www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Stanislav BurdysKdyž 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.

V této prvníDaniel Zinke z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu na Novém Hradci Králové » 100 let kopané na Novém Hradci - 2. část

100 let kopané na Novém Hradci - 2. část

A tak se od roku 1956 začínají psát nové stránky historie novohradecké kopané, a hlavně se začala vést systematicky Kronika oddílu.

O znovuzaložení oddílu kopané ve sloučené tělovýchově se přičinili členové oddílu ledního hokeje, kterým měla být kopaná doplňkovým sportem v letní přestávce: Bydžovský Lumír, Bydžovský Jaroslav, Kubec Vratislav, Kapoun Jan., Holoubek Rudolf, Hájek Antonín, Hájek Jiří, Rejman Josef, dále Absolon Luboš, Bednařík Oldřich, Bednařík Miloslav, Divíšek, Falta, Klubíčko Ladislav, Píša, Pivokonský Václav, Rybář, Žák Karel, Čermák, Kostinec Jiří. Začínalo se znovu a oddíl musel již poněkolikáté prodělávat nemoci začátků. Byl nedostatek funkcionářů, všechny funkce, až na předsedu a hospodáře, vykonávali hráči sami, starali se o inventář i jeho údržbu a uhrazovali si i výlohy s cestovným a stravným k utkáním. Výsledek této houževnatosti a odvahy byl však pěkný. Oddíl byl zařazen do nejnižší okresní soutěže do III. třídy v okrese Hradec Králové. Ačkoliv měl tým dost potíží nejen se sestavováním mužstva, umístil se po ročním působení v soutěži na druhém místě a tím si zajistil pro rok 1957-58 účast ve vyšší soutěži, tj. ve II. třídě.

V této době byl předsedou oddílu Jaroslav Kysilka, po něm převzal žezlo Kulhánek. Další členové výboru Sklenář, Holoubek, Novák Josef, Zajíček, Žák, byli v dalších letech nedílnou součástí v dění fotbalového oddílu.

V roce 1960-1964 hraje oddíl pod názvem Sokol Nový Hradec Králové střídavě v okresním přeboru a v I. B třídě a od roku 1965 je již tým stabilním účastníkem I. B třídy, skupiny Hradecko. Sokol Nový Hradec Králové se stal vítězem okresního kola Československého poháru pro rok 1965!

Mužstvo dorostu 1964-65Mužstvo dorostu 1964-65
stojí zleva: Bartoš Čestmír, Romportl Jaroslav, Lášek Evžen, Trávníček Slávek, Kout Pavel, Kozlovský Josef, Koblížek Vladimír, Műller Oldřich
sedí zleva: Novák „Kapusta“, Zvěřina Josef, Vejvoda Ivan, Mikan Zdeněk, Vlasák Jaroslav, Jušta Zdeněk, Hrůša Slavomír, Havránek Ladislav

Za velký úspěch novohradecké kopané z této doby je pokládána účast v 1.A třídě Východočeského kraje v sezóně 1971-72, účast mládežnických družstev v krajských soutěžích v osmdesátých letech a postupem dorostu až do krajského přeboru v ročníku 1984-85.

Největší osobnosti novohradského fotbalu v této době byli: Karel Žák, Josef Novák st., Ing. Ladislav Klubíčko, Josef Sklenář, Luboš Absolon, Václav Kopecký a Rudolf Holoubek.

O postup do 1.A třídy se zasloužiliO postup do 1.A třídy se zasloužili:
stojí zleva: Petr Zajíček, Jaroslav Rohlena, Petr Taišl, Evžen Lášek, Ivan Vejvoda, Zdeněk Mikan, Jan Kout, Zdeněk Jušta
klečí zleva: Petr Majer, Jiří Kapoun, Josef Novák, Jaroslav Černovský, Jaroslav Romportl, Ladislav Havránek, Jan Kapoun, chybí studenti: Vladimír Koblížek, Pavel Kout

Koncem osmdesátých let dochází k výkonnostní krizi u všech družstev, která má za následek sestupy do okresu, u dospělých dokonce v ročníku 1987-88 až do III. třídy.

V 70-tých letech se rodí tradice, která trvá dodnes. Všichni bývalí i současní hráči, kteří v tom roce slaví kulaté narozeniny se sejdou s ostatními a v měsíci červnu se slaví, nechybí přitom ani pečené prasátko.

Oslavy jubileaStojí Klubíčko, Rejman Jan, Randa, Voříšek, Vejvoda, Zajíček, Matulová, Kapoun Jiří, Rohlena, Romportl Z., Grusser, Havel, Absolon, Matula, Holoubek, Dvořáček, Majer, Bednařík O., Kapoun Jan, Taišl, Koblížek, Havránek V. ml., Romportl J.,
v dřepu Kubec, Vencl, Pokorný R. Jurka J., Havránek L., Havránek V., Havlík, Novák, Mikan, Drašnar

Historie po Sametové revoluci

Po sametové revoluci svolali „staří sokolové" 5. března 1990 ustavující valnou hromadu obnovené sokolské jednoty zúčastnilo se 41 zájemců o členství, kteří byli informováni o stanovách ČOS. Byl zvolen výbor a starosta, kterým se stal Bohuslav Ondráček. Všem oddílům Tělovýchovné jednoty Sokol Nový Hradec Králové (ČSTV) byl nabídnut vstup do nové Tělocvičné jednoty Sokol Nový Hradec Králové (ČOS) a zároveň ve smyslu dohody mezi ČSTV a ČOS bylo požádáno o vrácení sokolského majetku podle zákona. Vedení nové sokolské jednoty se nedokázalo domluvit s vedením existující tělovýchovné jednoty stejného jména. Nedošlo tedy ke sloučení, ale naopak k rozdělení. V prosinci 1997 došlo k restituci objektu sokolovny tělocvičné jednotě Sokol Nový Hradec Králové. Oddíl kopané založil samostatný klub FC Nový Hradec Králové a zbytek oddílů tělovýchovné jednoty buď zanikl, nebo přešel pod křídla tělocvičné jednoty.

V roce 1993 bylo rozhodnuto rekonstruovat již nevyhovující travnatou plochu. Nejprve byla vybudována náhradní škvárová hrací a následně pak v roce 1994 započaly práce na rekonstrukci hlavní plochy. Na podzim roku 1996 hrají naše týmy již na krásném zeleném pažitu.

V roce 1997 se stal fotbalový klub samostatným subjektem. Od 2. ledna 1997 pod názvem FC NOVÝ HRADEC KRÁLOVÉ. Valnou hromadou klubu byl zvolen nový výkonný výbor fotbalového klubu, předsedou se stal Evžen Zvolánek, který si stanovil jasné sportovní cíle.

V ročníku 1996-97 muži pod vedením Ladislava Naara (vedl mužstvo v podzimní části OP) a Vojtěcha Dlabáčka postoupili do I. B třídy, což byl počátek prvního úspěšného kroku po 12 letech.

FC Hradec Králové v době postupu v ročníku 1997-98

V soutěžním ročníku 1997-98 byli muži zařazeni do skupiny „C" I. B třídy, kde jako nováček soutěže vybojovali 3. místo. V této sezóně byl rovněž založen „B" tým mužů, který bojoval ve IV: třídě a skončil rovněž na 3. místě. Dorost obsadil v OP pěknou 2.příčku. Starší i mladší žáci po jednoročním účinkování v I. A třídě sestoupili zpět do okresního přeboru.

Mladší žáci pod taktovkou Rudy Holoubka skončili na 6. místě OP. V této sezóně hráli poprvé svoji soutěž mladší (7. místo) a starší (7.místo) elévové. Družstva vedli trenéři Vojtěch Kolář a Jiří Bonhard.

V soutěžním ročníku v I.B třídě 1999-2000 přichází k prvnímu mužstvu trenér Bohumír Hradský a daný cíl - postup do I.A třídy se stal po třech letech účinkování v I.B třídě skutečností. Vytoužený postup byl podložen nezlomnou vůlí a morálkou všech hráčů, trenéra i výkonného výboru klubu.

Po čtyřleté poctivé práci se podařilo vrátit na Nový Hradec A třídní fotbal po dlouhých 30 ti letech! Co lepšího si v roce 80. Výročí založení klubu na Novém Hradci, přát.

O tento historický úspěch se zasloužili: Pavel Horák, Daniel Pleskot, Radek Baďura, Jiří Hofman, Petr Bezdíček, Josef Samek, Peter Drenko, Jan Slavíček, Michal Radoň, Aleš Suchý, Martin Bořke, Vladimír Horák, Libor Rynd, Leoš Karmín, Aleš Hronek, Jakub Čtvrtečka, Jindřich Linder, Ladislav Pokorný, Miloš Randa, Miloš Záruba, a Aleš Felgr.

Výkonný výbor ve složení: Zvolánek-předseda klubu, Blažek, Bajer, Holoubek, Josefová, trenéři našich družstev: Kolář, Bonhard, Holoubek, Ďurech, Píša, Havránek, Dvořáček, muži vedl Hradský. K 30. srpnu 2000 má fotbalový klub FC Nový Hradec Králové celkem 268 členů.

V roce 2000 se slavilo 80. výročí založení fotbalového klubu na Novém Hradci.

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín