Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 12. díl: 1921 - 1. část

12. díl: 1921 - 1. část

V neděli 6. března zahájil SK Hradec sezónu zápasem v Jaroměři. I když nastoupil bez brankáře Reicherta, Tondy Máchy a Zemana, bez problémů zvítězil vysoko 8:1 (3:1). Vlček nastoupil poprvé na levém křídle a zdálo se, že spolupráce s Balcarem by mohla dobře fungovat. Střelecky zářili Slezák a Valenta. O týden později se konal první zápas v Hradci Králové. Mužstvo SK Chrudim dorazilo kompletní a celý zápas se pouze bránilo. Hře vadil prudký vítr, což se projevilo hlavně ve druhém poločase, kdy už nepadla žádná branka. Vlček, Valenta a Petrovický se trefili v poločase prvním, výsledek utkání 3:0 pro domácí.

SK Hradec Králové - to nebyl jen sport. Vzdělávací a zábavní výbor klubu uspořádal 19. března ve Dvoraně Besedy taneční večer. Pořádal také kursy moderních tanců, mezi nimi samozřejmě nechyběla Národní čtverylka a Srbské kolo. Tyto tance byly v té době nepostradatelné na všech tanečních zábavách...

Antonín MáchaFotbalistům se v březnu dařilo. Studentská XI. Pardubice dostala devět gólů, výsledek 9:1 (5:1). Poslední březnovou neděli prohrála v Hradci Sparta Pardubice. SK Hradec nastoupil kompletní, ale nedařilo se mu překonat skvělého brankáře hostí, který pochytal přes 40 střel. Dvakrát ho překonal jen Toník Mácha, SK Hradec zvítězil 2:0 (1:0).

V pondělí 28. března přivítal SK Hradec na svém hřišti tým SK Slovan Vídeň. Nepřítomnost Balcara v útoku byla znát, chyběl jeho důraz před brankou. Domácí po boji zvítězili 3:2 (1:1). Blížilo se derby s SK Pardubice. Tisk konstatoval, že hradecké mužstvo je velice vyrovnané a dobře sehrané, protože hráči spolu hrají již třetí rok. Kritizoval je jen za občasný vlažný výkon, který se divákům samozřejmě nelíbí.

V neděli 17. dubna za deště a na naprosto nezpůsobilém terénu, nastoupila obě mužstva na hřiště. V 18. minutě vedl Hradec již 2:0 a rozhodčí vyloučil pardubického Meisnera. Od té doby se převaha domácích ještě zvýraznila. V závěru zápasu přidal SK Hradec další branky a rozhodčí vyloučil další hráče. Na každé straně jednoho. Konečný výsledek 5:0 (2:0). Byla to slavná výhra, Osvěta lidu konstatovala, že „tento den bude zapsán černým písmem v pardubických sportovních záznamech, neb pardubický klub byl v Hradci poražen nečekaným rozdílem branek."

„Pardubickou demolici" ukončila sobota 23. dubna, kdy SK Hradec porazil mužstvo SK Petrolka Pardubice 6:0 (4:0).

Následující den zvítězili domácí nad AFK Union Praha VII. 8:3 (5:1). Hradec bez Zemana v obraně, která následkem toho měla několik kritických momentů. Dobře hrál útok a o výsledek 8:3 (5:1) se brankami zasloužili: 3x Slezák, 2x Valenta, Vlček, Petrovický a Balcar.

Plakát z roku 1921 - Kdo vyhraje? Pardubice nebo HradecV neděli 1. května se rámci pořádaných slavností utkali SK Hradec a Olympia Hradec. Zápas ukázal sílu obou soupeřů a skončil výraznou výhrou domácích 9:1 (2:0). Skoro každý útok SK Hradec končil střelou, ale Trnka v brance Olympie podal výborný výkon. Za frenetického potlesku 3000 diváků nastupovala v neděli 8. května v Pardubicích mužstva SK Pardubice a SK Hradec k odvetnému zápasu. SK Hradec v sestavě: Reichert-Majetič, V.Mácha - Koza, A.Mácha, Hušák - Petrovický, Slezák, Valenta, Balcar, Vlček. Vál velmi silný vítr, Hradec vyhrál los a začal po větru. Této výhody využil, v 10. minutě Vlček a o minutu později Slezák zajistili dvougólové vedení. Radost ale dlouho netrvala, domácí ještě do poločasu vyrovnali. Po změně stran, s větrem v zádech, neustále útočili a v 63. minutě zápas brankou Ruleho rozhodli. Obě mužstva hrála ostře, s chutí a fair, zápas byl dobrou propagací sportu.

V sobotu 21. května SK Hradec vyrazil na dvoudenní zájezd do Prahy a do Kladna. V Praze zápas s Viktorií Žižkov skončil prohrou 1:5 (1:3), ale Hradec hrál dobře a jen neschopný pražský soudce, člen Viktorie Žižkov, ho připravil o lepší výsledek. Valentovi dvakrát neuznal jasný gól, ruku obránce Viktorie v trestném území neviděl a uznal dvě branky domácích z jasných ofsajdů. Na Kladně to bylo lepší a Hradec si odvezl výhru 3:1.

Ve dnech 28. a 29. května se konal v Hradci druhý ročník turnaje o Hradecký pohár. V prvním kole postoupil SK Hradec bez boje, protože jeho soupeř SK Sparta Hradec nenastoupil k zápasu. V semifinále domácí zdolali SK Pardubický Team 1:0 (0:0) po tuhém boji, který rozhodl až brankou z penalty Vlček. Ve druhém semifinále zdolala Olympia Hradec Čechii Hradec 4:0 a v neděli 29. května nastoupila ve finále proti domácím. Ti měli po celý zápas výraznou převahu, kterou v prvním poločase vyjádřil dvěma brankami Balcar. Po změně stran připojili Petrovický a Vlček další dvě a SK Hradec obhájil pohár výhrou 4:0 (2:0).

V sobotu 4. června zvítězil SK Hradec v Náchodě 9:1 (6:1) nad místním SK. Bez Balcara a Vlčka odehráli hosté výborný zápas. V podvečer v Jiráskových sadech byla zahájena Sokolská slavnost. Pražská pyrotechnická firma Hájkova předvedla na březích Labe i Orlice velký ohňostroj. V neděli 5. června dopoledne se konal na Velkém náměstí koncert vojenské hudby, odpoledne v Jiráskových sadech zahradní slavnost a na levém břehu Orlice hostil SK Hradec SK Meteor VIII. Na domácích byla patrna únava ze zápasu v Náchodě a trvalo jim to trošku déle, než se dostali do tempa. Do poločasu se trefili Balcar hlavou z přihrávky Petrovického a Vlček z penalty. Ve druhém poločase přidali branky Valenta a Slezák a domácí slavili výhru 4:0 (2:0).

Slavnost se vydařila, ovšem víkend 11. a 12. června moc ne. Do Hradce přijelo kondičně skvěle připravené mužstvo SK Čechie Karlín. V sobotu již od druhé minuty vedlo, do poločasu ještě jednu branku přidalo. Hned v úvodu druhého poločasu Valenta snížil, pak ale rozhodčí zapískal nezaviněnou ruku Máchy a hosté z penalty vedení zvýšili. Toník mohl vše záhy napravit, ale penaltu vstřelil jen do tyče. SK Hradec tak prohrál 1:3 (0:2). Nedělní odvetný zápas nepřinesl to, co si většina diváků přála. Tedy opravu sobotního výsledku. Hradec zahazoval vyložené šance a brankář podal slabý výkon. Zklamání z výsledku 2:6 (1:4) bylo velké. Trefil se Petrovický a Slezák.

Do třetice všeho zlého, v neděli 19. června SK Hradec podlehl na svém hřišti týmu SK Meteor Vinohrady 2:5 (0:3). Góly stříleli Petrovický a Valenta.

V neděli 26. června si zajel SK Hradec k prvnímu mezinárodnímu zápasu do Varnsdorfu, kde se utkal s tamním Deutscher Fussball Clubem a zvítězil po pěkné hře 8:4 (3:3). Ze začátku si hosté nemohli zvyknout na drnovitý terén a brzy prohrávali 0:2. Postupně ale rychlou kombinační hrou ovládli hřiště a zápas otočili ve svůj prospěch. Čtyři branky dal Petrovický, dvě Václav Mácha, jednu Slezák a Valenta. Němci byli vzornými hostiteli a v upomínku na tento opravdu přátelský zápas věnovali hradeckému klubu krásnou vlajku. Předseda domácího klubu při předávání vlajky řekl:"Jménem našeho klubu pozdravuji zástupce SK Hradec Králové a jeho rychlé mužstvo jako první český klub na našem hřišti co nejsrdečněji. Nechť toto utkání jest počátkem éry přátelské sportovní činnosti a zároveň článkem svazku mezi dvěma národnostmi, východu a severu. Právě my, sportsmeni, jsme povolanými nositeli mezinárodního dorozumění. Tento dnešní počátek budiž článkem onoho řetězu, který má různé národy kontinentu spojiti. Na znamení našeho srdečného přátelství předávám standardu v barvách D.F.C. Varnsdorf a tato, nechť budí u Vás příjemnou vzpomínku na pobyt u nás. Provolávám SK Hradci Králové, Hipp, hipp, hurrá !!!"

V sobotu 2. a v neděli 3. července hostovalo v Hradci mužstvo SK Tatran Spišská Nová Ves. Sympatický tým hostí byl v sobotu unaven dlouhou jízdou i zápasy v Kolíně a v Praze. Střelecky se dařilo Valentovi, který dal pět branek, tři Petrovický a dvě Tonda Mácha. Výsledek 10:1 (6:1) svědčil o naprosté převaze domácích. V neděli Hradec bez Zemana, Balcara, A.Máchy a Slezáka, ale náhradníci se dobře uvedli, zaujal Mazalec na pravém křídle. I v tomto zápase domácí zvítězili, tentokrát 6:1 (4:1). Třikrát skóroval Valenta, po gólu přidali Petrovický, Beneš a Václav Mácha.

Neuplynul ani měsíc od úspěšného zájezdu do Varnsdorfu a už tu byla odveta a první mezinárodní zápas v Hradci Králové. Hosté v sestavě: Pollack - Müller, Knechtl - Grieder, Förster, Zimmer - Richter, Prade, Strnad, Hansl, Spinka předvedli výbornou hru především v útoku, kde vynikl Strnad. Domácí měli po celý zápas převahu, výborný byl Koza a útočníci Petrovický a Valenta. Ti také, ještě se Slezákem, byli střelci domácích branek, za hosty se trefil Hansl. Vystoupení hostů bylo vzorné, hra na obou stranách fair, výhra 3:1 těšila.