Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 26 díl: 1928 - 1. část

26 díl: 1928 - 1. část

Na začátku roku fotbalu nepřálo počasí. Nedalo se hrát, nedalo se trénovat. Bez valného tréninku začala v neděli 4. března hráčům SK Hradec jarní sezóna. K úvodnímu zápasu přijelo do Hradce mužstvo Čechie Kolín. Domácí nastoupili v sestavě: Šafránek-Petříček, Balcar-Chocenský, Mácha, Pokorný-Rohlena, Hladík, Slezák, Špůr, Gümpl. Po chabém výkonu, hlavně v prvním poločase, SK Hradec zvítězil 4:3 (2:3).

Následující neděli počasí nedovolilo sehrát ani jeden zápas, hrálo se až 18. března. Výkon SK Hradec se nezlepšil, výhra nad AFK Německý Brod 6:5 byla upracovaná a kritika se snesla skoro na všechny hráče.

Osvěta lidu přinesla jednu zajímavost: „Beneš Josef, jeden z nejlepších hráčů SK Hradec, odvolal svůj přestup do hradecké Slavie. Jakmile mu jeho zdravotní stav dovolí, bude opět hájit barvy mateřského klubu."

Hledání optimální sestavy pokračovalo i v zápase s SK Smíchov. Nejlepší hráč domácích Slezák měl největší zásluhu na výhře 4:2. Nevydařila se cesta do Liberce 1. dubna, s týmem Reichenberger SC Hradec prohrál 1:3. Nedařilo se ani na Velikonoce. V neděli 8. dubna SK Hradec prohrál ve Dvoře Králové 0:2, v odvetě v Hradci o den později opět prohrál. Tentokrát 3:5. Sestava: Michal-Chloupek, Haken-Bína, Hušák, Vazač-Rohlena, Jičín, Slezák, Balcar, Petrovický.

Překvapivě však vedení SK Hradec Králové nad těmito přechodnými neúspěchy nelámalo hůl. Vědělo, že nově postavené mužstvo z mladých, neostřílených hráčů potřebuje svůj čas. Začalo mistrovství severovýchodočeské župy. SK Hradec v prvním kole vyrazil do Třebechovic, ale neuspěl. Nastoupil bez Hušáka, neproměnil penaltu a prohrál 1:2 (0:2). V sobotu 21. dubna překvapilo hradecké mužstvo na hřišti AFK Pardubice dobrým výkonem a odvezlo si zaslouženou remízu 2:2, po vyhraném poločase 1:0. Na hřiště vyběhla sestava: Michal-Benda, Haken-Vazač, Mácha, Pokorný-Gümpl, Čejka, Slezák, Hladík a Jičín. Střelci branek byli Čejka a Jičín.

O den později stejným výsledkem skončil zápas v Hradci proti AFK Nymburk. Domácí nastoupili ve stejné sestavě, jen místo Pokorného hrál Hušák. V deváté minutě se obnovilo zranění Bendovi, kterého vystřídal Pokorný. V 17. minutě dostal domácí do vedení Čejka, za tři minuty bylo vyrovnáno. Ve 30. minutě přidal druhou branku Hladík, ještě do poločasu hosté výsledek srovnali na konečných 2:2

Neuspokojivé výsledky SK Hradec donutily výbor k nezvyklému řešení. Byl povolán rutinér Valenta, který měl s pomocí dalšího povolaného Karla Kozy stmelit útok, kterému to moc neklapalo.

TJ Sokol a Družstvo pro postavení Sokolovny připravili na neděli 29. dubna zajímavou akci. Slavnostní vození cihel na stavbu Sokolovny. A zatímco před staveništěm vládnul čilý ruch, SK Hradec v 16.30 hod. nastoupil k druhému mistrovskému zápasu proti mužstvu SK Jaroměř. Domácí měli po celý zápas převahu, ale chyběl střelec. Výsledkem byla prohra 1:2. Stejným výsledkem skončil i pohárový zápas 1. května se starým rivalem AFK Pardubice. Nedařilo se.

V neděli 13. května hradečtí překvapili své příznivce pěkným výkonem a porazili Čechii VIII. 5:4 (4:0). Výborně vedl útok Valenta, nejkrásnější branku dne docílil Jičín. Jen škoda, že domácí neudrželi náskok pěti gólů...

Následující neděli hrál v Hradci celek SK Dvůr Králové a odvezl si cennou remízu 2:2. Hned v úvodu zápasu Koza vstřelil branku, tak skončil i první poločas. Po změně stran hosté skóre srovnali, pak Jičín poslal domácí opět do vedení, ale za tři minuty bylo vyrovnáno. V závěru měl dvě velké šance skvěle hrající Slezák, ale na výsledku se již nic nezměnilo. Živo bylo o svatodušních svátcích v Hradci Králové.

V sobotu 26. května v 17 hodin u hotelu Paříž předvedl svůj úžas vzbuzující program silák Kroton se svojí družkou Dalilou. Po skončení se šlo průvodem na hřiště SK, kde pokračovala produkce siláckých výkonů. Ivan Fircak, přezdívaný Ivan Sila, nebo Kroton, pocházel se sedlácké rodiny Rusínů na Podkarpatské Rusi. Odešel za prací do Prahy, kde na železniční stanici překládal zboží. Jeho neobyčejná síla ho přivedla k zápasu, v roce 1922 se stal mistrem ČSR. Později sport zavěsil na hřebík, přidal se k cirkusu a své svaly ukazoval divákům v Evropě i Americe. V roce 1928 byl vyhlášen nejsilnějším mužem planety.

V neděli 27. května, po zápase zájezdové XI. s Chlumcem (5:1), Kroton vystoupil na hřišti s novým programem. První tým SK Hradec hrál pohárový zápas v Nymburce s tamním Polabanem. Nastoupil se třemi náhradníky, poškodil ho i soudce Kmoch, a tak zápas skončil prohrou 0:1. Odveta se hrála hned v pondělí v Hradci, skončila další hradeckou porážkou 2:3.

V týdnu od 3. do 10. června sehrál SK Hradec tři zápasy. V Červeném Kostelci remizoval po divoké střelecké přestřelce 5:5, dvě branky dal Slezák a Čejka, tři minuty před koncem vyrovnával Jičín. Pak Hradec mile překvapil své příznivce, když v pohárovém zápase porazil SK Jičín 2:1. Hlavní zásluhu na tom neočekávaném vítězství měl brankář Michal. V 16. minutě zahrál Balcar rukou a byla nařízena penalta. Michal skvěle vyrazil a následně zlikvidoval i dorážku. Vedle Slezáka hrál v útoku výborně Špůr, střelec obou branek. V 83. minutě opět ruka Balcara a opět penalta. Ovšem Michal měl svůj den, a i tuto penaltu zlikvidoval.

V neděli 10. června dovršil SK Hradec svůj fotbalový týden remízou 1:1 v Úpici. Jedinou branku dal Špůr.

Odvetný zápas v Jičíně se Hradci příliš nepovedl. V sestavě: Michal-Chloupek, Bína-Pokorný, Mácha, Hušák-Jičín, Vazač, Valenta, Slezák, Špůr, prohrál 0:1 (0:1).

O tom, které mužstvo je v Hradci Králové lepší, mělo rozhodnout v neděli 24. června místní derby mezi SK Hradec a SK Slavii Hradec. Domácí ve stejné sestavě jako v Jičíně, jen Pokorného vystřídal nový hráč Tamchyna. V 17. minutě dostal do vedení Slavii Zeman. Hradec přidal a stal se pánem na hřišti. Slezák vyrovnal, do poločasu další branky přidali Tamchyna a Valenta. Po přestávce vstřelil Slezák čtvrtou branku, Slavia už jen snížila na 4:2.

Ten den zvítězila zájezdní XI. v Bohdanči 5:2 (3:1). Pro zajímavost sestava: Sehnoutka-Kraus, Kučera-Ott, Šimek, Hlavatý-Vinklář, Hladík, Čejka, Mareš, Gümpl.

Další derby se hráčům SK Hradec už tak nevydařilo. Na travnatém hřišti místní Olympie prohráli 2:3, tím definitivně Olympia skončila v mistrovské soutěži před SK Hradec.

Text: Jiří Rádl (31.5.2023)