www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 25 díl: 1927 - 2. část

25 díl: 1927 - 2. část

Ve středu 24. srpna zahájil SK Hradec podzimní sezónu výhrou v Nymburce na Polabanem 5:0 (3:0). Bez Nožky a Beneše zahrál výborně.

4. září byla slavnostně otevřena nová budova státního gymnasia v Hradci Králové, chvíle, na kterou se těšilo několik generací studujících. S výkopem základů se začalo 2. února 1925... Tu slavnou neděli se hrál i fotbal, také fotbalisté SK Hradec přispěli k oslavám a rozdrtili ligovou SK Libeň 7:0 (2:0). Bez Balcara a Beneše předvedli ve všech řadách výborný výkon, po dvou brankách dali Valenta a Slezák, další přidali Petrovický, Mácha a Zámostný.

SK Libeň-SK Hradec Králové 3:2 (2:0). Odvetný zápas obou soupeřů byl součástí všesportovní manifestace v Praze. Hrálo se za stálého deště v sobotu 17. září, nejlepší Trnka a skvělý Slezák. V neděli ráno se zúčastnila tři mužstva z Hradce Králové průvodu. Hráči v dresech, vpředu byla nesena standarda „Královéhradecko" a vlajka SK Hradec. Za mužstvem šli členové klubu, dále se řadila mužstva Slavia Hradec, Olympia Hradec, SK Dvůr Králové, Náchod, Úpice. Královéhradečtí sportovci byli středem pozornosti a získali velké sympatie.

V sobotu 24. září prohrál SK Hradec na domácím hřišti s týmem AFK Pardubice 1:3 (1:0), čímž ztratil možnost bojovat o účast v celostátním mistrovství. Jedinou branku dal Petrovický, vlna kritiky se snesla na hráče Beneše, který ještě odpoledne slíbil účast v zápase a o půl páté vzkázal, že má revma... .

V sobotu 1. října ve 22 hodin odjela výprava SK Hradec rychlíkem do Přerova, kde přenocovala a ranním vlakem se přesunula do Zlína. Dopoledne byla prohlídka Baťových závodů, pak společný oběd a od 16 hodin zápas s mužstvem SK Baťa Zlín. Hradci se dostalo okázalého přijetí a výpravě byla po celou dobu věnována velká pozornost. Před zápasem, po proslovech zástupců obou klubů, byly vyměněny vlajky. Za krásného počasí skončil zápas zaslouženou plichtou 3:3 (1:1). Na zpáteční cestě vítal výpravu SK Přerov v čele se svým místopředsedou Maštou, bývalým hráčem SK Hradec.

Slavná SK Slavia Praha přijela k přátelskému zápasu do Hradce ve značně kombinované sestavě, ale i tak celkem lehce zvítězila 4:1 (4:0). Vynikl maďarský útočník Koloman Bobor, hráč Slavie v letech 1927-29, který školil Hušáka a dal první dva góly. Domácí hráli svůj typický „sousedský" fotbal a neprosadili se.

Státní svátek 28. října se slavil v Hradci Králové kvalitním fotbalem. Na hřišti SK Hradec přilákal zápas místních rivalů velkou návštěvu a skončil překvapivou, ale zaslouženou výhrou Slavie Hradec Králové 4:3 (3:1). Ta hrála v sestavě: Zlatník-Jirsa, Jetmar-Kopecký, Zeman, Petr-Šimek, Česák, Špaček, Vacek, Pleva. Většina hráčů prošla, nebo ještě projde, sestavou SK Hradec. Ten využil závěr podzimu k nasazení mladíků, několik jich poslal na hřiště i v tomto derby: Trnka-Chloupek, Petříček-Pokorný, Mácha, Hušák-Gümpl, Bureš, Slezák, Petrovický, Rohlena. Za Slavii skóroval dvakrát Vacek, Česák a Pleva, za domácí Bureš, Rohlena a Hušák. Slezák neproměnil penaltu, Zlatník ji brilantně chytil.

Ještě zajímavější sestava se představila v neděli 13. listopadu v zápase s AFK Pardubice 3:1 (1:0). Šafránek-Chloupek, Balcar-Mazal, Hušák, Votruba-Gümpl, Špůr, Slezák, Hladík, Rohlena. Hosté hráli velmi tvrdě na což doplatili vyloučením dvou hráčů. Za Hradec dali branky Balcar, Hušák a Rohlena. Mladí se líbili, zejména Šafránek v brance podal výborný výkon. A tak sezóna končila s nadějí, že se snad již brzy najde náhrada za „nezmara" Petrovického.

V sobotu 17. prosince v 17.30 byla na Velkém náměstí za zvuku vojenské hudby zahájena slavnost Vánočního stromu republiky za četné účasti obyvatel Hradce Králové, které neodradil ani silný mráz. Krásný zářící strom, který dodal starobylému náměstí vánoční kouzlo, těšil se stálé pozornosti dětí i dospělých.

Text: Jiří Rádl (2.5.2023)
Fotografie: Archiv Sportu pod Bílou věží

Fotografie

Antonín Mácha - opora hradecké zálohy

Antonín Mácha - opora hradecké zálohy

Evžen Gümpl - pravé křídlo SK HK. Odešel pozdějí do SK Plzeň

Evžen Gümpl - pravé křídlo SK HK. Odešel pozdějí do SK Plzeň

František Valenta - útočník SK Hradec Králové

František Valenta - útočník SK Hradec Králové

Václav Slezák - útočník SK Hradec Králové

Václav Slezák - útočník SK Hradec Králové

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín