www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 18. díl: 1924 - 1. část

18. díl: 1924 - 1. část

V neděli 16. března zahájil SK Hradec sezonu, bez Slezáka, který přestoupil do Viktorie Žižkov, 1000 diváků bylo zvědavých na nové hráče, z Olympie Hradec se představili útočník Trnka a Nožka na pravém halvu, na pravém křídle hrál mladý Hániš. Po velmi pěkné hře domácí porazili Dvůr Králové 6:0 (3:0). Po dvou brankách dali Valenta a Vlček, jednu přidali Trnka a Beneš.

Hned ve středu dorazil do Hradce Králové Mladoboleslavský SK. V první půli předčil domácí v rychlosti a zaslouženě vedl. Po změně stran Hradec přidal a výsledkem aktivní hry byly tři branky v síti hostí. Trefili se Mácha, Hušák z penalty a Vlček. Výborně hráli Valenta a Petrovický, náhradník Kučera na levém křídle byl slabý.

SK Slavoj Žižkov patřil k oblíbeným soupeřům hradeckých pro svoji fair hru a taktní vystupování. V neděli 23. března pověst vydržela jen první poločas, který Hradec vyhrál 2:1. Jak přibývalo gólů v síti Slavoje, tak hosté hru přitvrdili a jen zásluhou rozhodčího se zápas dohrál. Konečný výsledek 7:1 pro domácí, vynikl útok ve složení: Petrovický, Trnka, Valenta, Šrůtek a Beneš.

V dresu SK Hradec se objevil i druhý z bratrů Trnků, brankář, který v brance nastoupil v úterý 25. března proti Čechii Nymburk. Podal dobrý výkon, udržel čisté konto a zasloužil se o vysokou výhru 10:0 (5:0). Pět branek dal Vlček, dvě Valenta a Trnka a jednu Beneš.

Antonín MáchaBlížilo se derby. K přípravě si Hradec pozval tým SK Praha VIII. Doma hrát nemohl, po povodni bylo hřiště zaplaveno vodou, tak se hrálo na Olympii. Hosté překvapili pěknou hrou, zanechali dobrý dojem a odvezli si prohru 4:0 (2:0). Dvakrát se trefil Mácha, jednou Vlček a náhradník Kučera. Jen zranění Petrovického trošku kalilo radost z výhry a uvažovalo se, že kapitána by mohl nahradit Česák.

Zajímavá zpráva dorazila na sekretariát klubu. Střední útočník Valenta, levé křídlo Beneš a levý obránce Balcar, byli vybráni do širší nominace pro olympijský fotbalový turnaj v Paříži. Škoda, že se vešli jen do širší nominace.

13. dubna se v Pardubicích odehrálo derby, jehož výsledek byl se zájmem očekáván nejen v celém kraji, ale i v Praze. Hradečtí nastoupili v sestavě: Reichert-Majetič, Balcar-Šrůtek, Mácha, Hušák-Petrovický, Trnka, Valenta, Vlček a Beneš. Tedy s nedoléčeným Petrovickým, což byla velká chyba, protože po celý zápas pouze statoval... V prvním poločase byla hra vyrovnaná, pohotový Vlček zajistil hostům vedení 2:0. Po změně stran se zranil Majetič, domácí stupňovali převahu a podařilo se jim vyrovnat. Zápas skončil nerozhodně 2:2, pochvalu zasloužili příznivci mužstev za vzorné chování. Sešlo se jich 2700.

V zápase s AFK Pardubice oslavil výročí 10 let v klubu střední záložník Antonín Mácha. Od předsedy klubu Ing. Ježka dostal čestný dar a potom pomohl svému týmu k výhře 4:3 (1:2).

Májové oslavy se fotbalově příliš nevydařily. Ve čtvrtek 1. května se na hradeckém hřišti představil skvělý celek SK Meteor Vinohrady. Ten po celý zápas jasně ovládl hru, Hradec porážka 1:5 (0:1) mrzela. Jedinou branku vsítil z penalty Vlček.

Ani v neděli 4. května se nedařilo. Další výhru si z Hradce odvezl SK Rakovník, tentokrát 2:4 (1:2). Skórovali náhradník Nouzecký, který výkonem překvapil a Hušák.

S malými nadějemi odjíždělo mužstvo SK Hradec v pátek 16. května do Prahy k zápasu s Nuselským SK. V brance byl Trnka, dále Majetič, Meissnar-Petr, Hušák, Zeman-Šrůtek, Vlček, Nouzecký, Trnka, Trsek. Zraněného Majetiče nahradil Zeman a na křídlo nastoupil Vaněk. Skvělý Trnka v brance byl nejlepším hráčem na hřišti a nejvíce se zasloužil o překvapivou výhru 2:0 (0:0). Střelecky se prosadili Vlček a Trnka. Hned v neděli 18. května přivítal SK Hradec na svém hřišti mužstvo SK Hanácká Slavia Kroměříž. Sestava stejná, jen Trska vystřídal Kaplan, ovšem do týmu nezapadl. O poměrně lehké vítězství 5:0 (1:0) se třemi brankami přičinil Vlček, dvě dal Šrůtek.

Zajímavý a v rychlém tempu hraný zápas viděli diváci v neděli 25. května na hradeckém hřišti. Jediná branka Vlčka z 83. minuty rozhodla o výhře nad Spartou Kladno 1:0 (0:0). Výborný byl opět Trnka v brance, mladičký Petr už zapadl do mužstva.

Ve čtvrtek 29. května hostovalo v Hradci výborné německé mužstvo Sportklub Gablonz. Ale hosté svoji pověst nepotvrdili, domácí je doslova deklasovali. Mezi 21. až 39. minutou dali sedm branek! Celkový výsledek 9:3 (7:2), čtyřikrát se trefil Šrůtek, třikrát Vlček, jednou Valenta a Beneš.

O svatodušních svátcích hostoval v Hradci celek SK Viktorie Vinohrady. V neděli 8. června zvítězil SK Hradec 1:0, odveta o den později skončila nerozhodně 2:2. Zájezdová XI. posílená o několik hráčů prvního mužstva tento termín zajela k přátelským zápasům na Slovensko. V Trenčíně skončilo utkání 1:1, v Novém Mestě nad Váhom slavili hosté výhru 4:2.

V neděli 15. června se konal „Východočeský Marathon", silniční závod v běhu na 30 km. Start závodu byl v 15 hodin v Novém Bydžově, přes Nechanice vedla trať na hřiště SK Hradec Králové, kde byl cíl. Po skončení závodu se odehrál fotbalový zápas mistra Moravy SK Židenice proti domácímu SK Hradec. Utkání skončilo „divokým" výsledkem, výhrou hostí 5:7 (2:6).

Závěr jarní sezóny se nevydařil. Domácí, s náhradníkem za zraněného Kozu, nepředvedli očekávaný výkon, zklamal hlavně útok. V neděli 22. června, za hustého deště, prohráli s AFK Kolín 1:3 (1:3). Jedinou branku dal z penalty Vlček.

Předválečný plán HK

Předválečný plán Hradce Králové - hřiště SK HK dole uprostřed

Jiří Rádl (30.7.2021)

 

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín