0). Výtečná byla obrana Balcar-Bína v čele s brankářem Michalem. Útok se Schiesslem a Slezákem, který dal dvě branky, hrál velmi dobře. Hosté neproměnili penaltu a v závěru přišli o dva vyloučené hráče.

Že SK Hradec je v tu dobu nejlepší v Hradci Králové se přesvědčila i SK Olympia. Domácí ji za slušné návštěvy rozdrtili 7:2. Rozhodlo prvních patnáct minut druhého poločasu, kdy domácí vstřelil pět branek a zápas rozhodli. Tři branky dal Tamchyna, dvě Schiessl, jednu Jičín a Hušák.

V neděli 23. září hostoval v Hradci skvělý profesionální tým SK Kladno. Vítězná série skončila, na nezpůsobilém, rozbahněném terénu Kladno dominovalo a zvítězilo 8:3 (3:1). Nejistý výkon podal brankář Michal, který špatně oslavil svůj 300. zápas v hradeckých barvách. Mareš, Slezák a Schiessl byli střelci branek.

V pátek 28. září prohrál SK Hradec v Mladé Boleslavi s Mladoboleslavským SK 2:3 (1:2). Hradec v sestavě: Michal-Chloupek, Černkovič-Pokorný, Bína, Hlavatý-Jičín, Hladík, Slezák, Tamchyna, Mareš, zahrál velice slabě. Hned v neděli se uskutečnil zájezd týmu do Jablonce, kde s týmem DSC Gablonz remizoval 1:1. Smutné bylo, že se zájezdu zúčastnilo pouze deset hráčů. Kde byla smysl pro povinnost vůči klubu a spoluhráčům? Bez omluvy se nedostavil kapitán Slezák a Jičín. Oběma hráčům byla na 14 dní zastavena činnost. Výborný obránce Chloupek odešel na vojnu.

SK Hradec získal do útočné řady zajímavého hráče. Byl to student státní odborné školy koželužské Latiff Nalbantoff z Bulharska (Varna). Talentovaný mladík toho mnoho nenahrál, studium bylo přednější.

V neděli 7. října hostil SK Hradec mistra severočeské župy SK Nové Benátky. Hosté předvedli rychlou kombinační hru a po dobrém výkonu remizovali 1:1. Hradec vyrovnal vlastní brankou obránce hostí.

Další neděli nastoupilo v Hradci tzv. Jandovo mužstvo. Antonín Janda-Očko (*1892) se na sklonku kariéry vrátil do mateřského klubu SK Praha VII. a přivedl své mužstvo na hradecké hřiště. Domácí nastoupili ve složení: Trnka-Bína, Černkovič-Hlavatý, Mácha, Hušák-Adamíra, Hladík, Schiessl, Slezák, Mareš. Zápas byl vyrovnaný do 17. minuty. Pak přišla hradecká dvacetiminutovka, ve které se dvakrát trefil Slezák a jednou Schiessl. Na konci první čtvrthodinky druhého poločasu chyboval Trnka a hosté snížili. V 80. minutě Hladík doběhl dlouhý míč a přes vyběhnuvšího brankáře upravil na konečných 4:1 pro domácí. Byla to cenná výhra.

S Michalem v brance, v obraně místo Bíny Balcar, v útoku vystřídal Schiessla Tamchyna. To byly změny, které představil SK Hradec 21. října v zápase proti SK Dvůr Králové. Hra byla neuspořádaná, ze strany domácích chvílemi i bezradná. Výsledek pro domácí, po boji 4:3 (1:2).

Jubilejní den, 28. října, svedl na hradeckém hřišti dva staré rivaly SK Pardubice a SK Hradec Králové. Před zápasem proběhla tipovací diskuze, která předpovídala domácím porážku. Přes 3000 diváků přivítalo domácí v sestavě: Michal-Bína, Balcar-Černkovič, Mácha, Hušák-Jičín, Hlavatý, Schiessl, Slezák, Mareš. Výborný a vyrovnaný zápas skončil prohrou SK Hradec 3:5 (2:3). Dvě branky dal Jičín, jednu přidal Schiessl. Na velmi těžkém, blátivém terénu se hrál 4. listopadu v Pardubicích odvetný zápas. Hradeckým se nevydařil...prohra 0:5 byla zasloužená. Byl to smutný debut nového brankáře Karla Kotíka.

Liberecký německý klub Reichenberger S.C. sehrál v Hradci v neděli 11. listopadu pohárový zápas. Pro domácí to byl poslední zápas na svém hřišti v roce 1928. Diváci se těšili na premiéru nových hráčů. Do branky se opět postavil Karel Kotík, v útoku měl premiéru First. Byl nejlepší na hřišti, průbojný, skvělý technik. Hosté dohrávali bez vyloučeného hráče, utkání skončilo remízou 4:4 (1:2).

O týden později SK Hradec mile překvapil v Náchodě nečekaným vítězstvím nad mistrem českého venkova SK Náchod 1:0. Rozhodující branku vstřelil těsně před koncem Slezák. Poslední zápas roku sehrál SK Hradec v Kolíně s AFK 25.listopadu. Sestava: Kotík-Balcar, Bína-Ott, Mácha, Hladík-Jičín, Schiessl, Slezák, Tamchyna, Mareš. Utkání skončilo zaslouženou remízou 2:2 (2:1), stříleli Hladík a Jičín.

15. prosince 1928 v 17 hodin byl na Velkém náměstí slavnostně rozsvícen Vánoční strom republiky, který bude svítit všem bez rozdílu a pro všechny, kteří nemají srdce z kamene. O dvě hodiny později byla zahájena v klubovních místnostech Adalbertina řádná valná hromada SK Hradec Králové. Bylo konstatováno, že vzdor neustálené a kolísavé formě mužstva se docílilo, zvláště na podzim, pozoruhodných výsledků. První mužstvo sehrálo 45 zápasů, z nichž 21 bylo vítězných, 11 nerozhodných a 13 prohraných. Celkové skóre 134:94.

Na závěr byla vyvrácena zpráva, které se objevila v pražském a místním tisku, o vstupu SK Hradec Králové do profesionální ligy. Bylo konstatováno, že výbor se touto myšlenkou nezabýval, a že klub zůstane amatérským.

Text: Jiří Rádl (19.6.2023)
Fotografie: Archiv „www.sportpodbilouvezi.cz"

Fotografie

Schiessl - útočník SK HK v roce 1928

Schiessl - útočník SK HK v roce 1928

SK HK - V Mariánských Lázních po vítězství nad Karlsbader SC - 1928

SK HK - V Mariánských Lázních po vítězství nad Karlsbader SC - 1928

SK HK - Zájezdová XI. - foto časopis Star - září 1928

SK HK - Zájezdová XI. - foto časopis Star - září 1928

SS Amatéři - rezervní team SK HK - zájezdní mač v Potštejně 1928

SS Amatéři - rezervní team SK HK - zájezdní mač v Potštejně 1928

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín