www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 20. díl: 1925 - 1. část

20. díl: 1925 - 1. část

V neděli 22. února zahájil SK Hradec Králové jarní sezónu jubilejního roku, ve kterém slavil dvacet let založení klubu. V zápase dvou místních soupeřů přivítal tým SK Olympie Hradec a bez větších problémů zvítězil 5:0 (3:0). Zajímavostí byli bratři Trnkové v obou brankách, oba podali výborný výkon.

Domácí mužstvo posílilo několik nových hráčů. Sýkora-SK Náchod, Řehák-1.ČsŠK Bratislava, Janoušek-Viktoria Žižkov, Pětioký-SK Malostranský. Odešel Šrůtek do Červeného Kostelce a na konci března Vlček do Sparty Košíře. Trenér Koza počítal s těmito hráči: Trnka, Reichert-Buriánek, Majetič, Petříček, Pětioký-Nožka, Mácha, Hušák, Janoušek, Votruba, Šafhauser-Petrovický, Sýkora, Valenta, Řehák, Beneš, Trsek, Zámostný, Souček, Kučera, Česák.

Na začátku března se odehrál na hřišti SK Hradec tréninkový zápas dvou jedenáctek východočeské župy, z domácího mužstva nastoupil Nožka, Mácha, Janoušek a Řehák. Pak už toho počasí mnoho nedovolilo, plno sněhu znemožnilo odehrát většinu zápasů. Až v neděli 22. března se zase hrálo a SK Hradec hostil AFK Poděbrady a zvítězil 3:1 (3:1). Dvě branky dal Sýkora, jednou se radoval Vlček. Byla to příprava na atraktivního soupeře, jímž byl mistr Jugoslávie, mužstvo SK Jugoslavija Bělehrad, jehož kapitánem a trenérem byl bývalý Hradečák Lojda Machek.

Hosté dorazili do Hradce Králové ve středu 25. března ráno. Na nádraží je uvítala delegace vedená předsedou SK Hradec inženýrem Ježkem, následovala cesta do muzea, kde byli uvítáni a přijati městskou radou v čele se starostou dr. Ulrichem. Během dopoledne si ještě hosté prohlédli město a byli všude srdečně vítáni. I když se ve středu pracovalo, přišlo odpoledne na hřiště přes 2000 diváků. V 16.30 přivedli kapitáni, dávní kamarádi, Václav Petrovický a Lojda Machek, obě mužstva na hrací plochu.
SK Hradec představil sestavu: Trnka-Majetič, Buriánek-Sýkora, Mácha, Janoušek-Petrovický, Řehák, Valenta, Vlček, Beneš. SK Jugoslavija předvedla v Hradci skvělou kombinační hru, byla o třídu lepší soupeře. I když ve 27. minutě již vedla 3:1, skončil zápas nerozhodně 4:4 (3:3). Branky stříleli dvě Vlček, jednu Řehák a Valenta. Za hosty se jednou trefil Machek.

Všichni byli rádi, že se domácímu klubu podařilo zajistit i odvetný zápas, který se konal v sobotu 28.března. SK Hradec udělal dvě změny. Místo Majetiče hrál Zeman, Valentu vystřídal Hušák, který se postavil do zálohy a Sýkora hrál v útoku. I v tomto zápase měla SK Jugoslavija převahu, ale i tento zápas skončil remízou 1:1 (1:1), střelcem byl Vlček.

Osvěta lidu zhodnotila zápasy: „U hostů není možno se rozepisovati o každém, kdo si zasloužil chvály. Hráli všichni skvěle, a odpovídá to zcela pravdě, napíšeme-li, že málokdy byl u nás hrán tak krásný fotbal, jaký oni nám předvedli, a že snad ještě nikdy netěšilo se cizí mužstvo tak veliké přízni našeho publika, jako tito milí hosté."

Protože na neděli 29. března bylo v plánu utkání s Meteorem Kladno, museli domácí hráči opět na hřiště. Únava byla zřejmá, ale i chabý výkon stačil na výhru nad druhotřídním soupeřem 1:0 (1:0). Autorem jediného gólu byl dobře hrající náhradník Česák.

Vstup do mistrovské soutěže se vydařil.

SK Hradec porazil SK Dvůr Králové 5:1 (3:1). Hostem Hradce byl po oba dny velikonoční mistr Hanácké župy 1924 SK Přerov. V neděli 12. dubna, za slušné návštěvy, nastoupili domácí v sestavě: Trnka-Zeman, Majetič-Janoušek, Mácha, Hušák-Petrovický, Zámostný, Valenta, Souček, Nožka. Měli po celý zápas převahu, čtyři branky dal Valenta, jednu Souček a Petrovický z penalty. Jasná výhra 6:2 (5:1). Na Velikonoční pondělí se hrála odveta. SK Hradec s jedinou změnou, Nožku vystřídal Řehák, který byl i střelcem úvodní branky. Ve druhém poločase přidal druhou branku Souček. Výhra 2:0 (1:0) potvrdila stoupající formu domácích.

Bez Součka, kterého střídal Beneš, nastoupil SK Hradec v neděli 19. dubna v Kolíně k zápasu s místním AFK. Před začátkem hry si kluby vyměnily čestné dary, AFK, který také slavil 20 let založení klubu, věnoval Hradeckým cenné kožené album s fotografiemi mužstva, SK Hradec předal klubovou vlajku a krásnou kytici. Brankami Janouška a Řeháka zvítězili hosté 2:1 (1:1).

20 let SK Hradec Králové

Začátek jubilejních oslav byl stanoven na pátek 1. května. V devět hodin se konal běh napříč Hradcem, odpoledne předzápas a v 17 hodin utkání SK Hradec-SK Slavia Praha amatéři. Přes nepříznivé počasí si našlo cestu na hřiště 2000 diváků. SK Hradec: Trnka-Zeman, Buriánek-Nožka, Mácha, Šafhauser-Petrovický, Zámostný, Valenta, Řehák, Beneš. V hostující brance se objevil tehdy jednadvacetiletý František Plánička. Po vyrovnané hře slavili výhru domácí 3:2 (0:1). Dvě branky vstřelil Valenta, jednu Petrovický. Cenné vítězství.

V neděli 3. května oslavy pokračovaly zápasem s SK Praha VII. Výkon domácích byl mdlý, žádná snaha po dobrém výsledku, zápas byl nezajímavý. Byla z toho zasloužená porážka 2:3 (2:1). Osvěta Lidu: „Kapitolou pro sebe byl v tomto zápase zcela neschopný soudce. Jeho rozhodnutí, jimiž poškodil obě strany, byla mnohdy tak žertovného rázu, že udržovala obecenstvo neustále v dobré náladě."

Mistrovský zápas v neděli 10. května musel být odložen pro nezpůsobilé hřiště, ale hrálo se alespoň přátelsky. Aby hosté nepřijeli zbytečně. Hřiště bylo lijákem proměněné v bahnitou kaluž, ale hráči SK Náchod nastoupili s chutí, a i když od 60. minuty hráli jen deseti hráčích, zvítězili 1:0. Další zklamání pro diváky.

Hradec Králové přivítal vzácnou návštěvu

Město navštívil předseda Mezinárodního olympijského výboru baron Pierre de Coubertin. Prohlédl si Hradec, velmi příznivě se vyslovil o sportovních plánech města a odjel do Náchoda.

Do konce května sehrál SK Hradec ještě dva zápasy. V mistrovském zápase v Pardubicích zvítězil nad Pardubickým Teamem 6:2 a v neděli 31. května na domácím hřišti porazil SK Kladno 4:2 (1:1). Z mužstva odešli Řehák, Janoušek a Sýkora, nastoupil uzdravený Balcar, který dal dvě branky, Valenta a Souček přidali další dvě. O den později hrála v Hradci SK Jaroměř a překvapivě remizovala 2:2 (2:1). Za domácí se trefili Balcar a Valenta.

V neděli 7. června se hrálo derby. Předehra k tomuto zápasu byla dramatická. SK Pardubice nechtěly k mistrovskému zápasu nastoupit na hřišti Hradce. Z různých důvodů. Oficiálně se jejich protest opíral o to, že hřiště není ohrazeno, a proto je pro mistrovský zápas neregulérní. Župa protest přijala, ale Hradec se obrátil přímo na svaz, který jeho žádosti vyhověl, a tak se hrálo v Hradci. Napětí bylo cítit na každém kroku. Mužstvo Pardubic přijelo již v dresech, nechtělo vstoupit do kabin...
Hradec poslal na hřiště sestavu: Michal-Petříček, Zeman-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Balcar, Valenta, Souček, Trsek. Domácím se zápas nevydařil. Už v poločase prohrávali 0:2, ale v hlavní roli byl soudce. Pískal pořád, pletl si fauly, ve 40. minutě odpískal penaltu, kterou Michal vyrazil, ale soudce gól uznal. Obecenstvo bouřilo, jen díky předsedovi Hradce ušel soudce výprasku už v poločase. Do konce zápasu přidali hosté další dvě branky, a když byl v 74. minutě vyloučen Balcar, začali se hráči kopat jako koně, kosti jen praštěly. Soudce doprovázela ke kabinám silná ochrana, ale diváci zůstali stát přede dveřmi. Předseda chtěl, aby šli domů, tak otevíral každou chvíli některé dveře, aby jim ukázal, že tam soudce není. Soudce byl zachráněn strážníkem a SK Hradec prohrál derby 0:4 (0:2). Za čtyři dny prohrál opět, 0:4, tentokrát v Jaroměři a katastrofální týden zakončila třetí porážka. V přátelském zápase v Jičíně 1:2. V klubu i mezi diváky zavládla velká nespokojenost, jedni svalovali vinu na výbor, druzí na mužstvo. Důvody byly ale jasné-špatná obrana, kde Michal v brance Trnku nenahradil a nejlepší obránce Balcar byl postaven do útoku, kde se pro svoji tělesnou váhu neuplatnil. A především, naprostá střelecká neschopnost.

S úmyslem napravit špatný dojem z posledních zápasů odcestoval SK Hradec ke dvěma zápasům do Jičína. I když hrál s ohromným elánem a snahou, oba zápasy prohrál. V sobotu 11. července 1:2 (0:0), branku dal Watzke, v neděli 2:3 (2:2), branky Valenta a opět Watzke. Vynikající výkon podal v brance Michal, který sklízel často bouřlivý potlesk, před ním hráli Zeman a Majetič, v záloze Nožka, Mácha, Hušák a v útoku Petrovický, Watzke, Valenta, Souček a Beneš.

Text: Jiří Rádl (3.10.2021)
Fotografie: Tomáš Rademacher (archiv)

Fotografie

SK Hradec Králové na tablu k zápasu s SK Jugoslavija dne 25.3.1925

SK Hradec Králové na tablu k zápasu s SK Jugoslavija dne 25.3.1925

Petrovický - kapitán SK Hradec a Lojda Machek - kapitán SK Jugoslavija - 25. března 1925

Petrovický - kapitán SK Hradec a Lojda Machek - kapitán SK Jugoslavija - 25. března 1925

Pozvánka na oslavy 20-letého jubilea klubu

Pozvánka na oslavy 20-letého jubilea klubu

- Plakát z domácího zápasu SK Hradec proti SK Pardubice dne 7. června 1925

- Plakát z domácího zápasu SK Hradec proti SK Pardubice dne 7. června 1925

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín