Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 19. díl: 1924 - 2. část

19. díl: 1924 - 2. část

Karel KozaV neděli 17. srpna zahájil SK Hradec Králové podzimní fotbalovou sezónu. K zápasu si pozval celek Meteor Vinohrady a představil se v nejsilnější sestavě, ve které scházel jen zraněný Koza. Trnka-Zeman, Majetič-Petr, Mácha, Hušák-Petrovický, Balcar, Valenta, Vlček a Beneš. Domácí zvítězili 3:2 (0:1).

Následující neděli v Hradci přivítali mužstvo SK Nuselský. Ve vyrovnaném prvním poločase se ujali domácí vedení brankou Vlčka. Hosté bojovali a podařilo se jim tři minuty před přestávkou vyrovnat. Po změně stran byl Hradec útočnější a výsledkem byla branka Valenty v 61. minutě. V 70. minutě byli vyloučeni Beneš z Hradce a Baštýř z Nuselského. Za pár minut je následoval Srba a hosté dohrávali o devíti. Rozhodnutí padlo v 75. minutě, Valenta uzavřel konečné skóre na 3:1 pro domácí.

Třetí výhra v řadě přišla v neděli 31. srpna, domácí SK Hradec porazil ČAFC Vinohrady 3:0 (2:0). Na hřišti se představila sestava: Trnka-Zeman, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Koza, Valenta, Zámostný (Vlček), Beneš. Skvělý výkon podal Trnka, Koza, který nastoupil po delší době, mužstvu velmi pomohl. Hradec vedl již od druhé minuty, kdy se trefil Valenta. Ještě do poločasu přidal druhou branku Petrovický z volného kopu. Ve 40. minutě rozhodčí předčasně ukončil poločas pro prudký liják. Než skončila přestávka, stalo se hřiště pro hru nezpůsobilé. Ale hrálo se dál, mnohdy k veselosti publika. V 68. minutě Valenta vystihl, že brankář hostí stojí před čarou trestného území a z vlastní poloviny poslal míč do branky Vinohrad. Samozřejmě, že jásot diváků byl veliký.

Před zahájením mistrovských zápasů rozjel se SK Hradec do Polska, kde sehrál dva zápasy. V sobotu 6. září nastoupil po osmnácti hodinové jízdě vlakem v Krakově proti místní KS Olsza a remizoval 3:3. V neděli v Tarnově porazil Tarnovii 1:0. V tomto zápase měli hradečtí velkou převahu, ale střelecky se nedařilo. Jediným stínem zájezdu bylo zranění nejlepšího hráče Hradce, Karla Kozy...

V neděli 14. září byla rozehrána mistrovská soutěž, která se nekonala ve východočeské župě již delší čas. Zúčastnilo se sedm mužstev: SK Hradec, SK Pardubice, AFK Pardubice, SK Náchod, SK Jaroměř, SK Dvůr Králové a AFK Chrudim.

Krásný podzimní den přišlo na hřiště SK Hradec 1500 diváků, kteří nejdříve viděli národní lehkoatletické závody a potom první mistrovský zápas domácích fotbalistů. Ti nastoupili oslabeni o Kozu, Valentu a Majetiče, s Petrovickým ve středu útoku. Ve výborné formě hrál Zeman, střelecky se dařilo Vlčkovi. SK Hradec porazil SK Dvůr Králové 8:2 (4:1).

V dalším kole cestovali hradečtí a jejich příznivci do Pardubice k zápasu s SK. S největším zájmem očekávaný zápas skončil prohrou Hradce 2:5 (2:2). Hradec podal proti výsledku protest, ve kterém si stěžoval na neregulérní průběh zápasu, který zavinil „stranickým" rozhodováním soudce Potůček z Přelouče.

Třetí mistrovský zápas odehrál SK Hradec v neděli 28. září na domácím hřišti a soupeřem mu byl celek SK Jaroměř. Příznivci čekali snahu odčinit porážku z Pardubic, ale již začátek naznačil, že to tak snadné nebude. K zápasu se nedostavil ani plný počet hráčů, tak se sháněla náhrada, nakonec vyběhla k zápasu tato jedenáctka: Trnka-Majetič, Zeman-A.Mácha, V.Mácha, Hušák-Petr, Petrovický, Valenta, Vlček, Bělohoubek. A ten výkon! Osvěta lidu:"Hra vysokých míčů, netaktické přihrávání, pomalý, ba přímo líný start na míč a množství jiných chyb vzbuzovalo v nás dojem, že máme před sebou začátečníky. Obecenstvo ovšem nebylo s takovýmto sportem spokojeno a dávalo to jasně najevo. Ale vše bylo marno! Nadobro rozklížené mužstvo nebylo schopno lepšího výkonu."

Domácí hráči to nakonec zvládli, zvítězili 3:1 (2:0), dvě branky dal Vlček, skóre uzavřel Hušák.

Po čtrnácti dnech opět v Pardubicích a opět porážka. Tentokrát s AFK 1:2 (1:1). Porážka to byla nečekaná a znamenala konec nadějí na získání mistrovského titulu. Proti minulé sestavě hráli Nožka, Šrůtek a Beneš, kteří vystřídali V.Máchu, Petra a Bělohoubka. Domácí hráli s chutí a nadšením, hra Hradce byla vlažná, bez zájmu. Reakce na výsledek-omladit mužstvo, zavést disciplinu a řádně trénovat pod vedením zkušeného odborníka.

Tu neděli zvítězila SK Slavia Praha nad Spartou a získala titul mistra republiky. A za týden, v neděli 12. října, přijela k přátelskému zápasu do Hradce. Byla to událost a svátek celého kraje. Ještě nikdy Hradec Slavii neporazil. Začátek zápasu byl stanoven na 15.30, v hledišti bylo 3800 diváků z celých východních Čech.

Hradec senzačně porazil Slavii Praha. Beneš ohrožuje Štaplíka v brance Slavie

Mužstva nastoupila v těchto sestavách. SK Slavia: Štaplík-Kummermann, Seifert-Kuchař, Pleticha, Hliňák-Dobiáš, Štapl, Vaník, Šoltys, Kratochvíl. SK Hradec: Trnka-Majetič, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Šrůtek, Valenta, Vlček, Beneš. Slavia vyhrála los a téměř celý první poločas měla více ze hry. Ve 37. minutě utekl Petrovický po křídle, nahrál do středu hřiště Valentovi, jehož ránu Štaplík vyrazil, ale nekrytý Šrůtek ze šesti metrů otevřel skóre. Zavládlo nepopsatelné nadšení. Do druhého poločasu nastoupila Slavia s úmyslem zápas otočit. Ve 49. minutě k tomu měla skvělou šanci. Rozhodčí za střet Balcara se Štaplem neprávem nařídil proti domácím penaltu. Štapl prudce vystřelil do pravého rohu branky, ale skvělý Trnka za jásotu diváků míč vyrazil. V 56. minutě Vlček nečekanou střelou ze 25 metrů zvýšil na 2:0. Od té doby měla Slavia velkou převahu, ale skvělá obrana domácích v čele s Trnkou vše zvládla. V 80. minutě vystřelil Kratochvíl a míč se od tyče odrazil do branky. Slavia ještě zvýšila svůj tlak, obrana Hradce však hrála znamenitě. V poslední minutě si vyměnil míč Valenta s Vlčkem, Štaplík vyběhl z branky, Vlček mu udělal ostrou kličku a upravil konečný výsledek na 3:1 pro SK Hradec Králové. Diváci zaplavili hřiště a děkovali oběma mužstvům za skvělý zápas. První výhra v historii nad pražskou Slavií.

Stanislav Hruška - dlouholetý sekretář klubu Stanislav Hruška - dlouholetý sekretář klubu

Nevydařený mistrovský zápas se odehrál v neděli 19. října v Hradci. AFK Chrudim předvedla hru plnou faulů a ostrých zákroků. Po jednom z nich byl ve 23. minutě vyloučen hráč AFK Sládek. K překvapení diváků se domácí kapitán Petrovický u rozhodčího přimlouval za zrušení tohoto rozhodnutí. Ten proti očekávání vyhověl a svůj verdikt odvolal. V té době už Hradec brankou Valenty vedl a za pár minut přidal Vlček druhou branku. Ve 30. minutě se zranil Valenta a do konce zápasu kulhal na křídle. Brzy po změně stran hosté snížili, a když v 56. minutě Balcar zahodil penaltu, vycítili příležitost. Za čtyři minuty se kopala další penalta, tentokrát proti Hradci a hosté bylí úspěšní. Domácí se nadechli k náporu a výsledkem byl vedoucí gól v 71. minutě. Pak byl Balcar sražen a na zemi do něho úmyslně kopnul Sládek. Vyprovokovaný Balcar svého soupeře hrubým a nepřípustným způsobem inzultoval a byl vyloučen stejně jako Sládek. Protesty a debaty s rozhodčím skončily odchodem hostů ze hřiště a předčasně ukončeným zápasem.

V Náchodě sehrál SK Hradec poslední mistrovský zápas. Bez Balcara a Beneše, s Valentou, kterému se již v 5. minutě obnovilo zranění, prohrál 0:2 (0:0).

Státní svátek 28. října oslavili diváci i přes špatné počasí na hřišti SK Hradec. Přišlo jich přes 3000 a těšili se, že v derby domácí konečně porazí SK Pardubice. Nehrál Valenta a Beneš, které nahradili Kos a Slezák, který měl od Viktorie Žižkov povolen start. Poločas skončil bez branek, i když šancí bylo na obou stranách. Druhý poločas zahájili domácí náporem a za dvacet minut vedli 3:0. Dvakrát střílel Vlček, jednou Petrovický. Jenže stačilo dalších dvacet minut a bylo vyrovnáno. Zápas skončil v 85. minutě, kdy jej rozhodčí ukončil pro tmu. Zbytečně ztracený zápas, chyboval hlavně Balcar.

Možná až příliš odsuzující článek napsala Osvěta lidu před posledními zápasy sezóny:"Domácí klub se nalézá již delší čas v krisi, o jejíž příčinách není třeba dlouho uvažovati. Zaviňuje ji nedostatek hráčů a velká jejich neukázněnost, neustálé sváry v mužstvu a naprosto bezhlavé jeho vedení, které neoceňuje vždy hráče dle jejich schopností a výkonu, malá chuť a láska ke hře, jakož i malý smysl pro povinnost ke klubu, a co hlavního-nedostatek trainingu.. Tomuto jsou sice věnovány dvě odpoledne v týdnu na hřišti, ale stěží najdete tam v té době hráče Ia mužstva. Že se vše má tak, jak zde píšeme, toho dostatečným důkazem mohly by býti poslední dva zápasy s Čechoslovanem Košíře (hrány 1. a 2. listopadu). K sobotnímu zápasu sešel se, jak nyní to již obvykle bývá, nedostatečný počet hráčů, tentokráte 9. Po dlouhém hledání náhradníků na hřišti, jímž se začátek zápasu zpozdil téměř o půl hodiny, sešla se konečně jedenáctka, jejíž hráči ponejprv viděli se na hřišti. Zde je její sestava: Trnka-Buriánek, Zeman-Nožka, Mácha, Vazač-Zámostný, Včelař, Petrovický, Vlček, Šrůtek. Velikým štěstím bylo, že náhoda nevehnala do mužstva staré veterány, pro které jinak v klubu je nevysvětlitelné zalíbení, ale že se sešlo několik mladých hráčů, kteří podali výkon o celou třídu lepší než nedělní mužstvo, složené z několika primadon."

SK Hradec zvítězil 2:1 (0:0), výborně zahrál Buriánek a Nožka. Nedělní odveta se hrála za slabé návštěvy na rozmoklém, těžkém terénu. Domácí hráči vyrobili mnoho zbytečných chyb, především Majetič a Hušák, a tak výsledkem byla porážka 1:4 (1:3).

Poslední zápas roku na domácím hřišti, hraný 9. listopadu, se mužstvu vydařil. Výhra nad SK Polaban Nymburk 8:1 (2:0) byla cenná, diváci odcházeli po dlouhé době spokojeni. Domácí bez Balcara, Majetiče, Máchy a Beneše hráli dobře. Opět vynikl Buriánek, Valenta dobře vedl útok a líbil se Včelař. Čtyři branky dal Vlček, dvě Valenta, po jedné Včelař a Šrůtek.

Karel Koza - hrající trenér a úderná pravá spojka Karel Koza - hrající trenér a úderná pravá spojka

Dne 16. listopadu zakončil SK Hradec Králové fotbalový rok výjezdem do Brna a zápasem s SK Židenice. Porážkou 3:6 skončil rok, ve kterém mužstvo dosáhlo několika pozoruhodných výsledků, z nichž nejcennějším byla výhra 3:1 nad kompletní SK Slavií Praha. Ta vzbudila v celé sportovní veřejnosti velký rozruch a potvrdila, že Hradečtí zůstali i přes některé neúspěchy stále obávaným soupeřem.