Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 22. díl: 1926 - 1. část

22. díl: 1926 - 1. část

Po delší zimní přestávce se v neděli 14. února hrál na hřišti SK Hradec opět fotbal. První zápas se vydařil a výhra 6:0 (4:0) nad Slavojem Hradec potěšila. Především útok Hradce hrál ve značně pozměněném složení. Několik mladých a nadaných hráčů vneslo do hry jiného ducha a dařilo se i střelecky. Útok výborně vedl mladičký, velmi pohyblivý Hartman. Tři branky dal Brendl, dvě Hartman, jednu Plha.

Kapitánem mužstva byl opět zvolen Václav Petrovický, jeho zástupcem Toník Mácha. Václav Slezák, v té době hráč Viktorie Žižkov, požádal o reamaterizaci a chtěl se vrátit do SK Hradec.

V neděli 28. února SK Slavia Hradec vedla až do 65. minuty 2:1, ale domácí během šesti minut otočili zápas na vítězných 4:2. Dvě branky vstřelil Brendl, jednu Plha a Hartman. Domácí představili dva nové hráče. Levou spojku Pulkerta (dříve SK Náchod), který se dobře uvedl a Maďara Pallaghyho.Ten ve svém prvním zápase nepřesvědčil, nebylo na něj spolehnutí, dělal obrovské chyby. Byl to jeho první a zároveň poslední zápas v prvním mužstvu. První březnovou neděli přivítal SK Hradec na svém hřišti SK Jaroměř. Hrálo se na těžkém terénu za stálé převahy domácích. Vynikající brankář hostí udržel v prvním poločase remízu 1:1, v tom druhém se obranu Jaroměře zhroutila. Konečný výsledek 6:1, střelecky se dařilo Brendlovi, který se trefil čtyřikrát, po jedné brance přidali Hartman a Hušák.

V neděli 14. března přijelo do Hradce mužstvo AFK Pardubice. Četná návštěva viděla v dresu SK Hradec sestavu: Trnka-Chloupek, Zeman (Balcar)-Nožka, Hušák, Souček-Petrovický, Brendl, Valenta, Dráb, Plha.

František DrábObrovským překvapením pro diváky byl první start Františka Drába, který přišel z Košic vykonat vojenskou službu. Podal pozoruhodný výkon, bojoval, střílel. Dvě branky mu byly odměnou, další přidali Brendl a Valenta, který nahradil nemocného Hartmana. Konečný výsledek 4:3 (2:2).

Derby utkání dvou starých rivalů se hrálo v Hradci 21. března. Ač počasí fotbalu příliš nepřálo, přišlo se na SK Pardubice podívat přes 1000 diváků. Domácí v brance s Trnkou, dále hráli: Chloupek, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Brendl, Hartman, Dráb, Beneš. SK Hradec prohrál 2:4 (2:2), jednu branku dal skvěle hrající Dráb, druhou Brendl.

Odveta v Pardubicích o týden později přinesla obrácený výsledek, výhru SK Hradec 6:5 (4:2). Před zápasem byli Hradečtí uvítáni zástupci domácích a na znamení sportovního přátelství dostali krásnou kytici. Hráči Hradce zahráli skvěle, s chutí a nadšením, po celý zápas si udržovali vedení. V útoku exceloval Dráb, autor pěti branek, šestou přidal Valenta.

Velikonoční svátky byly v Hradci plné sportu. V neděli 4. dubna pořádal Plavecký klub od muzea závod „Napříč Labem“, Zúčastnilo se ho 10 otužilců v čele se seniorem Alfrédem Nikodémem z Prahy. Byla to krásná propagace plavání a otužování.

Na hřišti SK Hradec přivítali domácí v neděli Slavoj Žižkov a zvítězili 4:2 (0:1), když Trnka chytil dvě penalty, v pondělí se hrálo nerozhodně 1:1 (0:0) s SK Prostějov. Oba dny nastoupila sestava: Trnka-Majetič, Chloupek-Nožka, Mácha, Hušák-Pulkert (v pondělí Petrovický), Brendl, Valenta, Dráb, Beneš.

První mistrovský zápas sehrál Hradec v Náchodě a po velmi dobrém výkonu zvítězil 4:0, Dráb skóroval třikrát, Brendl jednou. Na hřišti dominovala sestava: Trnka-Chloupek, Zeman-Nožka, Hušák, Souček-Petrovický, Brendl, Valenta, Dráb, Beneš.

Fotbalový svátek zažil Hradec Králové v neděli 18. dubna. K přátelskému zápasu přijela SK Slavia Praha a její start přilákal rekordní návštěvu z celých severovýchodních Čech. Slavia představila sestavu: Štaplík-Hojer, Kummermann-Vodička, Pleticha, Plodr-Dobiáš, Puč, Silný, Šoltys a Šimonek. Hradec ve stejné sestavě jako v Náchodě, jen za Zemana nastoupil Balcar. Domácí provázela velká střelecká smůla, v naprosto rovnocenném zápase jim chyběl kousíček štěstí a mohli ze zápasu odcházet jako vítězové. Slavia již ve 23. minutě vedla po brankách Silného a Puče 2:0, ještě do poločasu snížil Dráb. Ten ve 43. minutě dokonce vyrovnal, ale rozhodčí Losenický z neznámých důvodů branku neuznal. Výborný byl hostující brankář Štaplík, který pochytal, co se dalo. U domácích vynikla dvojice Dráb-Beneš. SK Hradec-SK Slavia Praha 1:2 (1:2).

Po pěkném úspěchu v zápase se Slavií přišla, o týden později, ostudná porážka ve druhém mistrovském zápase na domácím hřišti. SK Hradec-SK Červený Kostelec 2:7 (0:2). Co k zápasu napsala Osvěta lidu?

„Klub, který šel s vážnými aspiracemi v boj o titul mistra východočeské župy, podlehl snaživému venkovskému klubu takovým score, že to vzbudilo údiv všech sportovců. Ovšem ti, kdo zápasu byli přítomni a viděli zcela podprůměrný výkon domácích, ti se výsledku nedivili. Sedm minut před koncem byl vyloučen hráč Kostelce pro tvrdou hru a třebaže hosté dohrávali o deseti lidech, dovedli ještě za těchto několik minut třikráte scorovati a to v 84, 87, a 90. minutě. Tak slabým byl výkon domácích a naproti tomu s tak velikým zápalem hrál Kostelec. Příčinou katastrofální porážky Hradce byla v první řadě reservní obrana, složená ze starých hráčů, která podala školácký výkon a již útočníci Kostelce, zejména oba Šrůtkové, probíhali, jak chtěli. Všichni z přítomných diváků se shodli na jednom úsudku, že právě nejstarší hráči, kterým jest v klubu neustále projevována nevysvětlitelná přízeň, podali v tomto zápase, jako v mnoha předcházejících, nejslabší výkon. Vyřaďte z mužstva hráče staré, kteří mají více dobré vůle, než schopností hráti rychlý fotbal a nahraďte je hráči mladými, hrajícími s chutí a zájmem.“

V neděli 9. května byl v plánu zápas s AFK Pardubice. Utkání, které mělo být mistrovské, se hrálo, ale pro neustálý déšť a pro naprosto nezpůsobilý bahnitý terén, jen jako přátelské. Skončilo prohrou Hradce 3:6 (1:3) a hrálo se jen 70. minut.

O svatodušních svátcích se vždy v Hradci hrály dva zápasy a nejinak tomu bylo i v tomto roce. V neděli 23. května výborný zápas s Olympií Plzeň skončil nerozhodně 3:3, v pondělí 24. května SK Hradec porazil mužstvo Slovan Moravská Ostrava 4:3 (3:2). Po oba dny podali velmi dobré výkony Dráb a Brendl, nejlepším hráčem domácích byl Mácha, který se dostal do obdivuhodné formy.

Dva mistrovské body získali hradečtí v neděli 30. května po výhře nad SK Jaroměř 9:0 (5:0). Sestava: Michal-Chloupek, Holubec-Nožka, Mácha, Hušák-Brendl, Adamíra, Hartman, Dráb, Beneš, na hřišti excelovala. Čtyři branky dal Dráb, dvě Brendl, po jedné Mácha z penalty, Hušák a Hartman.

V dalším mistráku zvítězili v Pardubicích nad týmem Pardubický team 5:3 (4:0). Hráli bez Beneše a Hušáka, které nahradili Petrovický a Watzke. Spokojenost s výkonem byla jen v prvním poločase.

V neděli 27. června se hrálo v Hradci opět derby. SK Hradec hostil SK Pardubice. Domácí podali výborný výkon, zasloužili si zvítězit, ale zápas skončil nerozhodně 1:1 (0:0). Vedoucí branku dal Brendl, za hosty vyrovnal Bednařík. O 14 dní později v mistrovském zápase ztratil SK Hradec doma bod remízou se Dvorem Králové 2:2 (2:1). Závěr jarní sezóny odehrál Hradec v Červeném Kostelci. Značně oslaben remizoval za velkého deště 5:5. Petrovický byl na dovolené, Brendl nemocný a Beneš odjel s Old Boys Hradec Králové na zájezd do Přelouče, za což byl velmi tvrdě kritizován.

Sportovní klub HK zakoupil na svoje hřiště, po vzoru Slavie a Sparty, veliké hodiny značky „Omega“, které dodala firma František Broulík. A další dobrá zpráva oznamovala, že od 1. září může za SK Hradec opět nastoupit populární Václav Slezák, hrající za Viktorii Žižkov.